Ibizský podenko

Ibizský podenko

Ibizský podenko - charakteristika

rodinne orientovanývyrovnanýzdvorilý
Veľkosť: veľký
Výška: 57 - 70 cm
Hmotnosť: 20 - 23 kg
Dĺžka života: 11 - 14 rokov

Ibizský podenkovia sú štíhli a dlhonohí návštevníci z úsvitu civilizácie. Študenti dejín umenia spoznajú predĺženú hlavu s veľkými vztýčenými ušami ako známy motív zo starovekého Egypta. Elegantné, dravé telo meria v ramenách 55 až 65 cm, farba srsti je jednoliata červená alebo biela, prípadne s červenými a bielymi vzormi. Ružovo sfarbená koža nosa, okrajov očí a pier - spolu s jantárovými alebo karamelovými očami - dokonale dopĺňa srsť. Tichý pôvab tohto plemena sa často opisuje ako pôvab jeleňa. Ibizský honič je ľahký a nohatý návštevník z úsvitu civilizácie, ktorý bol vyšľachtený ako lovec králikov na skalnatom pobreží španielskych Baleárskych ostrovov. Ibizské psy, ktoré sú prvotriednymi šprintérmi a skokankami, potrebujú dostatok priestoru.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Ibizský podenko - obrázky

Ibizský podenko vzhlad Ibizský podenko vyzor Ibizský podenko foto

Ibizský podenko - starostlivosť

Vďaka svojej pokojnej povahe a miernym pohybovým potrebám sú ibizany vhodné do väčšiny životných situácií, od bytov až po domy s dvorom, pokiaľ im môžete zabezpečiť niekoľko denných prechádzok alebo výbehov. Nie sú však dôveryhodné bez vôdzky a nikdy by sa nemali nechať voľne behať, okrem bezpečne oploteného priestoru. Ibizan je vynikajúci skokan a mal by byť ohraničený plotom vysokým aspoň šesť metrov. Nespoliehajte sa na to, že ho na dvore udrží podzemný elektronický plot; túžba naháňať sa za pohyblivým predmetom vždy prekoná hrozbu chvíľkového šoku. Ibizan je výborný spoločník na prechádzky alebo behanie a denne si užije niekoľko 20- alebo 30-minútových vychádzok. Ocení každú príležitosť na voľný beh, hoci ju môže využiť len na niekoľko minút. Dávajte pozor, aby ste šteňatá príliš necvičili, kým nedosiahnu dospelosť. Všeobecné pravidlo je 5 minút za každý mesiac veku; t. j. 5-mesačné šteňa by nemalo mať viac ako 25 minút pohybu denne. Trénujte svojho Beezera pomocou techník pozitívneho posilňovania, ako sú pochvala, hra a odmeny za jedlo. Psíkovia vo všeobecnosti neboli stvorení na úzku spoluprácu s ľuďmi, preto potrebujú krátke, zábavné tréningy, ktoré udržia ich záujem. Ibizské chrty sú inteligentné a dokážu sa rýchlo učiť, ale ak sa výcvik opakuje, začnú sa nudiť. Ak svojho ibizánskeho ohaře trénujete správne, bude z neho dychtivý a nadšený študent, ale ak budú vaše vyučovacie metódy tvrdé alebo nudné, tento citlivý pes na vás odmietne reagovať. Ibizany nie je ťažké vychovávať v domácnosti. Odporúča sa však výcvik v prepravke ako pomôcka pri výcviku v domácnosti a na zabránenie tomu, aby sa vaše ibizánske šteňa alebo dospievajúci pes dostal do neporiadku, keď nie ste nablízku, aby ste na neho dohliadali. Nezabúdajte, že má štíhle telo s malým množstvom tuku na vypchávanie a zabezpečte mu vankúš do prepravky. V opačnom prípade môže byť pre vášho ibizana jeho ubikacia nepohodlná.

Povaha plemena: Ibizský podenko

Živého ibizánca láka všetko, čo sa hýbe, a beží za mačkami, králikmi alebo čímkoľvek iným, čo vyzerá, že by ho mohlo baviť naháňať. Jeho veľké, pohyblivé uši svedčia o jeho vynikajúcom sluchu, vďaka ktorému je výborným strážnym psom. Nemusí šteknúť na poplach, ale ak uvidíte, že tieto uši šklbú, budete vedieť, že niečo alebo niekto je nablízku. So svojou rodinou je ibizák vyrovnaný, láskavý a verný. Voči cudzím ľuďom môže byť spočiatku zdržanlivý, ale nikdy by nemal byť plachý alebo agresívny. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Ako každý pes, aj ibizský honič potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho ibizánskeho psíka vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.