Borderská kólia

Borderská kólia

Borderská kólia - charakteristika

láskavýinteligentnýenergický
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 46 - 56 cm
Hmotnosť: 14 - 25 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Borderské kólie sú atletickí, stredne veľkí pastieri s výškou 45 až 55 cm v ramenách. Celkovo pôsobia dojmom svalnatého, ale svižného pracovníka, ktorý nie je poznačený módnymi výstrelkami. Hrubá aj hladká srsť sa vyskytuje v rôznych farbách a vzoroch. Mandľové oči sú stredobodom inteligentného výrazu - intenzívny pohľad, slávne ”pastierske oko”, je charakteristickým znakom plemena border. V pohybe patria borderky k najhybnejším, najvyváženejším a najodolnejším občanom psej ríše. Inteligencia, atletickosť a cvičiteľnosť borderiek má dokonalé uplatnenie pri výcviku agility. Kľúčom k jej spokojnosti je mať prácu, ktorú môžu vykonávať, ako je agility - alebo práca s pastiermi. Medzi priateľmi sú priateľskí, k cudzím ľuďom môžu byť zdržanliví. Pozoruhodne bystrý workoholik, border kolia je úžasný pes - možno až príliš úžasný pre majiteľov, ktorí nemajú čas, energiu alebo prostriedky na to, aby ho zamestnali. Tieto energické psy sa po skončení pracovného dňa uspokoja s časom na maznanie.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Borderská kólia - obrázky

Borderská kólia vzhlad Borderská kólia vyzor Borderská kólia foto

Borderská kólia - starostlivosť

Aj keď je border kolia veľmi prispôsobivý pes, najlepšie sa hodí do prostredia, ktoré mu poskytuje priestor: do mestského domu s bezpečne oploteným dvorom alebo na vidiecku farmu či ranč. Keďže má sklony k paseniu a naháňaniu, treba ho chrániť pred jeho nie príliš jasným inštinktom naháňať autá. Bez ohľadu na prostredie potrebuje každý deň veľa duševnej a fyzickej stimulácie a potrebuje majiteľa, ktorý je ochotný a schopný mu ju poskytnúť. Pre majiteľov, ktorí nevedia, do čoho idú, to môže byť veľká záťaž. Ak uvažujete o border kólii, uistite sa, že mu dokážete poskytnúť vhodné odreagovanie pre jeho prirodzenú energiu a bystrú myseľ. Ak nemáte farmu s ovcami, dobrou alternatívou sú psie športy.

Povaha plemena: Borderská kólia

Jednoducho povedané, border kólia je dynamo. Jeho osobnosť je typická pohotovosťou, energiou, pracovitosťou a inteligenciou. Učí sa rýchlo - tak rýchlo, že je niekedy ťažké udržať ho v napätí. Toto plemeno je rado zaneprázdnené. V skutočnosti musí byť zaneprázdnený, inak sa začne nudiť, čo vedie k nepríjemnému správaniu, ako je štekanie, kopanie alebo naháňanie sa za autami. Nie je to pes, ktorý by pokojne ležal na verande, zatiaľ čo vy popíjate pohár limonády; vyžíva sa v aktivite. Nezabúdajte, že bol vyšľachtený na behanie a celodennú prácu pri pasení oviec. Hraničiarska kólia je tiež známa tým, že je veľmi citlivá na každý pokyn svojho psovoda, od písknutia cez signál rukou až po zdvihnuté obočie. Samozrejme, border kólia nie je dokonalá. Môže byť silácky a nezávislý a jeho nutkanie hnať stáda sa môže stať nesprávnym. Ak nemá ovce alebo nejakú prácu, je náchylný zhromažďovať a naháňať deti, autá alebo domáce zvieratá. Môže sa tiež stať bojazlivým alebo plachým, ak nie je ako šteňa správne socializovaný. Kurzy pre šteňatá a dostatok kontaktu s rôznymi ľuďmi, miestami a vecami pomáhajú citlivej border kólii získať sebadôveru.