Bulteriér

Bulteriér

Bulteriér - charakteristika

hravýočarujúcizlomyseľný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 53 - 56 cm
Hmotnosť: 23 - 32 kg
Dĺžka života: 12 - 13 rokov

Bulteriéry sú robustné teriéry s veľkými kosťami, ktoré sa pohybujú svižným krokom naznačujúcim obratnosť a silu. Charakteristickým znakom tohto plemena je dlhá vajcovitá hlava so vztýčenými a špicatými ušami a malé trojuholníkové oči, ktoré žiaria dobrou náladou. Srsť sa vyskytuje v dvoch typoch: bielej a akejkoľvek inej farby (vrátane atraktívneho žíhaného pruhovania), buď jednofarebnej, alebo s bielymi znakmi. Dobre stavaný bulteriér je obrazom svalnatého odhodlania a rovnováhy. Štyri kľúčové faktory šťastia sú včasná socializácia so psami a ľuďmi, pevný, ale láskavý výcvik, dostatok pohybu a veľa kvalitného času s jeho zbožňovanými ľuďmi. Ak sú tieto požiadavky splnené, neexistuje vernejší, milší a zábavnejší spoločník. Je to dokonalé ”osobnostné plemeno”. Bulteriér patrí medzi najkomickejších a najzlomyseľnejších obyvateľov psej ríše, je hravý a roztomilý, niekedy tvrdohlavý, ale vždy oddaný. Títo jedineční psy sú bujarí, svalnatí spoločníci, ktorí sa vyžívajú v náklonnosti a pohybe.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bulteriér - starostlivosť

Aljašský pitbull, podobne ako väčšina plemien, potrebuje každodenný pohyb, aby sa cítil spokojne. Vzhľadom na to sú ich požiadavky na pohyb oveľa vyššie ako u väčšiny plemien podobnej veľkosti. V ideálnom prípade by toto plemeno malo denne absolvovať aspoň hodinovú až dvojhodinovú prechádzku - to však nestačí na to, aby sa úplne unavilo. Okrem toho sa radi hrajú vo vnútri alebo vonku, napríklad aportovanie alebo preťahovanie lanom, a oplotený dvor na spálenie energie je pre toto plemeno priam nevyhnutnosťou. Je takmer nemožné, aby bolo toto plemeno spokojné bez "práce", ktorú by mohlo vykonávať, napríklad agility, pasenie alebo iná práca vonku. Aljašský pitbull sa nehodí do bytov, pretože vďaka svojmu dedičstvu po aljašskom malamutovi sa ľahko stáva hlasným, či už je nespokojný, alebo sa len vyjadruje, a jeho bezhraničná energia ho robí nevhodným do malých priestorov.

Povaha plemena: Bulteriér

Aljašský pitbull je často dobromyseľný a milujúci, ale môže byť aj veľmi energický a hyperaktívny. Pre toto plemeno je veľmi dôležité pracovať na socializácii od útleho veku, pretože potrebujú veľa príležitostí na spálenie svojej energie; reaktivita na ľudí alebo iné psy ich bude obmedzovať. Dôsledný výcvik v mladosti v konečnom dôsledku zlepší kvalitu ich života (aj vášho) v dospelosti. Je dôležité dôsledne a pevne pracovať na výcviku s pozitívnym posilňovaním a prizvať profesionálneho trénera, ak máte pocit, že sa u vás začínajú prejavovať problémy so správaním.