Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Írsky seter

Írsky seter

Írsky seter - charakteristika

aktívnyspoločenskýmilý
Veľkosť: veľký
Výška: 64 - 69 cm
Hmotnosť: 27 - 32 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Írsky seter je svojimi priaznivcami označovaný za najkrajšie plemeno psov. Írsky seter má mohutnú, ale elegantnú stavbu tela a je preslávený brilantnou srsťou mahagónovej alebo gaštanovej farby. Dlhé, šľachovité nohy a silný zadný pohon pomáhajú írskemu psovi zaradiť sa medzi najrýchlejšie športové psy. Milá osobnosť írskeho setra si získala priazeň športovcov a majiteľov domácich zvierat už pred viac ako 200 rokmi. Sú to spoločenské psy, ktoré sa radi priatelia. Títo búrliví ryšavci sú v srdci veľké deti, ale chcú sa páčiť a reagujú na trpezlivý, pozitívny výcvik. Hovorí sa o nich, že sú odvážnymi a drsnými partnermi na poľovačkách s prístupom k práci ako diabol. Írsky seter je temperamentný lovecký pes známy svojou ladnosťou, rýchlosťou a krikľavo červenou srsťou. Sú to povestní rodinní psi: milí spoločníci pre ľudí a veselí kamaráti na hry a aportéri tenisových loptičiek pre deti.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Írsky seter - obrázky

Írsky seter vzhlad Írsky seter vyzor Írsky seter foto

Írsky seter - starostlivosť

Najlepší domov pre írskeho setra je ten s veľkým oploteným dvorom alebo akráciou. Toto plemeno potrebuje priestor na behanie. Je to lovecký pes, preto musí byť ohradený plotom alebo pripútaný vodítkom, aby sa nemohol zatúlať. Mal by žiť vo vnútri s rodinou, nikdy nie sám v koterci alebo na dvore. Írsky seter potrebuje denne aspoň hodinu pohybu. To sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi, ale jedným z najlepších spôsobov je umožniť írskemu setrovi beh. Je skvelým spoločníkom na behanie a bude sa mu páčiť aj behanie popri bicykli. Dlhé prechádzky, hra na aportovanie, plávanie a samozrejme lov sú ďalšími výbornými spôsobmi cvičenia írskeho setra. Šteniatka írskeho setra majú rôzne pohybové potreby. Vo veku od 8 týždňov do 4 mesiacov je pre ne skvelým spôsobom cvičenia, výcviku a socializácie raz alebo dvakrát týždenne šteniatková škôlka a 15 až 20 minút hry na dvore, ráno a večer. Hoďte im loptičku na aportovanie. Vo veku od 4 do 6 mesiacov ich potreby splnia týždenné kurzy poslušnosti a každodenné polkilometrové prechádzky plus hry na dvore. Od 6 mesiacov do jedného roka sa hrajte s loptou alebo frisbee až 40 minút počas chladných rán alebo večerov, nie v horúčave. Prechádzky naďalej obmedzujte na pol míle. Po dovŕšení jedného roka s vami môže šteňa írskeho setra začať behať, ale vzdialenosť nechajte kratšiu ako jeden kilometer, behajte po mäkkom povrchu, ako je tráva alebo hlina, a po ceste mu dávajte časté prestávky. Keď bude ďalej dospievať, môžete vzdialenosť a čas behu predlžovať. Tieto odstupňované úrovne cvičenia budú chrániť jeho vyvíjajúce sa kosti a kĺby. Írske setre sú inteligentné psy, ktoré sa ľahko cvičia, hoci si vyžadujú pevnosť a dôslednosť, aby vás nevyužívali. Musíte im vedieť poskytnúť vedenie bez použitia hnevu alebo fyzickej sily. Výcvik írskeho setra je predovšetkým otázkou prevencie nudy z jeho strany. Má tendenciu trpieť poruchou pozornosti. Pomôžte mu sústrediť sa tým, že ho zabavíte. Používajte techniky pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo, pochvala a hra, a vyhýbajte sa opakovaným cvičeniam. Často striedajte odmeny a činnosti, aby ste udržali jeho záujem. Spravodlivé opravy prijíma dobromyseľne. Výcvik v prepravke je pre šteňa írskeho setra nevyhnutnosťou. Toto plemeno je zvedavé a všetko skúma ústami. Klietka pomôže udržať šteňa a váš majetok v bezpečí, keď nie ste nablízku, aby ste naň dohliadali. Väčšina írskych setrov sa dá ľahko naučiť domácemu chovu. Buďte dôslední, dodržiavajte harmonogram a používajte prepravku. Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať, je, že naučenie na domácnosť je dlhodobý proces. Šteniatko írskeho setra môže pochopiť, kde má čo robiť, ale nemusí mať dostatočnú kontrolu nad močovým mechúrom, aby to zvládlo až do veku 4 mesiacov alebo viac. Ak budete dlhší čas preč kvôli práci alebo iným aktivitám, je dôležité, aby ste mali niekoho, kto šteniatko pustí von na prestávku na močenie.

Povaha plemena: Írsky seter

Írsky seter miluje zábavu, je hravý a láskavý, vždy pripravený na veselú zábavu. Dokáže byť zlomyseľný a nie je mu proti srsti vykradnúť zásuvku so spodnou bielizňou a v zuboch sa vyškriabať do obývačky s tangami s leopardím vzorom - samozrejme, keď sú tam hostia. Írske setre sú spoločenské a milujú ľudí. V skutočnosti to nie sú strážne psy, hoci sú známe tým, že v prípade potreby zasiahnu a ochránia svojich ľudí. Sú však vynikajúcimi strážnymi psami a štekaním vás upozornia na návštevníkov alebo votrelcov. Írske setre pomaly dospievajú a svoj šteňací entuziazmus si zachovajú niekoľko rokov a často po celý život. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Ako každý pes, aj írsky seter potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka írskeho setra vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, ktoré povoľujú psov, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.