Chodský pes

Chodský pes

Chodský pes - charakteristika

priateľskýoddanýpozorný a inteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 49 - 55 cm
Hmotnosť: 17 - 27 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Chodský pes je inteligentné, živé, rýchle a atletické plemeno, ktoré s nadšením víta väčšinu zavedených činností, čo z neho robí pomerne všestranné plemeno. Úspešne sa presadzujú v mnohých oblastiach, ako je agility, dog dancing, pátranie a záchrana, práca ňufákom, stopovanie, pastierska práca, poslušnosť, terapeutické psy, služobné psy, a v súčasnosti prerážajú do oblasti coursingu, dock divingu a vytrvalostných skúšok. Chodský pes je vynikajúci rodinný pes vďaka svojej oddanosti členom rodiny a zbožňovaniu detí. Je to plemeno, ktoré je rado so svojou rodinou a dobre sa znáša aj s inými neľudskými členmi rodiny, ak je s nimi vychovávané. Chodský pes je inteligentné, živé, rýchle a atletické plemeno, ktoré nadšene víta väčšinu zavedených činností, vďaka čomu je toto plemeno pomerne všestranné.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Chodský pes - obrázky

Chodský pes vzhlad Chodský pes vyzor Chodský pes foto

Chodský pes - starostlivosť

Českí ovčiaci, najmä ako šteniatka, majú vyššie nároky na pohyb, pretože ide o pastierske plemeno, takže potrebujú fyzicky aj psychicky stimulujúce aktivity. Tréning agility, výcvik poslušnosti alebo výlet do psieho parku za účelom socializácie s inými psami sú skvelými príkladmi, ako spáliť túto energiu. Uistite sa, že váš pes má aspoň jednu hodinovú prechádzku denne, najmä ak žijete v byte alebo nemáte oplotený dvor. Tieto psy majú dlhú srsť, preto im denne kontrolujte uši, či sa v nich nenachádzajú škodcovia a nečistoty, najmä preto, že toto plemeno má chlpaté uši. Taktiež by ste mali psovi zastrihávať nechty podľa pokynov veterinára alebo kaderníka. Nemali by cvakať o podlahu. Ideálne je začať s ošetrovaním už v mladom veku, aby vášmu psovi vyhovovalo, keď mu budete čistiť uši, strihať nechty a čistiť zuby. Dbajte na pravidelné veterinárne prehliadky a váš veterinár vám pomôže vytvoriť plán starostlivosti o psa. Dodržiavanie návštev veterinára pomôže odhaliť akékoľvek závažné ochorenia skôr a môže pomôcť pri ich čo najskoršej liečbe.

Povaha plemena: Chodský pes

Český ovčiak je verný spoločník a svoj domov stráži, ako najlepšie vie. Hoci nie sú známe ako veľmi hlasné psy, štekaním upozornia svojho majiteľa na akékoľvek nebezpečenstvo. Vďaka svojmu tmavému sfarbeniu môžu pôsobiť hrozivejšie, než v skutočnosti sú, a keď sa zoznámia s cudzím človekom, stanú sa pokojnými a láskavými. Pokiaľ ide o výcvik, český ovčiak potrebuje majiteľa, ktorý je trpezlivý a pevný. Tieto psy sú mimoriadne inteligentné a rýchlo sa začnú nudiť, preto je dôležité udržiavať výcvik zaujímavý a poskytovať im dostatok pozitívneho posilnenia a pochúťok! Vždy sa túžia naučiť nové triky a potrebujú mať pocit, že majú cieľ. Musia byť stále zamestnané, inak sa tieto psy môžu stať deštruktívnymi. Český ovčiak je veľmi všestranné plemeno a môže plniť viacero úloh. Tieto psy sa používajú ako služobné zvieratá, pátracie a záchranárske psy, terapeutické psy a na vyhľadávanie pachových stôp. Keďže český ovčiak je také aktívne plemeno, sú ideálnymi účastníkmi hier agility. Pri niektorých príležitostiach sa dokonca vracajú k svojim pastierskym koreňom a sú známe tým, že sa lepia na päty deťom v snahe zahnať ich do jedného stáda! Tieto psy majú slušné množstvo energie a neradi zostávajú dlho osamote, takže majitelia tohto plemena musia byť schopní zabezpečiť im každý deň dostatok pohybu a času na hranie. Sú veľmi spoločenské a najlepšie sa im darí v domoch s dvorom, kde môžu behať, a s viacerými ľuďmi, ktorí sa o ne pomáhajú starať. Po príjemnej prechádzke vonku si český ovčiak rád príde oddýchnuť na gauč k svojmu človeku, aby sa s ním pomaznal.