Hladkosrstý retríver

Hladkosrstý retríver

Hladkosrstý retríver - charakteristika

veselýoptimistickýs dobrou náladou
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 62 cm
Hmotnosť: 27 - 32 kg
Dĺžka života: 8 - 10 rokov

Hladkosrstý retríver má rovnú srsť lesklej čiernej alebo pečeňovej farby s perím na nohách a chvoste. Charakteristickým znakom plemena je dlhá hlava - jedinečná medzi retrievermi - ktorá má inteligentný a láskavý výraz. Hladkosrstý retríver je rovnako vysoký ako labradorský retriever, ale v siluete pôsobí štíhlejšie a elegantnejšie. Dospievajú pomaly, niektorí majitelia tvrdia, že vôbec nedospievajú a až do vysokého veku si zachovávajú šteňaciu záľubu v bujarých nezbednostiach. To môže byť buď potešujúce, alebo rozčuľujúce, záleží na vašej tolerancii voči takýmto opičkám. Toto veľmi energické plemeno si vyžaduje veľa pohybu na čerstvom vzduchu. Šťastný, sebavedomý a ochotný potešiť, taký je Hladkosrstý retríver.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Hladkosrstý retríver - obrázky

Hladkosrstý retríver vzhlad Hladkosrstý retríver vyzor Hladkosrstý retríver foto

Hladkosrstý retríver - starostlivosť

Flat-Coated Retriever je ideálny pes na predmestie alebo na vidiek. Má stredne vysokú hladinu energie a najlepšie sa hodí do domova, kde má veľa príležitostí na behanie a plávanie. Očakávajte, že ho budete cvičiť približne 90 minút denne alebo dve 45-minútové prechádzky, beh alebo inú intenzívnu aktivitu, ako je napríklad hra aport alebo tréning agility či flyballu. Flat-Coated retrieveri sú skvelí spoločníci na behanie, keď sú správne vycvičení a dosiahli dospelosť. Nezabudnite, že behanie na cemente alebo inom tvrdom povrchu môže poškodiť kĺby vášho psa; najlepšie je behať na tráve alebo inom mäkkom povrchu. Na šteniatka sa správajte mierne. Potrebujú približne 5 minút pohybu na každý mesiac veku denne. Ak má teda vaše šteniatko Flat-Coat 4 mesiace, potrebuje približne 20 minút pohybu denne. Príliš veľa pohybu môže namáhať jeho ešte stále rastúce kĺby. Váš Flat-Coat by nemal byť náročný na výchovu v domácnosti. Výcvik v prepravke sa odporúča ako pomôcka pri výcviku a na zabránenie tomu, aby sa váš Flat-Coat dostal do vecí, do ktorých by sa nemal dostať, keď nie ste nablízku a nedozeráte naň. Váš Flat-Coat bude mať pravdepodobne jeden zvyk, ktorý sa vám bude zdať nechutný: jesť hovienka, tzv. koprofágia. Jediný spoľahlivý spôsob, ako tomu zabrániť, je zdvihnúť jeho stolicu a okamžite ju zlikvidovať. S výcvikom svojho Flat-Coata začnite hneď, ako si ho prinesiete domov. Rýchlo sa učí a chce vás potešiť. Je však citlivý a prísne slovné alebo fyzické korekcie spôsobia, že sa uzavrie a prestane pre vás pracovať. Buďte láskaví a dôslední a používajte techniky pozitívneho posilňovania, ako je pochvala, hra a odmeny za jedlo.

Povaha plemena: Hladkosrstý retríver

Flat-Coated Retriever, prezývaný Peter Pan medzi psami, má pre svoj večne mladistvý pohľad na život mnoho žiaducich vlastností. Je inteligentný, priateľský, prispôsobivý a veselý. Je tiež zlomyseľný a bujarý, s mierne vysokou hladinou energie. Aby si zachoval milý, pokojný temperament, ktorým je známy, musia byť splnené jeho pohybové potreby. Je to pomaly dospievajúce plemeno, čo znamená, že sa bude správať ako šteňa ešte niekoľko rokov po fyzickej dospelosti. Je to trochu škrečok a vždy vás rozosmeje, aj keď vás práve neposlúchol. Flat-Coat je citlivý a nereaguje dobre na tvrdé výcvikové metódy. Môže reagovať tak, že začne byť tvrdohlavý alebo jednoducho odmietne urobiť čokoľvek, čo od neho žiadate, kým neupokojíte jeho zranené city. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s príjemným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj flat-coat potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka Flat-Coat vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.