Briard

Briard

Briard - charakteristika

sebavedomýinteligentnýverný
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 69 cm
Hmotnosť: 25 - 45 kg
Dĺžka života: 12 - 12 rokov

Briardy sú pastierske psy známe vlnitou srsťou sivej, hnedej alebo čiernej farby a impozantnou hlavou zakončenou účesom ktorý ofinu delí uprostred hlavy. Luxusná brada a obočie zvýrazňujú výraz, ktorý sa opisuje ako ”úprimný a spýtavý”. Briardy merajú v ramenách 55 až 65 cm, sú mohutné a robustné, ale pohybujú sa svižnou chôdzou. Majú vlastnosti spoločné s mnohými inými pastiermi: učenlivosť, rozum, ochranársky pohľad na rodinu (najmä na deti, ktoré považujú za svoje stádo) a ostražitosť voči cudzím ľuďom. Sú to veľké, neúnavné psy - hovorí sa, že len dva alebo tri briardy zvládnustádo 700 kusov oviec - a začínajúci majitelia môžu byť ohromení ich pracovným nasadením a chuťou do života. Briard v sebe skrýva toľko vernosti, lásky a ducha, že sa často opisuje ako ”srdce zabalené v kožuchu”. Odvážny vzhľad týchto svalnatých Francúzov vyžaruje výraznú auru galskej romantiky a elegancie.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Briard - obrázky

Briard vzhlad Briard vyzor Briard foto

Briard - starostlivosť

Briard sa dokáže prispôsobiť životu v meste alebo na vidieku. Vo vnútri je to pomerne pokojné plemeno, ale potrebuje 30 až 60 minút pohybu denne. Bez dostatočnej aktivity sa môže briard nudiť, čo môže viesť k nepríjemnému alebo deštruktívnemu správaniu, ako je štekanie, kopanie, naháňanie a žuvanie. Psie športy, najmä pastierske skúšky, sú dobrým vybitím jeho energie a zdokonaľujú jeho prirodzené pastierske schopnosti. Šteňa briarda sa musí naučiť, kto je vodcom svorky, inak sa bude snažiť prevziať túto pozíciu; preto by sa mal výcvik začať hneď po príchode šteniatka briarda domov. Neznamená to, že by mal do deviatich týždňov vedieť pokročilé povely, ale mal by sa hneď učiť správnym spôsobom a pravidlám domácnosti. Výcvik v prepravke môže byť dôležitou pomôckou - pomáha pri výcviku v domácnosti a udržiava šteňa v bezpečí, keď ste preč - ale nezabudnite, že keď ste doma, malo by byť s rodinou (nie v prepravke). Keďže briard je prirodzene nedôverčivý voči ľuďom mimo svojho "stáda", je dôležité, aby ste šteňa briarda viedli k priateľskému správaniu voči cudzím ľuďom. Ak briard nie je správne socializovaný a vycvičený, môže to viesť k agresii voči ľuďom alebo zvieratám, ktoré považuje za hrozbu.

Povaha plemena: Briard

Typický briard je odvážny, verný a inteligentný. Je dobromyseľný a milujúci svoju rodinu a rád sa zúčastňuje na rodinných aktivitách. Napriek svojej veľkosti je to v podstate domáci pes. Nepatrí sám na dvor, ale schúlený vedľa vás, zatiaľ čo popíjate mätový čaj. Briard je ochranársky strážca, k cudzím ľuďom môže byť odmeraný. Môže byť tiež tvrdohlavý a svojhlavý, ale s dostatočným povzbudzovaním a pozitívnym posilňovaním ho možno presvedčiť, aby sa prispôsobil obom aspektom. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteniatko, keď vyrastie. Ako každý pes, aj briard sa môže stať bojazlivým, ak nie je v mladosti správne socializovaný - vystavený mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Primárna socializácia by mala prebiehať s ľuďmi mimo domácnosti. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho briardieho šteňaťa vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.