Basendži

Basendži

Basendži - charakteristika

nezávisláinteligentnávyrovnaná
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 43 cm
Hmotnosť: 10 - 11 kg
Dĺžka života: 13 - 14 rokov

Basenji sú malé, pôvabné psy s výškou 35 alebo 40 cm v ramenách. Poznáme ich podľa lesklej krátkej srsti, pevne zatočeného chvosta, vráskavého čela a výrazných mandľových očí, ktoré vyjadrujú rôzne jemné, ľudské emócie.Na basenji je krásny pohľad v pokoji, ale ešte pôsobivejší pri rýchlom klusaní, keď predvádzajú dlhé, plynulé kroky mini dostihového koňa. A áno, je pravda, že nešteká, ale svoje pocity dáva najavo zvláštnym zvukom, ktorý sa opisuje ako niečo medzi štekotom a jódlovaním. Basendži sú vyberaví a upravujú sa ako mačky. Toto plemeno sa nazýva ”kultové” - je ich málo, ale tí, ktorí majú to šťastie a vlastnia ich, sú im mimoriadne oddaní. Basendži je kompaktný lovec s milou tvárou, inteligentný a vyrovnaný. Sú to jedineční a zvodní domáci miláčikovia, najlepší pre majiteľov, ktorí dokážu splniť ich pohybové potreby a náročnosť výcviku tohto mačkovitého psa.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Basendži - obrázky

Basendži vzhlad Basendži vyzor Basendži foto

Basendži - starostlivosť

Basenji je lovecký pes, ktorý si vyžaduje každodenný pohyb. Niektorí basendžiovia sa uspokoja s každodennou prechádzkou, zatiaľ čo iní potrebujú intenzívnejšie aktivity. Ak sú chované s deťmi, často sa hrajú spolu, čím sa navzájom unavia. Basendžiho však nemožno nechať bez dozoru na dvore kvôli jeho útekovým schopnostiam; bez dozoru sa môže basendži ľahko stratiť. Pri niekoľkých 30-minútových prechádzkach alebo hrách každý deň sa basendži dokáže dobre prispôsobiť bývaniu v byte alebo apartmáne. Vždy používajte vodítko, pokiaľ sa nenachádzate v bezpečne oplotenom priestore, pretože basenji dokáže prekonať typické ploty. Dokonca použijú reťazové ploty ako rebríky a drevený plot nemusí byť dostatočný, ak ho neumiestnite hladkou stranou smerom do dvora a na vrch nepridáte elektrický drôt. Podobne ako mačky, aj basenji majú tendenciu nemilovať dážď. Ak ich vezmete na prechádzku v daždivom počasí, môžu byť nevrlé. Počas výnimočne horúcich dní sa však môžu tešiť z toho, že zmoknú.

Povaha plemena: Basendži

Basenji je inteligentný a nezávislý pes, ale je aj láskavý a ostražitý. Keďže je to sighthound, fascinuje ho pohyb a môže prenasledovať mačky, veveričky a králiky. Nie je to typ psa, ktorý okamžite poslúcha povely; potrebuje čas na zváženie, či chce urobiť to, čo od neho žiadate. Trpezlivosť a zmysel pre humor sú pri živote s basendžim kľúčové. Majú talent dostať sa k veciam, ktoré sú v ich dosahu, či už ide o žuvanie alebo jedenie, a sú zruční vo vymýšľaní plánov, ako získať to, čo chcú, napríklad dosiahnuť kuchynskú linku alebo nájsť psie pochúťky v špajze. Basenji môžu byť k cudzím ľuďom rezervovaní a je dôležité byť opatrný v blízkosti mačiek alebo malých zvierat, pokiaľ s nimi nevyrastali a nepovažujú ich za súčasť rodiny. Toto rozpoznávanie sa však nevzťahuje na vonkajšie mačky alebo malé zvieratá; tie sú férovou hrou. Basenji potrebujú včasnú socializáciu a výcvik ako každý iný pes. Správna socializácia - vystavenie rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - kým sú mladí, pomáha zabezpečiť, aby vyrastali dobre prispôsobení. Zapísanie do škôlky pre šteňatá, návštevy, návštevy na rušných miestach, kde je povolený vstup so psami, a nenáročné prechádzky za susedmi - to všetko prispieva k rozvoju ich sociálnych zručností. Výcvik by mal byť láskavý a dôsledný a mal by využívať pozitívne posilňovanie, napríklad odmeny za jedlo a pochvaly. Tvrdé zaobchádzanie ich len urobí tvrdohlavejšími. Dôležité je, aby bol výcvik zaujímavý, pretože basenji si môže vyvinúť selektívny sluch, keď ich pozornosť upúta niečo zaujímavejšie.