Bolonský psík

Bolonský psík

Bolonský psík - charakteristika

hravýbezstarostnýoddaný
Veľkosť: malý
Výška: 25 - 30 cm
Hmotnosť: 2 - 4 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Boloňčan je malý, zavalitý a hranato stavaný. Je pomerne pokojný a nečinný a oddaný svojmu pánovi a svojim ľuďom. Voči cudzím ľuďom môže byť plachý, ale ak je správne socializovaný, rýchlo sa zahreje. Bolonský palácový psík je náchylný na separačnú úzkosť, preto mu nerobí dobre, keď je dlhší čas sám. Boloni sú staré plemeno, ktoré poznali kráľovské rodiny a šľachtici už v rímskych časoch a dávali sa ako vzácne dary medzi bohatými a mocnými. Bolonské plemeno, ktoré je malým spoločenským plemenom pochádzajúcim z Talianska, je pokojný, verný pes s dlhou, huňatou čistobielou srsťou. Sú veľmi hravé, nenáročné a milujú ľudí.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bolonský psík - obrázky

Bolonský psík vzhlad Bolonský psík vyzor Bolonský psík foto

Bolonský psík - starostlivosť

Bolonské psy si vyžadujú sústavnú starostlivosť a pozornosť, aby sa udržali v dobrej kondícii. Ich charakteristická dlhá srsť pripomínajúca bavlnu si vyžaduje každodennú starostlivosť, aby sa zabránilo jej zacuchávaniu a zamotávaniu. Čistenie ich srsti by malo byť pravidelnou praxou a občasné profesionálne ošetrenie môže pomôcť udržať ich srsť v najlepšej kondícii. Osobitnú pozornosť venujte ich očiam, aby zostali čisté a bez škvŕn od sĺz. Hoci bolonské psy nie sú vysokoenergetické, potrebujú každodenný pohyb, aby si udržali fyzickú kondíciu a duševnú stimuláciu. Krátke prechádzky, hry v interiéri a interaktívne hračky sú vynikajúcimi spôsobmi, ako tomuto plemenu poskytnúť potrebnú aktivitu a zároveň zabezpečiť, aby zostali spokojní a šťastní. Bolonským psom vzhľadom na ich inteligenciu a vnímavosť prospieva dôsledný výcvik s využitím techník pozitívneho posilňovania. To im nielen pomáha naučiť sa povely, ale aj posilňuje dobré správanie a spôsoby. Pravidelné veterinárne prehliadky sú veľmi dôležité na monitorovanie ich celkového zdravotného stavu a včasné riešenie akýchkoľvek potenciálnych problémov. Očkovanie, prevencia proti blchám a kliešťom a lieky proti srdcovým červom by sa mali podávať podľa odporúčania veterinárneho lekára. Rovnako dôležitá je aj výživa a je nevyhnutné podávať psom vyvážené a kvalitné krmivo podľa ich veku, veľkosti a úrovne aktivity. Je nevyhnutné vyhnúť sa prekrmovaniu, aby sa predišlo obezite, ktorá je pre toto plemeno častým problémom. Nakoniec nezabudnite, že bolonské psy prekvitajú v náklonnosti a ľudskej spoločnosti. Trávte kvalitný čas so svojím chlpatým priateľom, ponúknite mu lásku, pozornosť a bezpečné a starostlivé prostredie, aby ste zabezpečili jeho šťastie a pohodu.

Povaha plemena: Bolonský psík

Bolonský pes je známy svojou rozkošnou a očarujúcou povahou. Toto plemeno je stelesnením náklonnosti a lásky a so svojimi majiteľmi si vytvára silné, nezlomné putá. Často sa nazývajú psami na suchý zips, pretože si vychutnávajú blízkosť svojich ľudských členov rodiny. Ich jemná povaha je jednou z ich výrazných vlastností a vyznačujú sa mimoriadnou trpezlivosťou, čo z nich robí vynikajúcu voľbu do domácností s deťmi. Napriek svojmu malému vzrastu majú bolonské psy hravú povahu a svojim majiteľom prinášajú radosť a zábavu svojimi rozkošnými vylomeninami. Ich vernosť nepozná hraníc a prejavujú neochvejnú oddanosť svojej rodine. Popri svojej inteligencii a schopnosti reagovať na výcvik vynikajú v rôznych psích aktivitách, vďaka čomu sú nielen milujúcimi spoločníkmi, ale aj vynikajúcimi psími študentmi. Okrem toho sú tieto psy prirodzene ostražité, pripravené štekať, ak vycítia niečo zlé, a prejavujú svoje ochranné inštinkty bez agresie. Sú to spoločenské zvieratá, ktoré často dobre vychádzajú s inými psami a ľuďmi, čo z nich robí ideálne zvieratá pre tých, ktorí hľadajú psieho spoločníka, ktorý môže byť súčasťou spoločenskej domácnosti. Bolonské psy sú nízkoenergetické, vystačia si s krátkymi prechádzkami a hrou v interiéri, čo môže byť vhodné najmä pre osoby žijúce v bytoch alebo domoch s obmedzeným vonkajším priestorom. Ich pokojná, láskavá povaha v kombinácii s ich prispôsobivosťou rôznym životným situáciám robí z bolonského psa vytrvalého a spoľahlivého spoločníka, ktorý ponúka pohodlie a radosť všetkým, ktorí majú to šťastie zdieľať svoj život s týmito očarujúcimi psíkmi.