Hovawart

Hovawart

Hovawart - charakteristika

pohotovývernýinteligentný
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 71 cm
Hmotnosť: 29 - 41 kg
Dĺžka života: 10 - 14 rokov

Hovawartovia sú veľké, ťažko stavané psy, ktoré boli vyšľachtené ako inteligentní strážcovia hospodárskych zvierat a domácnosti. Vyskytujú sa v troch farbách: blond, čierna s pálením a čierna. Sú ostražité, verné, spoľahlivé, mimoriadne inteligentné, milujú zábavu a sú tvrdohlavé. Hovawart má rád prácu, ktorú musí urobiť, alebo využije svoju tvorivú povahu, aby si ju našiel. Dospievajú približne dva roky. V súčasnosti sa hovawarty v Severnej Amerike zúčastňujú na pátracích a záchranárskych organizáciách, aktivitách terapeutických psov, skúškach agility, flyballe a výcviku služobných psov. Vlastniť hovawarta môže byť pomerne náročné a od svojich majiteľov si vyžadujú značnú dávku času a pozornosti, preto sa neodporúčajú začínajúcim majiteľom psov. Avšak pre majiteľa, ktorý je ochotný vynaložiť úsilie na to, aby svojho psa naučil primeranému správaniu v rôznych situáciách, je odmenou verný spoločník. Hovawart je rodinný pes. Vytvára si silné puto k svojej ”svorke” a musí byť súčasťou rodinného života; musí sa úzko zblížiť s majiteľom/rodinou. Hovawart je stredne temperamentný pracovný pes s všestranným využitím a má veľmi dobrý nos. Je milý, má vyrovnanú povahu a ochranársky inštinkt, je sebavedomý a má schopnosť znášať stres. Jeho vyvážené telesné proporcie a mimoriadna oddanosť rodine z neho robia vynikajúceho spoločníka, strážneho, stopárskeho a záchranárskeho psa.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Hovawart - obrázky

Hovawart vzhlad Hovawart vyzor Hovawart foto

Hovawart - starostlivosť

Keďže hovawart je pracovné plemeno, tieto psy potrebujú veľa pohybu, aby boli šťastné a zdravé. Nie sú nevyhnutne "potrebným" plemenom, ale potrebujú rodičov, ktorí im môžu venovať primeranú pozornosť, ktorú si vyžadujú. Hovawarty sa považujú za veľmi všestranné psy, vďaka čomu sa dokonale hodia na túry so svojimi ľuďmi, a to aj na chodníky s náročnejším terénom, a sú to výborní partneri na behanie. Je však veľmi dôležité, aby rodičia hovawartov dbali na to, aby chodili vždy pred psom, aby dali najavo, že sú vodcom svorky. Okrem joggingu a turistiky má hovawart veľmi rád aj agility a iné psie športy. Majú strednú až vysokú hladinu energie a bez ohľadu na to, akému druhu fyzickej aktivity sa vaše šteňa venuje, budú vyžadovať aspoň jednu hodinu dlhú prechádzku denne. Budete tiež musieť dbať na hygienu uší, nechtov a zubov vášho hovawarta. Pravidelne kontrolujte uši, či sa v nich nenachádzajú nečistoty, ktoré je potrebné vyčistiť, a niekoľkokrát týždenne čistite psovi zuby. Najlepšie je začať s čistením zubov už počas šteniatok, aby sa váš pes s týmto procesom zžil, a tým sa uľahčí jeho častejšie a nakoniec každodenné vykonávanie. Toto plemeno má tendenciu mať rýchlo rastúce nechty, preto dbajte na ich strihanie, ideálne dvakrát mesačne. Ak budete počuť, ako nechty cvakajú o podlahu, budete vedieť, že sú príliš dlhé.

Povaha plemena: Hovawart

Hovawart je veľký, silný pes, ktorý je napriek svojej často zastrašujúcej veľkosti vyrovnaný a milujúci. Ich najsilnejšou osobnostnou črtou je neustála potreba brániť svoje teritórium a chrániť milovaných ľudských členov svojej svorky. Hoci sú to vo všeobecnosti veľmi pokojné psy, ich hlasný, hlboký štekot stačí na to, aby zmaril každého cudzinca, ktorý sa môže zdať ako hrozba. Netreba dodávať, že ak počujete svojho hovädzieho psa štekať, pravdepodobne má na to oprávnený dôvod, pretože v žiadnom prípade nejde o "štekajúce" plemeno. Zvyčajne sú voči cudzím ľuďom dosť skeptickí a opatrní, ale keď uvidia, že ich ľudia tohto nového človeka akceptujú, postupne začnú poľavovať v ostražitosti. Výcvik vášho hovawarta by sa mal začať okamžite, pretože tieto psy majú veľmi silnú a tvrdohlavú povahu. Neodporúčajú sa pre prvých psích rodičov, pretože budú potrebovať niekoho, kto je pevný, dôsledný a bude pôsobiť ako vodca svorky. Vďaka svojej vysokej inteligencii sa môžu rýchlo učiť, ale ich tvrdohlavá povaha tiež sťažuje ich výcvik. Tieto psy nie sú pre slabé povahy. Hovawart je skvelý spoločník pre aktívnych jednotlivcov aj rodiny. Vášmu hovawartovi sa bude najlepšie dariť v dome s veľkým, oploteným dvorom. Nie sú vhodné na život v byte a môžu sa stať deštruktívnymi kvôli nahromadenej energii z pobytu v malom priestore. Keďže v minulosti strážili farmy a hospodárske zvieratá, budú sa dobre cítiť aj vo vidieckych oblastiach. Ako u každého psa, aj u hovawarta je nevyhnutné, aby ste ho socializovali a vystavovali rôznym situáciám, aby si zvykol na iných ľudí, psov, miesta a zvuky. Pomôže to vyformovať z vášho šteňaťa sebavedomého, dobre prispôsobeného psa. Pokiaľ ide o pohyb, hovawart má rád niekoľko fyzických cvičení, ale potrebuje aj hry na mentálnu stimuláciu. Po správnom výcviku a socializácii majú radi všetky druhy vonkajších aktivít, ako je beh, turistika a výlety do psieho parku.