Bradatá kólia

Bradatá kólia

Bradatá kólia - charakteristika

inteligentnýenergickýcharizmatický
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 51 - 56 cm
Hmotnosť: 20 - 25 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Bradatá kólia meria v ramenách 50 až 55 centimetrov a je od hlavy po chvost pokrytá huňatou dvojitou srsťou, takže sa veľmi podobá na ďalšieho britského favorita, staroanglického ovčiaka. Pod srsťou sú beardie štíhlejšie a hranatejšie. Bohatá srsť na tvári by nemala zakrývať ich charakteristický výraz: zasnený, vzdialený pohľad. Títo búrliví komiksoví psíci vedia byť poriadne hraví - ale väčšinou sú to približne 22-kilogramoví bradáči plní energie a smiechu. Dobre socializované bradáčiky si dobre rozumejú s inými zvieratami a deťmi. Ľahko sa nudia a výcvik musí byť stále zaujímavý. Rodiny, ktoré sa pohybujú v prírode a hľadajú odolného psa na spoločný životný štýl, nikdy nenájdu láskavejšieho a zábavnejšieho pomocníka. Búrlivý a charizmatický dravý pes zo Škótska, Bearded Collie s huňatou srsťou (pre svojich priateľov ”Beardie”), má rád pohyb vonku za každého počasia. Vyšľachtené na nezávislé rozhodovanie, môžu byť svojhlavé, ale vždy sú priateľské.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bradatá kólia - obrázky

Bradatá kólia vzhlad Bradatá kólia vyzor Bradatá kólia foto

Bradatá kólia - starostlivosť

Beardie je vnútorný a vonkajší pes. Potrebuje žiť vo vnútri so svojimi ľuďmi s prístupom na dvor alebo oplotený pozemok, kde môže behať. Nie je vhodný na život v byte. Beardie je rád so svojimi ľuďmi, či už sú vnútri alebo vonku. Stačí im niekoľko polhodinových prechádzok alebo hier s loptou denne. Výcvik poslušnosti je nevyhnutnosťou, ak chcete v živote svojho psa zaviesť poriadok a disciplínu. Urobte z učenia zábavu a učte ich pomocou techník pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo, hra a pochvala. Bearded Collie sa neučia v zlých alebo drsných podmienkach. S výcvikom začnite včas a dosiahnete vynikajúce výsledky. Aby ste zaistili, že náhodou nezrazí batoľa alebo staršieho človeka, naučte ho sedieť, aby ste mu venovali pozornosť.

Povaha plemena: Bradatá kólia

Beardie je inteligentná, vynaliezavá a sebavedomá. Vďaka svojej skákavej, bublinkovej povahe je s ním zábava, ale keď príde na výcvik, môže byť nezávislý mysliteľ, ktorý si rád ide svojou cestou. Je to búrlivý kamarát na hry pre deti a má zmysel pre humor, vďaka ktorému je s ním radosť byť. Pri výbere šteniatka fúzatej šelmy nezabudnite, že temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteniatka s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Temperament sa u jednotlivých psov líši. Niektoré bradáče sú milé a tiché, iné sú hlučné a nadšené. Povedzte chovateľovi, čo od psa hľadáte, a on vám pomôže vybrať šteňa, ktoré bude vyhovovať vašej osobnosti a životnému štýlu. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov (zvyčajne je k dispozícii matka), aby ste sa uistili, že majú príjemné povahy, ktoré vám vyhovujú. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie.