Gordonský seter

Gordonský seter

Gordonský seter - charakteristika

láskavýsebavedomýodvážny
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 69 cm
Hmotnosť: 20 - 36 kg
Dĺžka života: 12 - 13 rokov

Gordony sú najväčšie a najmohutnejšie zo setrov - veľký samec môže mať v ramenách 65 cm a vážiť 35 kg. Ohromujúca srsť je lesklo čierna s pálenými znakmi a dlhými chlpmi na ušiach, bruchu, nohách, hrudi a chvoste. Trieslovité škvrny nad jasne hnedými očami poukazujú na múdry a ochotný výraz. Podobne ako iné škótske plemená, od kompaktného škótskeho teriéra až po majestátneho škótskeho deerhounda, aj gordony boli vytvorené tak, aby odolali náročnému terénu a nepriaznivému počasiu vo svojej domovine. Gordon Setter, čierny pomstiteľ z Vysočiny, je statný pes pomenovaný po škótskom aristokratovi. Gordoni sú atletickí a outdooroví, v teréne sú odvážni, sebavedomí a odhodlaní ale doma pri krbe sú milí a láskaví.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Gordonský seter - obrázky

Gordonský seter vzhlad Gordonský seter vyzor Gordonský seter foto

Gordonský seter - starostlivosť

Gordon setre potrebujú každodenný namáhavý pohyb, takže sú dobrými spoločníkmi pre bežcov alebo bežkyne. K ich fyzickej pohode prispeje aj dobrá hra na aportovanie na dvore alebo dlhá prechádzka. Šteniatka sú hlučné a plné čertov. Nechajte ich hrať sa na dvore, koľko chcú, ale obmedzte vynútený pohyb, ako je behanie po ceste alebo skoky poslušnosti, aby ste zbytočne nezaťažovali stále sa vyvíjajúce kosti a kĺby. Vyhnite sa týmto typom cvičenia, kým pes nedosiahne vek 2 rokov, a zavádzajte ich postupne. Gordonské setre sú inteligentné psy, ktoré sa dajú ľahko vycvičiť, hoci si vyžadujú pevnosť a dôslednosť, aby vás nevyužívali. Musíte byť schopní poskytnúť vedenie bez použitia hnevu alebo fyzickej sily. Výcvik v domácnosti je u väčšiny gordónových setrov pomerne jednoduchý, hoci z každého pravidla existujú výnimky. Buďte dôslední, dodržiavajte harmonogram a používajte prepravku. Výcvik v prepravke nielenže pomáha pri výcviku v domácnosti, ale tiež zabraňuje šteňaťu v hryzení (bežný zvyk gordónových šteniat) a poskytuje psovi bezpečné a pokojné miesto na odpočinok. Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať, je, že výcvik na bývanie je dlhodobý proces. Vaše gordónske šteniatko môže pochopiť, kde si potrebuje vybaviť svoje záležitosti, ale nemusí mať kontrolu nad močovým mechúrom, aby to zvládlo až do veku 4 mesiacov alebo viac. Ak budete dlhší čas preč kvôli práci alebo iným aktivitám, je dôležité, aby ste mali niekoho, kto šteniatko pustí von na prestávku na močenie. Striebornou stránkou divokého šteniatka gordona je jeho pokojná a upokojujúca dospelosť. Miluje však súťaženie a dokáže vyniknúť v mnohých psích športoch. Gordon môže byť zaneprázdnené plemeno, ale keď pochopíte jeho pudy a vyhoviete jeho potrebám, môže byť úžasným spoločníkom, ktorý vedľa vás rovnako rád leží, ako vedľa vás chodí na túry alebo poľuje.

Povaha plemena: Gordonský seter

Verný gordónsky seter je veľmi oddaný svojej rodine, ale ostražitý voči cudzím ľuďom, čo z neho robí vynikajúceho strážneho psa. Je mravný a ochotný potešiť, ale ako každý pes využije laxné vedenie a môže sa stať dominantným, svojhlavým a tvrdohlavým, ak nemá zabezpečený pevný, spravodlivý a dôsledný výcvik. Istý odborník na gordónskeho setra raz o tomto plemene napísal, že ak sa tvári, že ho mrzí nejaký priestupok, pravdepodobne ho viac mrzí, že ho prichytili, ako to, že sa nesprávne zachoval. V teréne alebo v akejkoľvek súťažnej situácii je ostražitý, nebojácny, inteligentný a schopný. Je to osobný poľovnícky pes v tom zmysle, že pracuje skôr v blízkosti, než aby sa pohyboval ďaleko. Gordony nie sú rýchle, ale majú veľkú výdrž. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteniatka s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj gordónske setre potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka gordónskeho setra vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti. Nie je nezvyčajné, že šteňa Gordona prechádza obdobím strachu niekedy medzi 6. a 9. mesiacom života. Bez toho, aby ste ho rozmaznávali, zachovajte pokojné správanie, aby ste ho mohli ubezpečiť, že akákoľvek situácia, ktorá ho vystrašila, je normálna a nie je sa čoho báť.