Írsky vlkodav

Írsky vlkodav

Írsky vlkodav - charakteristika

odvážnydôstojnýpokojný
Veľkosť: veľký
Výška: 76 - 81 cm
Hmotnosť: 48 - 54 kg
Dĺžka života: 6 - 8 rokov

Sympatický írsky vlkodav je obrovský, svalnatý pes, elegantne stavaný podľa klasických línií greyhoundov, schopný veľkej rýchlosti v cvale. Samec môže vážiť až 80 kilogramov. Samice sú menšie, ale stále sú to poriadne veľké psy. Drsná, tvrdá srsť sa vyskytuje v mnohých farbách, vrátane bielej, sivej, žíhanej, červenej, čiernej a plavej. Sú to príliš pokojné psy na to, aby boli ostrými strážnymi psami, ale už len pohľad na ne stačí na odradenie votrelcov. Vlkodavovia sú charakteristické tým, že sú trpezlivé s deťmi, hoci zvieratá ich veľkosti by mali byť pod dohľadom v blízkosti malých detí. Vlastniť írskeho vlkodava je jedinečný, obohacujúci zážitok - ale zaobstarať si obrovského cválajúceho psa je záväzok rovnako veľký ako pes sám. Pokojný, dôstojný a láskavý írsky vlkodav je najvyšší zo všetkých plemien. Kedysi nebojácni lovci veľkých šeliem, ktorí boli schopní zahnať vlka v jedinom súboji, sú dnes vlkodavovia tými najpokojnejšími a najpríjemnejšími spoločníkmi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Írsky vlkodav - obrázky

Írsky vlkodav vzhlad Írsky vlkodav vyzor Írsky vlkodav foto

Írsky vlkodav - starostlivosť

Napriek svojej veľkosti je írsky vlkodav domácim psom. Miluje pobyt s ľuďmi a v interiéri je pokojný. Najvhodnejší je preňho domov bez schodov, chôdza po nich môže poškodiť jeho kĺby. Poskytnite mu prístup na bezpečne oplotený dvor, kde môže behať, a bude šťastný. Oplotenie je potrebné, aby toto plemeno nenaháňalo iné zvieratá. Podzemný elektronický plot túto úlohu nesplní; inštinkt naháňača je oveľa silnejší ako strach z chvíľkového šoku. Dospelí írski vlkodavovia potrebujú každý deň niekoľko 20-minútových hier, pri ktorých môžu voľne behať. Poteší ich aj prechádzka. Vyhnite sa akémukoľvek cvičeniu hodinu pred jedlom a dve hodiny po jedle, aby ste znížili riziko torzie žalúdka alebo nadúvania. Šteňatá sa potrebujú voľne hrať na bezpečne oplotenom dvore, ale behanie obmedzte len na niekoľko minút denne. Na prechádzky by sa mali vodiť až po dovŕšení šiestich mesiacov. Začnite s krátkymi, maximálne päťminútovými prechádzkami a v priebehu troch mesiacov sa dopracujte k prechádzkam v dĺžke jedného kilometra. Vzdialenosť dvoch míľ by mali dosiahnuť až po dovŕšení jedného roka. Pokračujte v tomto postupnom a jemnom pohybovom programe, kým írsky vlkodav nedosiahne dospelosť vo veku 18 až 24 mesiacov. Obrovské plemená sú náchylné na problémy s kĺbmi a nadmerné cvičenie počas ich fázy rastu a vývoja môže poškodiť ich kĺby. Prechádzky na vodítku sú pri tomto plemene nevyhnutnosťou. Sú to chrtovité psy a keď uvidia bežiace zvieratá, budú ich prenasledovať a nedbajú na vaše volanie, aby prišli. Sighthound pri naháňačke sa sústredí na svoju korisť, nie na premávku, a môže sa ľahko zraniť alebo zabiť. Môže tiež zraniť alebo usmrtiť zviera, ktoré prenasleduje, čo veľmi neprospieva vašim vzťahom so susedmi, ak sa jeho obeťou stane ich toy pudel alebo siamská mačka. Írsky vlkodav je inteligentný a dá sa vycvičiť, ak ste dôslední a používate techniky pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo a pochvala. Vo všeobecnosti sa dajú ľahko vychovávať a môže im pomôcť prepravka, hoci by sa nemala príliš používať. Výcvik v prepravke je skvelou pomôckou pri výcviku v domácnosti a zároveň ochráni vaše veci pred šteňaťom a šteňa pred vaším hnevom, pretože vám rozhrýzlo obľúbené topánky. Írsky vlkodav by však nemal byť v klietke dlhodobo. Dlhé hodiny v prepravke môžu poškodiť jeho kĺby.

Povaha plemena: Írsky vlkodav

Inteligentný a jemný írsky vlkodav veľmi túži po ľudskej spoločnosti. So svojou rodinou je pokojný, dôstojný a citlivý. Je citlivý a musí byť vycvičený pomocou pozitívneho posilňovania, ako je pochvala a odmeny za jedlo. Tvrdé slová alebo fyzické tresty spôsobia, že sa uzavrie. Pokiaľ ide o strážne povinnosti, je ostražitý, ale nie podozrievavý. V jeho tele nie je ani kosť agresivity, takže ako strážny pes je nevhodný. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj írsky vlkodav potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka írskeho vlkodava vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.