Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Írsky vodný španiel

Írsky vodný španiel

Írsky vodný španiel - charakteristika

hravýpracovitýodvážny
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 53 - 61 cm
Hmotnosť: 20 - 31 kg
Dĺžka života: 12 - 13 rokov

Írsky vodný španiel meria v ramenách 50 až 60 centimetrov a váži 25 až 30 kilogramov, čím sa na našej veľkostnej stupnici pohybuje na hranici medzi ”stredným” a ”veľkým” psom. Medzi jeho charakteristické znaky patrí ostro kučeravá, pečeňovo sfarbená, nepremokavá srsť, zúžený ”krysí chvost” a čisto vyrezávaná hlava korunovaná vrchným uzlom dlhých, voľných kučier. Tento vodný španiel sa pohybuje plynulou chôdzou. Írsky vodný španiel, najvyšší zo všetkých španielov, je okamžite rozpoznateľný vďaka svojej ostro kučeravej srsti a zužujúcemu sa ”krysiemu chvostu”. Patrí k šampiónom v plávaní, pozorný a zvedavý psík je pracovitý a odvážny v teréne a hravo láskavý doma.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Írsky vodný španiel - obrázky

Írsky vodný španiel vzhlad Írsky vodný španiel vyzor Írsky vodný španiel foto

Írsky vodný španiel - starostlivosť

Írsky vodný španiel je lovecké plemeno s veľkou dávkou energie a vytrvalosti, potrebuje dvor, kde sa môže vyšantiť, a nie je vhodný do bytu. Doprajte mu aspoň hodinu denne behania, dlhých prechádzok alebo výletov alebo intenzívnej hry, ako je napríklad aportovanie loptičky na dvore. Ak máte bazén alebo prístup k jazeru, plávanie je pre neho skvelý spôsob pohybu. Dávajte naňho pozor rovnako ako na dieťa a uistite sa, že vie, ako sa bezpečne dostať z bazéna. Jeho aktivitu môžete rozdeliť do dvoch alebo troch 20- alebo 30-minútových sedení počas dňa. Ako pri každom psovi, ani pri tomto ho v horúčavách neunavujte. Šteniatka írskeho vodného španiela majú rôzne potreby na cvičenie. Vo veku od 9 týždňov do 4 mesiacov je pre ne skvelým spôsobom cvičenia, výcviku a socializácie raz alebo dvakrát týždenne šteniatková škôlka a 15 až 20 minút hry na dvore, ráno a večer. Hoďte im loptičku na aportovanie. Vo veku od 4 do 6 mesiacov ich potreby splnia týždenné kurzy poslušnosti a každodenné polkilometrové prechádzky plus hry na dvore. Od 6 mesiacov do jedného roka sa hrajte s loptou alebo frisbee až 40 minút počas chladných rán alebo večerov, nie v horúčave. Prechádzky naďalej obmedzujte na pol míle. Po dovŕšení jedného roka môže vaše šteňa IWS začať behať s vami, ale udržujte vzdialenosť kratšiu ako jeden kilometer a dávajte mu po ceste časté prestávky. Keď bude naďalej dospievať, môžete vzdialenosť a čas behu predĺžiť. Tieto odstupňované úrovne cvičenia budú chrániť jeho vyvíjajúce sa kosti a kĺby. Írsky vodný španiel dobre spolupracuje s ľuďmi, ale dokáže byť samostatný, s vlastnou mysľou. Trénujte ich s láskavou, ale pevnou dôslednosťou a používajte pozitívne posilňovanie, ktoré zahŕňa odmeny za jedlo a pochvalu. IWS, s ktorým sa zaobchádza prísne, bude jednoducho tvrdohlavejší a menej ochotný plniť vaše príkazy. Vašou najlepšou voľbou je, aby bol výcvik zaujímavý. Írsky vodný španiel sa o zábavu postará sám, ak tak neurobíte.

Povaha plemena: Írsky vodný španiel

V súlade so svojou španielskou povahou je IWS ostražitý a zvedavý. Na rozdiel od mnohých španielov však môže byť voči cudzím ľuďom rezervovaný, hoci by nikdy nemal byť plachý alebo agresívny. Írski vodní španieli sú veľmi dobre cvičiteľní, ale sú to nezávislí myslitelia a urobia všetko pre to, aby dosiahli svoje, kedykoľvek je to možné. Platí to najmä pre mladých samcov, ktorí skúšajú svoje postavenie. Z tohto dôvodu pravdepodobne nie sú najlepšou voľbou pre začínajúceho majiteľa psa, ktorý nemusí rozumieť tomu, ako zabezpečiť vedenie a rozumnú disciplínu, ktorú tento pes potrebuje. Ako každý pes, aj írsky vodný španiel potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka IWS vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.