Barbet

Barbet

Barbet - charakteristika

priateľskýbystrýmilý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 48 - 62 cm
Hmotnosť: 16 - 29 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Charakteristickým znakom tohto rustikálneho, stredne veľkého vtáčieho psa je hustá kučeravá srsť, ktorá ho pokrýva od vrcholu veľkej, širokej hlavy až po koniec zahnutého chvosta. Srsť má odtiene čiernej, sivej, hnedej alebo plavej farby, niekedy s bielymi znakmi. Rozkošne huňatá srsť a milá povaha tohto plemena vyvolávajú dojem, akoby ožila bábka, ale barbet je silný, pevne stavaný pes, ktorý sa po stáročia choval ako vášnivý lovec a neúnavný plavec. Barbety sú veľmi inteligentné a rýchlo sa učia nové veci. Majú pokojnú povahu a ľahko sa s nimi žije, pokiaľ sa uspokojujú ich pohybové potreby. Barbet je archetypálny francúzsky vodný pes, rustikálne plemeno strednej veľkosti a vyvážených proporcií, ktoré sa objavuje na umeleckých dielach už v 16. storočí. Z profilu má barbet mierne obdĺžnikový tvar, výraznú hlavu a dlhý, rozľahlý chvost. Má dlhú, hustú pokrývku kučeravej srsti a výraznú bradu. Barbet je obratný športovec, ktorý sa využíva najmä na vyhľadávanie, lov a prinášanie vtákov. Má veselú povahu a je veľmi spoločenský a verný.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Barbet - obrázky

Barbet vzhlad Barbet vyzor Barbet foto

Barbet - starostlivosť

Barbety majú kučeravú alebo vlnitú srsť, ktorá príliš nelína, ale pri nedostatočnej údržbe sa môže matovať. Srsť barbeta kefujte aspoň niekoľkokrát týždenne, aby ste zabránili tvorbe rohoží a zamotaniu. Naplánujte si pravidelné návštevy profesionálneho kaderníka, ktorý pozná toto plemeno, aby im upravil srsť a udržiaval celkovú hygienu. Barbeta kúpajte podľa potreby, zvyčajne každých 4 až 6 týždňov. Nezabudnite používať šampón určený pre psov, aby ste zachovali zdravie a lesk srsti. Barbeta začnite socializovať už od útleho veku. Vystavujte ich rôznym ľuďom, zvieratám a prostrediam, aby z nich vyrástli dobre prispôsobení a sebavedomí psi. Naplánujte pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste sledovali zdravie vášho barbeta, podávali očkovania a riešili akékoľvek problémy.

Povaha plemena: Barbet

Barbet je známy svojou priateľskou a láskavou povahou. Barbety sú vo všeobecnosti veľmi spoločenské psy, ktoré sa tešia zo spoločnosti svojich ľudských členov rodiny aj iných psov. Sú známe tým, že sú priateľské a prístupné, čo z nich robí skvelých spoločníkov. Barbety sú veľmi inteligentné psy, ktoré sa rýchlo učia a chcú sa páčiť. Vynikajú vo výcviku poslušnosti a agility. Vďaka svojej inteligencii dokážu riešiť aj problémy, takže môžu nájsť kreatívne spôsoby, ako získať to, čo chcú. Tieto psy sa často opisujú ako milujúce a láskavé. Vytvárajú si silné putá so svojimi ľudskými členmi rodiny a sú známe svojou vernosťou. Často chcú byť v blízkosti svojich majiteľov a radi sa mazlia a nechávajú sa hladkať. Šteniatka barbetov majú hravú a energickú stránku. Majú radi interaktívne hry, aportovanie a hranie sa. Vďaka svojej hravej povahe sa hodia do rodín s aktívnym životným štýlom. Barbety sú síce priateľské, ale majú aj ostražitú a ochranársku stránku. Môžu byť dobrými strážnymi psami a často upozornia svojich majiteľov na akékoľvek nezvyčajné zvuky alebo návštevníkov. Barbety sú prispôsobivé psy, ktorým sa darí v rôznych životných prostrediach vrátane bytov alebo domov s dvorom, pokiaľ majú dostatok pohybu a duševnej stimulácie. Mnohí barbetovia sú verní svojmu dedičstvu vodných psov, preto majú prirodzenú lásku k vode. Často sa radi kúpu a hrajú vo vode, kedykoľvek sa im naskytne príležitosť.