Bígl

Bígl

Bígl - charakteristika

priateľskýzvedavýveselý
Veľkosť: malý
Výška: 33 - 38 cm
Hmotnosť: 6 - 14 kg
Dĺžka života: 10 - 15 rokov

Existujú dva druhy bíglov: tí, ktorí merajú menej ako 32 cm v ramenách, a tí, ktorí merajú od 32 do 38 cm. Obe odrody sú robustné, pevné a ”veľké na svoje centimetre”, ako hovoria psíčkari. Vyskytujú sa v takých príjemných farbách, ako je citrónová, červená, biela a trikolóra. Šťastie bíglov spočíva v ich rozkošnej tvári s veľkými hnedými alebo orieškovými očami, ktoré sú vyniknuté dlhými ušami nasadenými nízko na širokej hlave. _Bígly sú plemená, ktoré ich fanúšikovia označujú za ”veselé”, sú milujúce a prítulné, šťastné a spoločenské - všetky vlastnosti z nich robia vynikajúcich rodinných psov. Niet divu, že bígl je už roky najobľúbenejším psom medzi americkými majiteľmi domácich zvierat. Sú to zvedavé, múdre a energické psy, ktoré si vyžadujú veľa hier. Bígl je nielen vynikajúci poľovný pes a verný spoločník, ale je aj veselý, zábavný a vďaka svojmu prosebnému výrazu aj roztomilý. Boli vyšľachtení na lov v tlupách, takže majú radi spoločnosť a vo všeobecnosti sú bezstarostní.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bígl - obrázky

Bígl vzhlad Bígl vyzor Bígl foto

Bígl - starostlivosť

Oplotený dvor je pre psov, ako je bígl, nevyhnutný. Keď je pes vonku, je dôležité, aby bol váš bígl na otvorených priestranstvách na vodítku alebo bezpečne uzavretý a pod dohľadom. Bígle majú prirodzenú tendenciu túlať sa, takže je bežné, že sa pokúšajú o útek. Aby ste zaistili ich rýchly návrat, ak sa predsa len dostanú von, uistite sa, že váš bígl je označený mikročipom a na obojku nosí identifikačné známky. Niektorí ľudia sa rozhodnú pre podzemné elektronické ploty, ale tie nemusia odradiť iné zvieratá od vstupu na váš dvor a lákavá vôňa môže viesť vášho bígla k tomu, že si nebude všímať chvíľkový šok. Výcvik poslušnosti je prospešný pre všetky psy a bígle najlepšie reagujú na techniky pozitívneho posilňovania. Pri prísnom zaobchádzaní môžu vypnúť a prestať reagovať. Väčšinu bíglov veľmi motivujú pamlsky, vďaka ktorým sa ochotne učia a poslúchajú povely. Dospievajúci bígli sú plní energie a potrebujú dostatok príležitostí na jej uvoľnenie. Radi chodia na prechádzky so svojou rodinou alebo sa poriadne rozbehnú po poli, aby uspokojili svoje lovecké inštinkty (hoci pred aktivitami mimo vodítka je veľmi dôležitý správny výcvik odvolania). Môžete ich vziať aj na behanie, ale s takýmito opakovanými cvičeniami je najlepšie počkať, kým nedosiahnu vek aspoň 18 mesiacov. Keď bígle dospejú, môžu sa stať viac sedavými a spokojnými s celodenným leňošením po dome. Je však veľmi dôležité zabrániť tomu, aby sa stali lenivými a mali nadváhu, pretože sú náchylní na obezitu. Pravidelný pohyb a vyvážená strava sú nevyhnutné na to, aby bol váš bígl zdravý a šťastný.

Povaha plemena: Bígl

Bígle majú jemnú, milú a humornú povahu, ktorá dokáže priniesť veľa smiechu. Ich zlomyseľné správanie však môže niekedy viesť k chvíľam frustrácie. Majitelia bíglov sa často pokúšajú prekabátiť svojich šikovných spoločníkov a uchyľujú sa k potravinovým odmenám, aby podporili dočasnú poslušnosť. Tak ako pre každého psa, aj pre bíglov je veľmi dôležitá včasná socializácia. Vystavenie rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom počas ich mladosti im pomáha zabezpečiť, aby z nich vyrástli vyrovnaní dospelí ľudia.