Barzoj

Barzoj

Barzoj - charakteristika

láskavýlojálnykráľovsky dôstojný
Veľkosť: veľký
Výška: 66 - 71 cm
Hmotnosť: 27 - 48 kg
Dĺžka života: 9 - 14 rokov

Borzuovia sú veľké, elegantné psy. Dospelý samec meria v ramenách najmenej 65 cm a váži 30 až 45 kg. Samice sú menšie. Pod luxusnou hodvábnou srsťou je konštrukcia borzuov podľa starobylého vzoru chrtov. Kedysi boli borzuovia známi ako ruský vlčiak a boli vyšľachtení na to, aby boli dostatočne rýchli a odolní na prenasledovanie a pripútanie divokej vlčej koristi. Vo svojom tichom, mačacom spôsobe môžu byť tvrdohlaví a výcvik sa najlepšie realizuje s trpezlivosťou, dôslednosťou a dobrou náladou. Borzoji sú láskavé rodinné psy. Pohľad na mačku alebo veveričku na úteku v nich rýchlo prebudí inštinkt prenasledovania a preto je oplotený priestor na behanie nevyhnutnosťou. Borzoj patrí medzi najpôsobivejšie krásne psy, aristokratický borzoj je cenený pre svoj pokojný, príjemný temperament. V plnom nasadení je to princeznovský balík sily, pôvabu a šarmu, ktorý letí rýchlosťou 55-65 km za hodinu.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Barzoj - obrázky

Barzoj vzhlad Barzoj vyzor Barzoj foto

Barzoj - starostlivosť

Borzuovia sú výborní domáci miláčikovia a ocenia pohodlie nábytku alebo útulných postelí v celom dome. Niektorým sa môže dariť v dome s dvorom, iní sa uspokoja s každodennými prechádzkami. Ak však uvažujete o byte alebo apartmáne, zvážte potrebu nosenia psa po schodoch v prípade choroby alebo zranenia. Hoci vo všeobecnosti nie sú vysokoenergetické, úroveň aktivity sa u jednotlivých jedincov líši. Niektorí budú cvičiť sami na dvore, iní môžu potrebovať prechádzky. Dvadsaťminútová denná prechádzka a príležitostné behanie bez vôdzky v bezpečne oplotenom priestore zvyčajne uspokojí väčšinu borzojov. Borzoji ako psy plemena sighthound majú silný inštinkt na prenasledovanie pohybujúcich sa predmetov a nedajú sa zadržať podzemnými elektronickými plotmi. Výcvik môže byť náročný vzhľadom na ich nezávislú povahu a pre úspech je rozhodujúce pozitívne posilňovanie. Môžu sa zdať tvrdohlaví, ale sú inteligentní a potrebujú pútavé, krátke a zábavné tréningy. Výcvik borzojov v domácnosti zvyčajne nie je náročný a výcvik v klietke sa odporúča na výcvik v domácnosti aj na prevenciu deštruktívneho správania. Šteniatka borzoju pomaly dospievajú, takže trpezlivosť a poskytovanie dostatku pohybu a spoločnosti môžu pomôcť obmedziť ich deštruktívnosť. Záverom možno povedať, že borzuovia sú skvelí spoločníci v interiéri, ale potrebujú pravidelný pohyb, mentálnu stimuláciu a pozitívne techniky výcviku, aby sa im darilo a stali sa dobre vychovanými členmi domácnosti.

Povaha plemena: Barzoj

Borzuovia majú jemnú povahu, ktorá sa môže meniť od vážnej a statočnej až po klaunovskú. Ako spoločník je tichý, rozumný a inteligentný a radšej nezostáva dlhší čas sám. Ich reakcie na cudzích ľudí môžu byť rôzne, od odmeraných až po priateľské, a vo všeobecnosti sú dôverčivé a nie plaché. Výcvik borzaja však nemusí byť jednoduchý pre jeho nezávislé myslenie a občasnú tvrdohlavosť. Predovšetkým vyhľadávajú lásku, starostlivosť a bezpečie. Temperament borzoja je ovplyvnený dedičnosťou, výcvikom a socializáciou. Šteniatka s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, prejavujú záujem o priblíženie sa k ľuďom a o držanie. Ideálne je zvoliť si šteniatko stredného vzrastu a vyhnúť sa príliš agresívnemu alebo príliš bojazlivému správaniu. Včasná socializácia je pre borzuov veľmi dôležitá a zahŕňa kontakt s rôznymi ľuďmi, pohľadmi, zvukmi a skúsenosťami počas ich raného vývoja. Zapísanie do škôlky pre šteňatá, pravidelné návštevy a vodenie na rušné miesta sú skvelé spôsoby, ako budovať ich sociálne zručnosti. Tieto skúsenosti pomáhajú zabezpečiť, aby z borzaja vyrástol všestranný a dobre prispôsobený pes.