Belgický ovčiak

Belgický ovčiak

Belgický ovčiak - charakteristika

bystrýpozornýseriózny
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 66 cm
Hmotnosť: 20 - 34 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Vzrušujúca silueta belgického ovčiaka vyjadruje eleganciu aj svalnaté odhodlanie. Pekným znakom tohto plemena je mimoriadne hrdé nosenie hlavy a krku. Samec môže mať v ramenách 60 cm, samice sú menšie. Tmavé oči iskria otázkou inteligencie a čierna srsť je bohatá, od ”goliera” na krku až po labky na zadných končatinách. Belgický ovčiak má jasné oči a huňatý chvost. V akomkoľvek športe alebo činnosti sa belgický ovčiak vždy vydá na 100 percent. Majitelia si zasa so svojimi horlivými workoholikmi zvyknú vytvoriť zvláštne puto. Ako hovorí jeden z obdivovateľov: belgické ovčiaky vzbudzujú takú intenzívnu vernosť, pretože sami žijú a milujú s takou veľkou vášňou. Belgický ovčiak je veľmi dobre cvičiteľný pastier, ktorého všestrannosť a inteligencia je opradená psou legendou. Toto plemeno je stvorené na tvrdú prácu, a to vo veľkom množstve. Tieto citlivé duše túžia po ľudskej spoločnosti a neznášajú zanedbávanie.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Belgický ovčiak - obrázky

Belgický ovčiak vzhlad Belgický ovčiak vyzor Belgický ovčiak foto

Belgický ovčiak - starostlivosť

Belgický ovčiak je pes určený na chov vnútri aj vonku. Mal by žiť v dome s rodinou, ale potrebuje prístup na bezpečne oplotený dvor, ktorý mu zabráni v úteku a prenasledovaní okoloidúcich cyklistov, bežcov a áut. Ak je to možné, zabezpečte svojmu belgickému ovčiakovi okrem dlhých prechádzok alebo behania aj pohyb mimo vôdzky v oplotenom areáli. Denne potrebuje aspoň hodinu aktivity, ktorú môžete rozdeliť na dve alebo tri cvičenia alebo hry. Rád si zahrá frisbee a iné aportovacie hry. Ak radi chodíte na túry alebo beháte, váš belgický ovčiak bude rád po vašom boku. Zvážte jeho výcvik na súťaženie v poslušnosti, stopovaní alebo agility. Nezáleží na tom, čo robíte, pokiaľ ho zamestnáte. Nebuďte prekvapení, ak bude na vašom dvore behať vo veľkých kruhoch; je to pozostatok jeho pastierskeho dedičstva. Šteňatá oboznamujte s pohybom postupne. Od 9 týždňov do 4 mesiacov veku je pre ne skvelým spôsobom pohybu, výcviku a socializácie raz alebo dvakrát týždenne šteniatková škôlka a navyše 15 až 20 minút hry na dvore, ráno a večer. Hoďte im loptičku na aportovanie. Vo veku od 4 do 6 mesiacov ich potreby splnia týždenné kurzy poslušnosti, každodenné polkilometrové prechádzky plus hry na dvore. Od 6 mesiacov do jedného roka sa hrajte až 40 minút dvakrát denne. Prechádzky naďalej obmedzujte na pol míle. Po dovŕšení jedného roka môže šteňa belgického ovčiaka začať behať s vami, ale udržujte vzdialenosť kratšiu ako jeden kilometer a doprajte mu časté prestávky po ceste. Vyhýbajte sa tvrdým povrchom, ako je asfalt a betón. Keď bude ďalej dospievať, môžete vzdialenosť a čas behu predĺžiť. Tieto odstupňované úrovne cvičenia budú chrániť jeho vyvíjajúce sa kosti a kĺby. Hoci je belgický ovčiak inteligentný a veľmi dobre cvičiteľný, je to nezávislý mysliteľ. Ak chcete pri jeho výcviku uspieť, musíte si získať jeho dôveru a rešpekt bez použitia hnevu, zastrašovania alebo fyzickej sily. Pri všetkej svojej sebadôvere a sile je belgický ovčiak citlivý a jeho temperament môže byť poškodený, niekedy nenapraviteľne, prísnymi korekciami. Najlepšie sa mu darí v kombinácii pevných, spravodlivých a dôsledných pravidiel a odmien za správne správanie.

Povaha plemena: Belgický ovčiak

Ideálny belgický ovčiak je inteligentný, odvážny, ostražitý a oddaný svojej rodine. Opisuje sa ako vždy v pohybe, keď nie je pod velením. Jeho pozorovacie schopnosti z neho robia vynikajúceho strážneho psa, ale jeho pastierske dedičstvo ho robí prirodzene nedôverčivým voči cudzím ľuďom. Ak nie je správne vycvičený a socializovaný, táto nedôvera môže viesť k agresívnemu správaniu. Dobre socializovaný a vycvičený belgický ovčiak je sebavedomým ochrancom svojich ľudí a majetku a neútočí bez príčiny. Je láskavý a priateľský k ľuďom, ktorých pozná, najmä k členom rodiny. Je tiež náročný na ich čas a pozornosť. Toto plemeno nerado zostáva samo, chce robiť veci s rodinou. Vyžaduje si dostatok duševnej stimulácie vo forme výcviku a hry, najmä so skladačkovými hračkami, ako sú napríklad kocky Buster, ako aj interaktívnej hry, napríklad hry na aportovanie. Tento ideálny temperament belgického ovčiaka sa nestane len tak. Ovplyvňuje ho viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteniatka s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Prílišná plachosť môže byť u tohto plemena problémom, preto si nikdy nevyberajte bojazlivé šteňa, aj keď vo vás vyvoláva ochranné pocity. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj belgický ovčiak potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka belgického ovčiaka vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatok je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.