Čínsky chocholatý pes

Čínsky chocholatý pes

Čínsky chocholatý pes - charakteristika

láskavýčulýživý
Veľkosť: malý
Výška: 28 - 33 cm
Hmotnosť: 4 - 5 kg
Dĺžka života: 13 - 18 rokov

Čínsky chocholatý pes, živé a čulé plemeno vysoké 25 až 30 cm, môže byť bez srsti alebo so srsťou. Bezsrstá odroda má hladkú, jemnú kožu a chumáče srsti na hlave, chvoste a členkoch. Osrstené odroda, nazývaná ”powderpuff”, je pokrytá jemnou, hodvábnou srsťou. Okrem srsti je medzi nimi len veľmi malý rozdiel. Obe odrody sa vyznačujú jemnou eleganciou a ladnými pohybmi. Chocholaté plemená sú rovnako zábavné, ako vyzerajú: hravé, milujúce a oddané svojim ľuďom. Bezsrstí majú svoje výhody: nemajú psí zápach a z pochopiteľných dôvodov nie je veľký problém s plznutím. Obe odrody sú pozorní domáci miláčikovia, úplne zladení so svojou rodinou. S ich škvrnitou ružovou kožou, bodkovanou ”chocholatou” srsťou, chlpatými ponožkami a pernatým chvostom si milého a štíhleho čínskeho chocholatého psa nemôžete pomýliť so žiadnym iným plemenom. Tento roztopašný, mimoriadne láskavý spoločenský pes je skutočne výnimočným plemenom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Čínsky chocholatý pes - obrázky

Čínsky chocholatý pes vzhlad Čínsky chocholatý pes vyzor Čínsky chocholatý pes foto

Čínsky chocholatý pes - starostlivosť

Čínsky chocholatý pes potrebuje len minimum pohybu - nie je to dobrý spoločník na behanie - ale dôležitá je mentálna stimulácia. Na trhu je veľa hračiek a hlavolamov určených pre psov a mnohé z nich ho môžu baviť. Čínsky chocholatý pes sa vo všeobecnosti ľahko cvičí, ale má tvrdohlavú povahu, čo znamená, že potrebujete trpezlivosť. Jedinou cestou je pozitívne posilňovanie a s korekciou treba zaobchádzať citlivo, pretože toto plemeno môže byť prirodzene bojazlivé. Socializácia je nevyhnutná, takže ak je to možné, nájdite si miesto, ktoré ponúka samostatné kurzy pre šteňatá malých psov, aby sa váš chocholatý pes mohol socializovať s podobne veľkými psami. Pri hre s väčším šteniatkom by sa mohol zraniť. Výcvik v prepravke prospieva každému psovi a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš chocholatý pes nemal v dome nehody alebo sa nedostal do vecí, do ktorých by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže uchýliť na spánok. Výcvik v prepravke v mladom veku pomôže vášmu chocholatému psovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať byť hospitalizovaný alebo umiestnený v internáte. Nikdy však nezatvárajte svojho čínskeho chocholatého psa do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Je to ľudský pes a nie je určený na to, aby strávil svoj život zavretý v klietke alebo búde. Výcvik v klietke je užitočný aj pri výcviku v domácnosti, čo môže byť pre čínskeho chocholatého psa jedna z ťažkých oblastí výcviku (plemená hračiek sa ako skupina ťažko vychovávajú) - ale nakoniec sa to všetko vyrieši.

Povaha plemena: Čínsky chocholatý pes

Čulý a šťastný chocholatý pes zbožňuje svojich ľudí a je s nimi spokojný. Očakávajte od tohto šťastného a milujúceho psíka bozky a veľa času stráveného v náručí. Pochopte, že cudzích ľudí neprijíma ľahko - ale keď si vás raz zamiluje, stanete sa jeho svetom. Je z neho vynikajúci spoločník a je mimoriadne inteligentný. Uvedomte si však, že mnohí cvičitelia psov ich nespravodlivo hodnotia na stupnici inteligencie nízko, pretože nezodpovedajú typickému profilu osobnosti psa. Chocholatý pes nie je dobré plemeno pre necitlivých cvičiteľov. Čínsky chocholatý pes môže byť tvrdohlavý. Je intenzívne spoločenský, pevne sa viaže na svoju najbližšiu svorku. Skutočne priateľské chocholaté psy sú skôr výnimkou ako pravidlom, pretože väčšina z nich je voči cudzím ľuďom prirodzene podozrievavá. So známymi ľuďmi je úžasný, ale je pravdepodobné, že bude hrýzť cudzích ľudí, pokiaľ nebude socializovaný a vycvičený od tohto impulzu. Na ochranu svojho domova bude upozorňovať štekaním (nie že by sa zlodeja zľakol). Nie je nijako zvlášť ujačaný, ale je neoblomný pri svojej strážnej službe a svoju prácu si splní. Niektorí tiež radi zavýjajú alebo spievajú. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj chocholatý potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho chocholatého šteňaťa vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.