Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Bergamský ovčiak

Bergamský ovčiak

Bergamský ovčiak - charakteristika

nezávislýspoločenskýinteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 56 - 60 cm
Hmotnosť: 26 - 38 kg
Dĺžka života: 13 - 15 rokov

Pod jedinečnou srsťou sa skrýva veľký, svalnatý pastiersky pes s prastarým pôvodom. Keďže však srsť je charakteristickým znakom tohto plemena, pozrime sa na ňu bližšie. Bergamaský ovčiak má srsť troch rôznych štruktúr, ktoré tvoria prirodzene sa vyskytujúce voľné rohože alebo ”stáda” (pramene srsti spletené dokopy, čím sa vytvárajú ploché vrstvy plstnatej srsti), pokrývajúce telo a nohy. Chlpy poskytujú ochranu pred krutým chladom a divokými predátormi v talianskych Alpách, ktoré sú pôvodnou vlasťou tohto plemena.Bergamasky sú bystré, verné, milujúce a cvičiteľné - s prímesou nezávislosti horského psa. S pokojnou ostražitosťou strážia svojich blízkych. K cudzím ľuďom sa správajú opatrne, až kým sa s nimi poriadne nezoznámia, a agresívne sú len v krajnom prípade. Vo všeobecnosti sa bergamasko dobre znáša s deťmi a inými zvieratami. Je nenáročný na údržbu a väčšinou zdravý. Bergamasco sa chce páčiť, je inteligentný a tvrdohlavo oddaný práci, je trpezlivý, ale aj ochranársky.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bergamský ovčiak - obrázky

Bergamský ovčiak vzhlad Bergamský ovčiak vyzor Bergamský ovčiak foto

Bergamský ovčiak - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u bergmaského ovčiaka by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Napriek tomu, že sú bergamské ovčiaky pastierske psy, nepotrebujú veľa pohybu. Bergmaské ovčiaky by mali mať aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne, do ktorej sa zamieša niekoľko dobrých, aktívnych hier a kratších prechádzok. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Predtým, ako sa psovi predĺžia nechty, mu ich ostrihajte - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Dbajte na zdravie ich ústnej dutiny. Mali by ste im pravidelne čistiť zuby, o čom vás môže poučiť váš veterinár.

Povaha plemena: Bergamský ovčiak

Bergamaského ovčiaka zbožňuje mnoho ľudí nielen pre jeho charakteristickú matnú srsť, ale aj pre jeho pokojnú, trpezlivú a často intuitívnu povahu. Ako pastieri v Alpách bergamasci poslúchali svojich ľudí, ale vedeli aj samostatne konať, čo z nich robilo cenných spoločníkov. Dnešné bergamaschi žijú skôr domestikovaným spôsobom života a ich inteligencia v kombinácii s pastierskymi inštinktmi z nich robí neuveriteľných spoločníkov detí. Vďaka svojej osobnosti sú bergamaské ovčiaky tiež vynikajúcimi terapeutickými psami pre deti aj dospelých. Ako pastierskemu psovi sa bergamskému ovčiakovi darí v prostredí, kde má priestor na behanie, napríklad v dome s dvorom. Nemajú však obrovské množstvo energie ako iné pastierske psy a pri primeranom množstve pohybu a stimulácie sa im bude dariť aj v byte. Aj keď sa bergamský ovčiak snaží vyhovieť svojmu majiteľovi, stále má trochu rebelantskú povahu a ide si po svojom. Dôsledný a pevný výcvik pomôže obmedziť akékoľvek nežiaduce správanie. Aj keď sú bergamasky spoločenské psy, môžu byť trochu skeptické voči novým ľuďom alebo cudzím osobám. Nie sú náchylné na agresiu, ale nezabudnite svojho bergamaského ovčiaka včas socializovať, aby ste predišli nežiaducim strážnym alebo teritoriálnym návykom.