Bavlnka

Bavlnka

Bavlnka - charakteristika

očarujúcesvetléšťastné
Veľkosť: malý
Výška: 23 - 28 cm
Hmotnosť: 4 - 7 kg
Dĺžka života: 15 - 19 rokov

Bavlnka je malý, nesmierne pôvabný pes vysoký 20 až 25 cm a vážiaci od 4 do 6 kg. Bavlnky sú známe bohatou bielou srsťou, ktorá je jemná ako bavlna (alebo, ako hovoria Francúzi, ”coton”). Ich hlavnou úlohou je poskytovať zábavu, pohodlie a spoločnosť. Puto medzi kotonmi a ich ľuďmi je také pevné, že majitelia o ňom hovoria v ľudskej reči. Fanúšikovia ich opisujú ako ”vtipných” spoločníkov, ”občas hlučných, ale nikdy nie náročných” a ”prirodzene šašovských a ľahkomyseľných”, ktorí majú ”pozoruhodne jemné, súcitné vedomie”. K zábavným vlastnostiam týchto dlhoročných šašov patrí jedinečná vokalizácia a nadanie chodiť po zadných nohách. Coton de Tulear, ”kráľovský pes z Madagaskaru”, je bystrý, veselý spoločenský pes, medzi ktorého obľúbené činnosti patrí šaškovanie, kavalierstvo a nasledovanie svojho výnimočného človeka po celom dome. Koton je malý, ale robustný.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bavlnka - obrázky

Bavlnka vzhlad Bavlnka vyzor Bavlnka foto

Bavlnka - starostlivosť

Coton je odolný pes, ktorý sa rád hrá za každého počasia vrátane snehu a dažďa. Mal by však vždy žiť vo vnútri so svojimi ľuďmi (ako všetky psy). Je vhodný na život v akomkoľvek prostredí, od bytov až po ranč, ale ak má dvor, mal by byť oplotený, aby sa netúlal - alebo aby ho neukradol niekto, kto ho obdivuje rovnako ako vy. Niektorí ľudia považujú kotony za ťažké na výchovu, ale ak sa im poskytne pravidelný rozvrh, časté vychádzky na potrebu a pochvala, keď sa vymočí na správnom mieste, koton si to veľmi rýchlo osvojí. Výcvik v prepravke mu môže pomôcť naučiť sa čakať, kým ho vynesiete von na nočník, a tiež zabrániť tomu, aby sa dostal do problémov, keď nie ste nablízku, aby ste naňho dohliadali. Kotony dobre znášajú výcvik, najmä ak je prezentovaný pozitívnym spôsobom. Odmeňte ho pochvalou, hrou a pamlskami a dajte mu najavo, akú skvelú prácu odviedol. Nezabúdajte, že jeho cieľom je potešiť vás.

Povaha plemena: Bavlnka

Tento veselý a hlučný kotul je milovník ľudí, ktorý nechce nič iné, len tráviť čas so svojimi ľuďmi. S členmi rodiny si vytvára silné puto a nerád sa od nich oddeľuje. Je inteligentný a ľahko sa cvičí, dobre reaguje na pochvalu, hru a odmeny za jedlo. Za pozornosť sa zahrá na klauna, čo miluje. Cotony môžu raz alebo dvakrát zaštekať, ak zazvoní zvonček alebo uvidia niečo zaujímavé, ale vo všeobecnosti nešteká len tak pre zábavu. Hostia aj votrelci sa vystavujú riziku, že ich olíže na smrť. Samice sú nezávislejšie ako samce a často nad nimi vládnu. Ako každý pes, aj kotony potrebujú včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka kotona vyrástol dobre prispôsobený a šťastný pes.