Bišon

Bišon

Bišon - charakteristika

hravýzvedavýtemperamentný
Veľkosť: malý
Výška: 24 - 29 cm
Hmotnosť: 5 - 8 kg
Dĺžka života: 14 - 15 rokov

Chválou tohto plemena je biela hypoalergénna srsť, plyšová a zamatová na dotyk, so zaoblenými vlasmi na hlave, ktoré vyzdvihujú veľké tmavé oči a čiernu kožu na nose a perách. Bišóni sú prispôsobiví spoločníci, ktorí dobre vychádzajú s inými psami a deťmi. Bystrí a zvedaví bišóni sú milí malí strážcovia - ale sú to milenci, nie bitkári, a fungujú v domnienke, že neexistujú žiadni cudzí ľudia, len priatelia, ktorých ešte nepoznali. Vďaka svojej sebaistote a veľkosti sú ideálnymi mestskými psami. Bišóni sa pekne cvičia a radi vystupujú pre svojich blízkych. A napokon je tu aj veselá bišónska osobnosť, ktorá priťahuje úsmevy a objatia všade, kam prídu. Malý, ale robustný a húževnatý bišón stojí medzi veľkými svetovými ”osobnosťami psov”. Už od staroveku sa títo neodolateľní psí komici spoliehajú na šarm, krásu a inteligenciu, aby prežili vzostupy a pády dejín.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bišon - obrázky

Bišon vzhlad Bišon vyzor Bišon foto

Bišon - starostlivosť

Bišóni sú aktívni psi, ale pri správnom pohybe a hre sa im darí aj v byte - a hrou žijú. Nenechávajte svojho bišóna dlho osamote. Aby sa zabránilo deštruktívnemu správaniu, múdry majiteľ nechá bišóna v prepravke, keď opustí dom aj na krátky čas.

Povaha plemena: Bišon

Veselý prístup je výnimočnou črtou bišončej osobnosti. Tento pes miluje, keď ho niekto miluje, je rád stredobodom pozornosti a svojou víťaznou povahou dokáže očariť rodinu, susedov, ošetrovateľa alebo veterinára. Bišón má hravú a nezávislú povahu, ale to neznamená, že je rád sám. V skutočnosti toto plemeno neznáša samotu a bežne trpí separačnou úzkosťou, ak zostane dlhé hodiny osamote. V takýchto situáciách sa bišóni môžu stať deštruktívnymi, žuť a trhať všetko, čo im príde pod ruku. Je zrejmé, že bišón nie je vhodným plemenom pre ľudí, ktorí sú dlhodobo mimo domova (v skutočnosti to nie je vhodný pes). Vysoko inteligentného bišóna je potrebné naučiť správnym psím manierom, preto je nevyhnutné prihlásiť sa na výcvik poslušnosti, počnúc kurzom pre šteňatá. Bišóni sa rýchlo učia, preto ich vodenie na takéto kurzy môže byť veľmi uspokojivé. Sú tiež dobrí v trikoch a niektorých psích športoch. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj bišón potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka bišóna vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.