Drentský prepeličiar

Drentský prepeličiar

Drentský prepeličiar - charakteristika

lojálnyinteligentnýcitlivý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 53 - 64 cm
Hmotnosť: 22 - 33 kg
Dĺžka života: 11 - 14 rokov

Drentský prepeličiar je ”par excellence” na lov rôznorodej zveri v rôznorodom teréne. Je známy tým, že udržiava kontakt s poľovníkom; keď je na mieste, pri čakaní na poľovníka sa pes často obzrie na svojho loveckého partnera, ak čakanie trvá dlho. Vďaka svojej prispôsobivosti je vhodný na všetky druhy zveri v teréne aj vo vode. Drent je známy aj ako dobrý aportér. Vzhľadom na jemnú povahu drenta sú násilné metódy výcviku nevhodné. Od psa sa očakáva, že bude štekaním oznamovať návštevy v dome, a voči cudzím ľuďom je často zdržanlivý, kým nie je privítaný. Je verný, inteligentný a okrem toho, že je dobrým poľovníckym kamarátom, je aj výnimočne hodnotným domácim miláčikom. Drentský prepeličiar, skrátene Drent, nie je typický kontinentálny pointer. Na začiatok, drent má chvost a je starý takmer štyristo rokov. Drent bol vytvorený farmármi pre farmárov. Ako farmársky pes musel robiť všetko: loviť perie a kožušiny, udržiavať farmu čistú od škodcov, voziť mliečne výrobky na trh a mnoho ďalšieho. Plemeno si od začiatku zachovalo všestrannosť a je veľmi inteligentné a prispôsobivé. Výcvik ako taký musí byť stále živý a zaujímavý. Drenty sa využívajú pri všetkých druhoch lovu, agility, stopovaní či jazde so psím záprahom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Drentský prepeličiar - obrázky

Drentský prepeličiar vzhlad Drentský prepeličiar vyzor Drentský prepeličiar foto

Drentský prepeličiar - starostlivosť

Rovnako ako u všetkých psov by ste mali aj u vášho Drentsche Patrijshonda dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Drentsche Patrijshond je náchylný na priberanie, ak je prekrmovaný a nemá dostatok pohybu, a má vysokú hladinu energie. Dbajte na to, aby mal váš pes aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne, do ktorej by sa zmiešalo niekoľko dobrých, aktívnych hier a kratších prechádzok. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Vašou hlavnou starosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o vášho psa, bude udržiavanie jeho ústneho zdravia. Mali by ste im čistiť zuby podľa odporúčania veterinára, pretože problémy so zubami patria medzi najčastejšie problémy psov. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Drentský prepeličiar

Drentsche Patrijshond je veľmi všestranné plemeno psa, ktoré dokáže veľa vecí. Pôvodne boli vyšľachtené na lov, ale počas oddychového dňa sa s vami budú maznať na gauči. Tieto šteniatka majú veľa energie a milujú hry, najmä s loptou alebo frisbee. Vzhľadom na ich úlohu loviť všetky druhy zveri sú aj pomerne obratné. Skorý výcvik im pomôže obmedziť ich silný lovecký apetít. Sú inteligentné a ochotné potešiť svojich domácich rodičov, takže ich výcvik je pomerne jednoduchý. Sú priateľské ku každému, dokonca aj k cudzím ľuďom. Občas zašteknú, ak majú pocit, že sa niečo deje mimo domu. Tieto šteniatka sa výborne hodia do všetkých veľkostí domácností, od osamelo žijúcich ľudí až po väčšie rodiny. Tieto všestranné šteniatka dokážu skvele vychádzať s každým. Kvôli ich neobmedzenej energii by sa možno lepšie hodili do domovov s dvorom alebo niekam, kde môžu behať.