Fínsky špic

Fínsky špic

Fínsky špic - charakteristika

priateľskýdobrosrdečnýživý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 39 - 51 cm
Hmotnosť: 9 - 15 kg
Dĺžka života: 13 - 15 rokov

Vyvážený, štvorcovo symetrický fínsky špic dosahuje v ramenách výšku maximálne 50 cm a ľahko ho spoznáte podľa líščej tváre, pichľavých uší s živým výrazom a zakriveného chvosta. Ich hustá srsť nádhernej zlatočervenej farby, ktorá nikdy nie je jednofarebná, im dodáva ”žiaru”. Fínky alebo fíni, ako ich prezývajú, sa pohybujú odvážnou a ráznou chôdzou. Sú to vynikajúce výstražné psy, opatrné, ale nie plaché voči cudzím ľuďom. Je to hlasné plemeno - vo Fínsku majitelia usporadúvajú súťaže o korunováciu ”kráľa lajky” - a pravých milovníkov fínov jódlovanie a rozsah vokalizácie ich plemena skôr teší, ako rozčuľuje. Fíni sú dychtiví psí športovci a pútavé výstavné psy, o ktorých je známe, že sú inteligentní, citliví a podmaniví spoločníci. Živý fínsky špic, plemeno s plameniakovou farbou a líščou tvárou z ”krajiny 60 000 jazier”, je malý, ale nebojácny poľovný pes, ktorý má jedinečný štýl stopovania.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Fínsky špic - obrázky

Fínsky špic vzhlad Fínsky špic vyzor Fínsky špic foto

Fínsky špic - starostlivosť

Fínske špice sú veľmi energické psy, ktoré potrebujú veľa pohybu. Nie sú ideálne pre bývanie v byte alebo pre rodiny, ktoré majú málo času a energie na fyzické aktivity. Keď zostanú sami na dvore, často sa venujú svojej obľúbenej zábave - štekaniu. Ich silné lovecké inštinkty ich môžu viesť k hrabaniu myší alebo naháňaniu veveričiek a vtákov. V dôsledku toho je pre toto plemeno rozhodujúce mať skúseného, aktívneho majiteľa a chápavých susedov. Fínskym špicom sa darí v chladnejšom podnebí a dobre sa im darí ako psom v interiéri. Pri ich venčení na verejných priestranstvách, napríklad v parkoch, je nevyhnutné držať ich na vodítku, aby sa nemohli naháňať za všetkým, čo upúta ich pozornosť. Je potrebné poskytnúť im niekoľko 30-minútových prechádzok denne, ktoré im pomôžu vybiť ich bohatú energiu. Výcvik fínskych špicov môže byť náročný vzhľadom na ich nezávislú a svojhlavú povahu. Počas výcviku najlepšie funguje jemný hlas a nežný dotyk. Ich inteligencia môže spôsobiť, že ich opakovaný výcvik začne nudiť, preto je dôležité, aby boli tréningy krátke a pútavé. Profesionálni tréneri naznačujú, že fínsky špic môže byť mazaný a šikovný, takže na úspešný výcvik je potrebná dôsledná vytrvalosť. Na oplátku za vaše úsilie budete odmenení ich pozoruhodnou inteligenciou a vlohami pre rôzne športy vrátane poslušnosti, agility a rallye.

Povaha plemena: Fínsky špic

Fínsky špic je živé a priateľské severské plemeno. Vďaka svojej ostražitosti vyniká ako strážny pes a prirodzene ochraňuje členov svojej rodiny. Hoci môže prejavovať opatrnosť v blízkosti cudzích ľudí, nikdy by nemal prejavovať plachosť alebo agresivitu. Fínsky špic má rád deti a má tendenciu dobre vychádzať s inými zvieratami, najmä ak je vychovávaný spolu s nimi. Toto plemeno má však nezávislú povahu a pri výcviku môže byť dosť náročné. Môže trvať až do veku troch alebo štyroch rokov, kým úplne duševne aj citovo dozreje. Tak ako pre všetky psy, aj pre šteniatka fínskeho špica je veľmi dôležitá skorá socializácia. Počas ich formovania by mali byť vystavené rôznym ľuďom, prostrediam, zvukom a zážitkom, aby z nich vyrástli dobre prispôsobivé psy.