Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Cane corso

Cane corso

Cane corso - charakteristika

láskavýinteligentnýmajestátny
Veľkosť: veľký
Výška: 60 - 70 cm
Hmotnosť: 0 kg
Dĺžka života: 9 - 12 rokov

Cane Corso meria v ramenách takmer 70 centimetrov a často váži viac ako 45 kilogramov, má veľkú hlavu, ostražitý výraz a pod krátkou tuhou srsťou sa mu vlnia svaly. Ich impozantný vzhľad je ich prvou obrannou líniou pred votrelcami. Ako povedal jeden autor: ”Nenápadná atmosféra chladnej kompetentnosti, také správanie, aké by ste očakávali od profesionálneho ochrankára, je charakteristickým znakom tohto plemena.” Corsi sú inteligentné, verné, dychtivé potešiť, všestranné a intenzívne oddané svojim ľuďom, ale sú aj asertívne a svojhlavé a môžu skončiť ako vlastníci nevedomého majiteľa. Tak ako pri každom inom veľkom strážnom psovi je veľmi dôležitá zodpovedná výchova a včasná socializácia s ľuďmi a inými psami. Inteligentný, vycvičený a ušľachtilý pes Cane Corso je asertívny a sebavedomý ochranca bez konkurencie. Pôvod plemena Corso siaha až do čias starovekého Ríma a jeho názov sa z latinčiny prekladá zhruba ako ”pes telesný strážca”.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Cane corso - starostlivosť

Toto pracovné plemeno potrebuje veľa fyzickej aktivity, aby sa udržalo v kondícii. Naplánujte mu rýchlu prechádzku alebo beh v dĺžke aspoň jednej míle, ráno a večer, každý deň. Ak radi jazdíte na bicykli, zaobstarajte si nadstavec, ktorý mu umožní bežať popri vás. Na šteniatka sa pozerajte s nadhľadom. Ich pohybový aparát nie je úplne vyvinutý až do veku približne 18 mesiacov, takže hoci potrebujú viac prechádzok, ktoré im pomôžu spáliť šteniatkovú energiu, tieto prechádzky by mali byť kratšie a pomalšie. Pre mentálnu stimuláciu poskytnite tomuto psovi prácu. Medzi dobré zamestnanie pre corsa patrí pasenie dobytka (vlastného alebo od trénera), učenie sa trikom, precvičovanie poslušnosti alebo zapojenie sa do nejakého psieho športu. Týmto typom aktivít venujte aspoň 20 minút denne. Je v poriadku, ak si ich rozdelíte: napríklad 10 minút ráno a 10 minút večer. Nikdy nedovoľte corso psovi voľne behať. Pevný a bezpečný plot je nevyhnutnosťou. Elektronický plot mu nezabráni opustiť váš pozemok, ak sa tak rozhodne, a neochráni ani susedovho psa alebo mačku, ak sa zatúla na váš dvor. Nakoniec sa pripravte na množstvo starostlivosti a veľké účty, ktoré môžu byť spojené s vlastníctvom veľkého psa. Je potrebné vyhrabávať viac výkalov a základné veci, ako napríklad sterilizácia/kastrácia, sú pre veľké psy drahšie ako pre malé. Ak váš corso potrebuje operáciu z akéhokoľvek iného dôvodu, náklady na anestéziu budú vysoké, pretože jej potrebuje viac ako malý pes, ako aj väčšie množstvo liekov proti bolesti po operácii. Nakoniec sú tu náklady na výcvikové kurzy, vstupné na psie športy a na stráženie alebo ustajnenie zvierat, keď ste mimo domova. Všetky tieto výdavky zvážte ešte pred obstaraním corsa, pretože sa s nimi budete stretávať 10 až 12 rokov.

Povaha plemena: Cane corso

História corsa ho opisuje ako "temperamentného, pripraveného čeliť každej výzve". Tento typ temperamentu môže byť dvojsečnou zbraňou. So sebavedomým, dôsledným majiteľom, ktorý psa dobre vedie a zabraňuje mu v túlaní, môže byť corso vynikajúcim rodinným psom, ktorý nikdy nie je neprimerane agresívny, ale v nesprávnych rukách sa môže stať agresívnym a byť nebezpečný pre verejnosť. Ideálny corso je učenlivý a láskavý voči svojej rodine vrátane detí. Aby sa k tomu dostal, vyžaduje si to socializáciu a výcvik od útleho veku. Tento pes sa nebude dobre cítiť v domácnosti s niekým, kto sa bojí psov alebo ich nemá rád, alebo nedokáže zvládnuť veľkého psa. Corso je vysoko inteligentný. V kombinácii s jeho panovačnou povahou je ľahké pochopiť, ako by mohol začať dominovať v domácnosti bez pevného vedenia a určenia hraníc. Bude vás skúšať, kam až môže zájsť. Je dôležité, aby ste mu hneď od začiatku dali najavo, aké sú pravidlá, a uistili sa, že pravidlá chápu aj všetci členovia rodiny. Zavedte zásadu "nič v živote nie je zadarmo" tým, že od neho budete vyžadovať, aby vykonal povel, napríklad "sadni" alebo "dole", a až potom ho odmeňte jedlom, pamlskom alebo hračkou. Pevné vedenie neznamená bitie psa - nikdy. To nielenže vysiela nesprávny signál, ale pri veľkom a silnom psovi to môže byť aj nebezpečné. Citlivý corso rozumie tónu hlasu a dobre reaguje na pochvalu a odmenu, keď urobil niečo, čo sa vám páči, ako aj na tvrdé, rýchle korekcie a dôsledné presadzovanie pravidiel, keď sa vám nepáči, čo robí. Kľud, tichosť a sebaistota vás pri tomto psovi dostanú oveľa ďalej ako nahnevané chvastanie. Dôslednosť mu umožní uvoľniť sa a vedieť, že máte všetko pod kontrolou. Pomôžte mladému corso získať sebadôveru tým, že ho necháte tráviť čas osamote. Môže to byť vonku v ohraničenom priestore, napríklad na dvore alebo v búde, alebo v jeho prepravke, keď ste zaneprázdnení v dome a nemôžete naň dohliadať. Pobyt osamote na rôzne časové úseky ho učí, že je v poriadku sám a vy sa vždy vrátite. Ako každý pes, aj corso potrebuje včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a skúsenostiam - ideálne pred dovŕšením štyroch mesiacov. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa corso vyrástol všestranný pes, ktorý sa nebojí cudzích ľudí, detí, iných zvierat ani toho, že zostane sám, keď je to potrebné. Bez množstva skúseností so svetom sa môže ľahko stať bojazlivým alebo agresívnym. Čím viac ho budete socializovať, tým lepšie bude vedieť určiť, čo je normálne správanie a na ktoré činy musí reagovať ochranársky. Podľa talianskeho štandardu plemena by mal byť corso pri oslovení ľahostajný a reagovať by mal len v prípade skutočnej hrozby. Corso je pracovné plemeno a vyžaduje sa od neho, aby fungovalo pri vysokej úrovni stresu. Corso, ktorý si v stresových situáciách nedokáže zachovať svoj diktovaný temperament, má nesprávny temperament pre toto plemeno.