Bruselský grifón

Bruselský grifón

Bruselský grifón - charakteristika

lojálnypohotovýzvedavý
Veľkosť: malý
Výška: 18 - 25 cm
Hmotnosť: 4 - 5 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Toto plemeno je veľkou osobnosťou v 3 až 6-kilovom balení. Stačí jeden pohľad do jeho veľkých očí, ktoré pripomínajú ľudské oči, a budete očarení. Griffy sa vyskytujú v štyroch farbách - červenej, čierno-červenohnedej (tzv. belge), čiernej s pálením a čiernej - a v hladkej srsti (ako mops) alebo drsnej srsti (ako knírač). Ich čierny ňufák a fúzy im v starých ľudových piesňach vyslúžili prezývku ”fúzaté psy”. Veľké čierne oči Griffa - opisované ako ”takmer ľudské” - spolu s strapcami brady a fúzmi, ktoré pokrývajú jeho krátky ňufák, mu dodávajú vzhľad svetáckeho, francúzsky hovoriaceho filozofa. Griff má mohutné a robustné telo a pohybuje sa cieľavedomým klusom človeka, ktorý vie, čo chce. Bruselský grifón je čulý, spoločenský a ľahko sa cvičí. Hoci sú hraví a energickí, ich malá veľkosť a citlivá povaha z nich robí zlú voľba na hranie pre deti. Majú nízky prah pre osamelosť a budú sa držať v blízkosti svojho výnimočného človeka, ktorý im poskytne roky lásky. Toto plemeno zložitého charakteru podobné človeku, ktorý váži maximálne 6 kilogramov, má dostatok osobnosti pre 10 bežných psov. Citlivý spoločník pre náročných dospelých ľudí, Bruselský grifón, je inteligentný, oddaný a komicky sebavedomý.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bruselský grifón - obrázky

Bruselský grifón vzhlad Bruselský grifón vyzor Bruselský grifón foto

Bruselský grifón - starostlivosť

Grifonkom sa darí ako domácim psom a vďaka svojej malej veľkosti sa hodia do každého domu, či už ide o mestský panelák alebo vidiecku usadlosť. Aby sa udržali vo výbornej kondícii, potrebujú pravidelný pohyb. Aj keď si poradia aj bez dvora, každodenné prechádzky alebo iné aktivity sú nevyhnutné na to, aby boli spokojní. Grifoni sú brachycefalickí (s krátkym nosom) a v horúcich a vlhkých dňoch sú náchylní na prehriatie. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť im počas teplého počasia prístup na chladné miesto. Ak ich beriete von počas slnečného dňa, dávajte pozor na príznaky vyčerpania z tepla, ako je rýchle dýchanie a malátnosť, a prijmite potrebné opatrenia, aby ste zabránili úpalu. Vďaka svojej inteligencii a atletickým schopnostiam grifoni vynikajú v psích športoch, ako sú agility, poslušnosť a stopovanie, ale potrebujú povzbudenie, aby sa ich mohli zúčastniť. Výcvik by mal byť príjemný a najlepšie funguje pozitívne posilňovanie, odmeňovanie za správne správanie namiesto trestania chýb. Kľúčové je presvedčiť grifonka, že úloha stojí za to, pretože nútiť ho nie je účinné. Výcvik v domácnosti môže byť pre bruselských grifonkov náročný, ako je to v prípade mnohých malých plemien. Nasadenie výcviku v prepravke a zachovanie dôslednosti a vytrvalosti pri výcviku môže viesť k úspechu, hoci niektoré psy môžu mať stále príležitostné nehody.

Povaha plemena: Bruselský grifón

Bruselskí grifonci sú jedineční jedinci a ich temperament môže byť veľmi rôznorodý, od spoločenského a aktívneho až po zdržanlivého a plachého. Väčšina z nich sa však nachádza niekde medzi týmito extrémami. Napriek ich panovačnému temperamentu sa pod ich tvrdým zovňajškom skrývajú jemní ľudia, ktorí zbožňujú byť so svojimi ľuďmi a túžia po neustálej pozornosti. Často sa im hovorí "suchý zips", radi sa zdržiavajú vo vašej blízkosti a môžu sa uchýliť k zlému správaniu, ak sa cítia ignorovaní. Temperament ovplyvňujú rôzne faktory, ako napríklad dedičnosť, výcvik a socializácia. Pri výbere šteňaťa sa rozhodnite pre šteňa s príjemným temperamentom, ktoré nie je ani príliš agresívne, ani príliš bojazlivé. Stretnutie aspoň s jedným z rodičov, najmä s matkou, vám môže pomôcť odhadnúť ich temperament. Včasná socializácia je rozhodujúca pre to, aby sa z bruselských grifonkov stali dobre prispôsobení dospelí jedinci. Počas šteniatok ich vystavujte rôznym ľuďom, miestam a zážitkom, aby z nich vyrástli dobre situované psy. Výcvik bruselských grifonkov si vyžaduje láskavosť, dôslednosť a pozitívne posilňovanie pomocou potravinových odmien a pochvaly. Tvrdé zaobchádzanie vedie len k tvrdohlavosti. Tréningy udržiavajte pútavé a krátke a ukončite ich pozitívnou pochvalou za dosiahnuté úspechy. Pri správnom prístupe sa z bruselských grifonkov môžu stať dobre vychovaní a milujúci spoločníci na celý život.