Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Clumberský španiel

Clumberský španiel

Clumberský španiel - charakteristika

miernyzábavnýdžentlmenský
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 51 cm
Hmotnosť: 25 - 39 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Clumber španieli sú mohutné psy s ťažkou kostrou, dlhé a nízke, s mohutnou hlavou. Ich výška je 40 až 50 cm, malá sučka môže mať 25 kg a veľký samec až 40 kg. Sú stavané na prekonávanie hustej pokrývky v teréne, napriek tomu je ich pohyb voľný a ľahký. Hustá srsť je prevažne biela, s riedkymi citrónovými alebo oranžovými znakmi. Sú milé a nenáročné, ale vonku radi zapoja svoj ňufák a sledujú pachoové stopy. Inteligentné a ochotné poslúchať Clumbery dobre reagujú na výcvik. Aj keď sú v blízkosti cudzích ľudí trochu opatrní, sú to priateľské psy, ktoré štekajú, len keď majú čo povedať, a tak sú z nich ľahostajní strážcovia. Milujú plávanie a aportovanie a v detstve sú dobrými kamarátmi na hranie. Dôstojný a mierny poľovný spoločník kráľov, clumber španiel je najväčší z flushing španielov. Pre tých, ktorí zvládnu trochu plznutia a slinenia, je sympatický Clumber zábavným najlepším priateľom a džentlmenským spoločníkom v domácnosti.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Clumberský španiel - obrázky

Clumberský španiel vzhlad Clumberský španiel vyzor Clumberský španiel foto

Clumberský španiel - starostlivosť

Clumber španielom sa môže dobre dariť v bytoch alebo apartmánoch, ak sú splnené ich nízke až stredne vysoké požiadavky na pohyb - 20- až 30-minútová denná prechádzka alebo hra. Nezabúdajte však, že sú to v podstate veľké psy. Ak bývate v paneláku na piatom poschodí, budete môcť svojho dospelého Clumbera vynášať hore a dolu schodmi, keď bude chorý alebo príliš starý na to, aby ich zdolal? Na to treba myslieť. Clumbery sú vo všeobecnosti tiché a nie sú známe ako plemeno, ktoré veľa šteká. Oplotený dvor ich chráni pred stratou alebo krádežou. Okrem prechádzok sa klumbri radi hrajú na aportovanie. Keď sú však šteňatá, je dôležité obmedziť akékoľvek behanie po tvrdých povrchoch alebo skákanie na nábytok a z neho, prípadne šmýkanie sa po klzkých podlahách a narážanie do stien. Všetky tieto činnosti môžu poškodiť ich stále sa vyvíjajúce kĺby. Vaše šteňa Clumber sa bude naháňať za loptou tak dlho, ako mu to dovolíte, aj keď bude unavené, takže je na vás, aby ste obmedzili jeho aktivitu. Po približne piatom aportovaní mu dajte prestávku. Výcvik v klietke je skvelý nástroj, ktorý pomáha pri domácom výcviku, a klietka tiež poskytuje bezpečný prístav pre vášho clumberského španiela, keď ste preč. Clumbery sú známe svojou schopnosťou dostať sa do vecí aj v dospelosti, takže táto pomôcka zabezpečí, že váš pes aj vaše veci budú v bezpečí, keď budete preč. Niektoré klumbery sú náchylné na kolitídu, zápal hrubého čreva. Ak má váš Clumber mäkkú stolicu, ktorá obsahuje škvrny krvi alebo hlienu, ale inak sa zdá byť zdravý, môže mať kolitídu. Dajte mu 24-hodinový pôst, zabezpečte mu prístup k veľkému množstvu vody a potom mu nasledujúcich pár dní podávajte nevýrazné jedlá, napríklad kuracie mäso s ryžou. Postupne mu znovu začnite podávať normálnu stravu. Ak sa kolitída často opakuje, požiadajte svojho veterinárneho lekára o diétu určenú pre psy s citlivým tráviacim systémom.

Povaha plemena: Clumberský španiel

Clumberova osobnosť sa pohybuje od rezervovanej a dôstojnej až po "milujem každého". V teréne sú to tichí pracovníci a aj doma ich nájdete tichých. Upozornia vás na nebezpečenstvo, ale nie sú to nevyberaví štekali. Hoci majú povesť milých a jemných psov, vedia byť aj rozhodní a svojhlaví. Španieli si radi presadzujú svoje. A dospievajúci samci klumbrov môžu byť chuligáni. Môžu sa stať dotieravými a majetníckymi, ak si včas neosvojíte vodcovstvo. Buďte k nim láskaví, ale prísni, nikdy nie suroví. To ich len prinúti kopať do labiek. Namiesto toho stanovte jasné pravidlá a presadzujte ich, aby váš Clumber vedel, čo očakávate. Clumbery si môžu vypestovať zlozvyky, ako je surfovanie po pultoch, prepadávanie chladničiek a žuvanie; v skutočnosti sa niekedy označujú ako mrchožrúti španieli. Budú kradnúť jedlo malým deťom - pravdepodobne pochádzajú z toho príslovia o braní sladkostí dieťaťu - preto ich zatvorte, keď vaše dieťa je. Pamätajte, že ak dosiahnu na kuchynskú linku, dosiahnu aj na vysokú stoličku vášho dieťaťa. Toto správanie korigujte včas - aj keď vás rozosmeje - skôr, ako sa zakorení. Potraviny a odpadky držte ďaleko od dosahu a na skrinky dajte detské zámky, aby sa váš Clumber nemohol vlámať do špajze. Keď uvidíte, že hryzie niečo, čo by nemal, pokojne mu to odoberte a nahraďte pevnou hračkou na hryzenie. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj Clumber potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka Clumbera vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.