Chinook

Chinook

Chinook - charakteristika

inteligentnýtrpezlivýoddaný
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 66 cm
Hmotnosť: 23 - 41 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Chinookovia s hnedou srsťou sú svalnatí a mohutní, samce dosahujú výšku až 65 cm v ramenách. Samice s výrazne ženským vzhľadom sú o niečo menšie. Chinookovia boli koncipované ako dvojúčelové ťahače, s výkonom nákladných psov a rýchlosťou pretekárskych saní. Sú obrazom statnej dôstojnosti s láskavým leskom v tmavých mandľových očiach. Sú pokojné, na ľudí orientované psy so zvláštnym citom pre deti. Sú to učenliví pracovníci, ktorých cieľom je potešiť. Sánkovanie, vozenie, poslušnosť, agility, pátracie a záchranárske práce a pasenie sú len niektoré činnosti, ktoré zvládajú. Nie sú mimoriadne pracovne vyťažené psy, ale potrebujú sústavný pohyb, aby sa udržali v správnej kondícii. Je to odolný pracovný pes a oddaný rodinný maznáčik známy svojou inteligenciou, trpezlivosťou a ochotou potešiť. Kedysi bol činook na pokraji vyhynutia, dnes patrí medzi najvzácnejšie plemená.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Chinook - obrázky

Chinook vzhlad Chinook vyzor Chinook foto

Chinook - starostlivosť

Číňanom vyhovuje blízka ľudská spoločnosť a radšej nežijú vonku, ďaleko od svojich ľudí. Dokážu sa dobre prispôsobiť rôznym domácim podmienkam, pokiaľ sú splnené ich požiadavky na pohyb. Tieto aktívne psy potrebujú denne približne 30 až 60 minút pohybu vrátane dlhých prechádzok a možností behať v bezpečných, priestranných priestoroch. Je dôležité poznamenať, že pre čuvačov sa neodporúča podzemné elektronické oplotenie, pretože ich odhodlaná povaha môže viesť k ignorovaniu otrasov. Pri výcviku týchto inteligentných a citlivých psov najlepšie fungujú techniky pozitívneho posilňovania, pričom kľúčom k rýchlemu naučeniu je dôslednosť. Spolupráca s trénerom môže byť veľmi prospešná pri presmerovaní nežiaduceho správania a posilňovaní žiaduceho správania. Výcvik v domácnosti zvyčajne nie je náročný za predpokladu, že sa stane pozitívnym zážitkom, zavediete konzistentný harmonogram nočníkovania a ponúknete dostatok príležitostí na pobyt vonku. Výcvik v prepravke je cenným nástrojom na výchovu v domácnosti a prevenciu nevhodného žuvania u malých šteniat.

Povaha plemena: Chinook

Chinooki sú známe svojou miernou a vyrovnanou povahou. Tieto psy sú prirodzene pokojné a nemajú sklony k plachosti alebo agresivite, takže sú vhodnými rodinnými miláčikmi. Ich inteligencia je ďalšou výraznou vlastnosťou, pretože číňania sa rýchlo učia. Ľahko chápu nové povely a triky, pozitívne reagujú na výcvik a majú radi duševnú stimuláciu. Spolupráca a láskavosť sú ďalšími silnými črtami osobnosti činookov. Majú silnú túžbu potešiť svojich majiteľov a vytvárajú si hlboké väzby so svojimi rodinami. Táto láskavá a verná povaha je charakteristickým znakom tohto plemena. Aj keď nie sú nadmerne štekavé, čuvače môžu byť zhovorčivé a expresívne a na vyjadrenie svojich potrieb alebo názorov používajú vokalizáciu, napríklad kňučanie alebo "woo-wooing". Pokiaľ ide o interakciu s deťmi, čuvače s nimi vo všeobecnosti vychádzajú dobre, najmä ak sú vychovávané spolu s nimi. Ich trpezlivosť a tolerancia z nich robia vynikajúcich spoločníkov pre rodiny s deťmi. V blízkosti cudzích ľudí však môžu byť rezervované alebo opatrné a často im trvá istý čas, kým sa zahrejú na nových ľuďoch a v novom prostredí. Včasná socializácia zohráva rozhodujúcu úlohu pri ich lepšej orientácii v rôznych situáciách. Celkovo sú činoky známe svojím vyrovnaným temperamentom, inteligenciou a láskyplnou povahou, vďaka čomu sú výnimočnými rodinnými miláčikmi za predpokladu, že sa im dostane potrebného výcviku, pohybu a socializácie.