Dalmatínsky pes

Dalmatínsky pes

Dalmatínsky pes - charakteristika

dôstojnýinteligentnýspoločenský
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 48 - 61 cm
Hmotnosť: 20 - 32 kg
Dĺžka života: 11 - 13 rokov

Čierne alebo pečeňové škvrny dalmatínca sú nádherné a pútavé a zdobia jednu z najcharakteristickejších srsťí v živočíšnej ríši. Pod škvrnami sa skrýva elegantne tvarovaný klusavý pes s výškou 50 až 60 cm v ramenách. Dalmatinci sú svalnatí, stavaní na prekonávanie vzdialeností; mohutné zadné končatiny sú hnacím motorom hladkej, ľahkej chôdze. Títo psi boli pôvodne chovaní na stráženie koní a kočov a niektoré staré ochranné inštinkty v nich zostali. Sú zdržanliví a dôstojní, k cudzím ľuďom sa dokážu správať odmerane a sú spoľahlivými strážnymi psami. So svojimi obľúbenými ľuďmi sú bystrí, verní a milujúci domáci psi. Sú to silní, aktívni športovci s veľkou výdržou - skvelý partner pre bežcov a turistov. Dôstojný dalmatín, občan sveta psov, je známy svojou strakatou srsťou a jedinečnou pracovnou náplňou. Počas svojej dlhej histórie sprevádzali tieto ”kočiarové psy” konské záprahy šľachticov, cigánov a hasičov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Dalmatínsky pes - obrázky

Dalmatínsky pes vzhlad Dalmatínsky pes vyzor Dalmatínsky pes foto

Dalmatínsky pes - starostlivosť

Dalmatín je veľmi aktívny pes a potrebuje veľa pohybu. Je to rýchly bežec s veľkou výdržou. Ak je dalmatín ponechaný sám na seba, vydá sa na prechádzku cez krajinu, ktorá môže trvať niekoľko dní, preto ho vždy cvičte na vodítku alebo v bezpečnom priestore. Dalmatíncom sa darí v ľudskej spoločnosti a nerobí im dobre, ak sú odsunutí na dvor. Mali by mať dostatok času so svojou rodinou, inak budú smútiť. Vzhľadom na jeho jedinečný metabolizmus kyseliny močovej je dôležité sledovať, či váš dalmatín pravidelne močí. Z toho istého dôvodu mu nezabudnite neustále zabezpečovať ľahký prístup k čerstvej vode.

Povaha plemena: Dalmatínsky pes

Dalmatín je zrodený na behanie, je to energický pes s nekonečnou schopnosťou pohybu. Miluje pozornosť a má silnú túžbu zapáčiť sa, vďaka čomu sa dá ľahko vycvičiť pomocou pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo, pochvala a hra. Je to inteligentný pes so šibalským zmyslom pre humor a urobí všetko pre to, aby vás rozosmial. Dalmatín je ostražitý a zaujíma sa o všetko, čo sa deje okolo neho, a je z neho vynikajúci strážny pes. Ako každý pes, aj dalmatín potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka dalmatína vyrástol všestranný pes.