Holandský ovčiak

Holandský ovčiak

Holandský ovčiak - charakteristika

inteligentnýživýatletický
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 55 - 62 cm
Hmotnosť: 19 - 34 kg
Dĺžka života: 11 - 14 rokov

Holandský ovčiak bol objavený ako prirodzene sa vyskytujúci pastiersky pes žijúci vo vidieckych oblastiach. Vyvinul sa ako univerzálny poľnohospodársky pes, ktorý pôvodne pracoval ako strážny pes na farmách na chov dobytka. O holandskom ovčiakovi napísal v roku 1910 jeden známy milovník psov: ”...veľmi sa podobá vlkovi.” Samozrejme, že to nie je celkom pravda, ale je to ďalší aspekt, ktorý ukazuje, že holandský ovčiak má stále veľa vlastností svojich divokých predkov. Hoci holandský ovčiak nie je všeobecne známym plemenom, je verným spoločníkom a schopným pracovným psom, ktorý sa používa na psie športy, pasenie, stopovanie, pátranie a záchranu a ako policajný pes. Holandský ovčiak je živé, atletické, ostražité a inteligentné plemeno, ktoré si zachovalo svoj pastiersky inštinkt, pre ktorý bolo pôvodne vyvinuté. Má nezávislú povahu, môže byť mierne tvrdohlavý a mať vlastnú myseľ. Keďže jeho pôvodnou úlohou bolo strážiť stáda oviec na určitom mieste, je schopný behať celý deň, čo sa odráža na jeho telesnej stavbe a štruktúre.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Holandský ovčiak - obrázky

Holandský ovčiak vzhlad Holandský ovčiak vyzor Holandský ovčiak foto

Holandský ovčiak - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj holandského ovčiaka by ste mali brať na pravidelné veterinárne prehliadky a dodržiavať domácu starostlivosť odporúčanú veterinárnym lekárom. Nechty holandských ovčiakov rastú pomerne rýchlo a je potrebné ich podľa potreby zastrihávať, aby sa zabránilo ich praskaniu, štiepeniu alebo poraneniu. Aspoň raz týždenne by sa mali kontrolovať aj uši a odstraňovať z nich všetky nečistoty alebo nahromadený vosk, pretože to môže viesť k infekcii. Pravidelne by sa mali čistiť aj zuby. Požiadajte svojho veterinárneho lekára o tipy, ako vykonávať tieto základy starostlivosti o vášho psa. Je dôležité, aby ste dbali na dodržiavanie každodenných pohybových potrieb vášho holandského ovčiaka. Bude potrebovať aspoň jednu dobrú, dlhú prechádzku denne a možno aj niekoľko intenzívnych hier. Ak nie sú psychicky a fyzicky stimulované, môžu sa nudiť, byť úzkostlivé a deštruktívne.

Povaha plemena: Holandský ovčiak

Holandskí ovčiaci sú známi svojou inteligenciou a všestrannou spôsobilosťou takmer vo všetkom, vrátane agility, pôsobenia ako strážny pes, pátrania a záchrany, pasenia, výcviku v teréne, policajnej práce, služby vodiaceho psa a jednoducho ako rodinný spoločník. Sú veľmi dobre cvičiteľní a ochotní vyhovieť, nové povely nasávajú ako špongia. Toto plemeno si vyžaduje sebavedomého trénera, ktorý dokáže stanoviť hranice, udržať záujem psov o učenie a vybudovať dôverný vzťah. Dôležitý je včasný socializačný výcvik, ktorý im pomôže zostať pokojnými v blízkosti nových ľudí a domácich zvierat. Holandský ovčiak je vynikajúci strážny pes a zvyčajne šteká, keď do jeho teritória vstúpi cudzia osoba. To môže byť prospešné, ale je tiež dôležité, aby sa psy naučili vhodne komunikovať s hosťami. Holandské ovčiaky sa skvele znášajú s rodinou, dokonca aj s deťmi a inými domácimi zvieratami, a sú veľmi láskavé a poslušné. Budú však potrebovať dostatok pohybu, duševného aj fyzického, aby sa nenudili a nedeštruovali.