Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Čirneko z Etny

Čirneko z Etny

Čirneko z Etny - charakteristika

láskavýpriateľskýnezávislý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 42 - 50 cm
Hmotnosť: 8 - 12 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Čirneko z Etny ktorý meria menej ako 50 cm, sa často opisuje ako menšia verzia faraónskeho psa, jeho bratranca z ostrova Malta. Srsť tohto štíhleho, ale robustného poľovníka sa pohybuje od svetlej po tmavú hnedú alebo gaštanovú. Veľké, vzpriamené uši poukazujú na ostražitý výraz očí, ktorých jantárová alebo okrová farba elegantne dopĺňa srsť. V mnohých ohľadoch sú títo štíhli a nohatí sicílski psi typickými sighthoundmi: milí, nezávislí a, samozrejme, úchvatne rýchli. Hovorí sa však, že sú o niečo učenlivejší ako bežní sighthoundi. Tieto živé artefakty staroveku prešli do 21. storočia relatívne nezmenené prechodnými módami a výstrelkami. Elegantný a šľachovitý Cirneco dell'Etna, staroveký coursingový pes zo Sicílie, je atletický lovec, ktorý dokáže vyvinúť rýchlu rýchlosť. Ako domáci psi sú mierni, nenároční spoločníci, ktorých si cenia pre ich vernú a miernu povahu.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Čirneko z Etny - obrázky

Čirneko z Etny vzhlad Čirneko z Etny vyzor Čirneko z Etny foto

Čirneko z Etny - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u vášho psíka Cirneco dell'Etna by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Psy Cirneco dell'Etna sú náchylné na priberanie na váhe a majú vysokú hladinu energie. Dbajte na to, aby mal váš pes aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne, pričom do nej primiešajte niekoľko dobrých, aktívnych hier a kratších prechádzok. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Vašou hlavnou starosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o vášho psa Cirneco dell'Etna, bude udržiavanie jeho ústneho zdravia. Zuby by ste im mali čistiť denne, pretože malé plemená sú náchylné na zubné problémy. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Čirneko z Etny

Cirneco dell'Etna je veľmi ostražité a jemné plemeno psa s nezávislým duchom. Sú hravé a milujú spoločnosť ľudí. Pôvodne boli vyšľachtené na pomoc poľovníkom pri love zajacov a koristi, v súčasnosti sa hodia ako spoločenské psy a milujú svoje ľudské náprotivky. Sú vysoko inteligentné a ľahko sa cvičia, najmä ak cvičiteľ používa pozitívne posilňovanie a pochvalu. Tieto elegantné šteniatka majú vysokú túžbu po koristi, preto sa uistite, že ich držíte pevne na vodítku, pretože by mohli prenasledovať bežiacu veveričku. Keďže sú to veľmi samostatné psy, odporúča sa uistiť sa, že sú vycvičené už ako šteniatka. K cudzím ľuďom sú priateľské a rady sa hrajú s deťmi. S inými psami a menšími domácimi zvieratami môžu vychádzať len vtedy, ak sú včas socializované. Tieto šteniatka sú schopné žiť v bytoch v meste alebo vo veľkých domoch s dvorom, pretože sú stredne veľké. Radi sa hrajú na naháňačku a dokážu sa aj v interiéri maznať so svojimi ľudskými rodičmi.