Japonský španiel

Japonský španiel

Japonský španiel - charakteristika

očarujúcevznešenémilujúce
Veľkosť: malý
Výška: 20 - 28 cm
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Japonský španieli sú drobní ”izboví” spoločníci s nezameniteľným východným vzhľadom a chovaním. Hlava je veľká, ňufák krátky a okrúhle tmavé oči majú úžasný pohľad. Bohatá hriva okolo krku a ramien, chvost s perím oblúkovito sa klenúci nad chrbtom a nohavice alebo ”kulichy” na zadných nohách vytvárajú elegantný, exotický vzhľad, ktorý je taký typický pre ázijskú kráľovskú líniu. Japonský španiel je očarujúci spoločník na hranie s hodvábnou, bohatou srsťou a nezameniteľným aristokratickým vystupovaním. Tento bystrý a zábavný psík, ktorý sa často označuje za výrazne ”mačacie” plemeno, je rýchly, pôvabný a vo všeobecnosti pokojný.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Japonský španiel - obrázky

Japonský španiel vzhlad Japonský španiel vyzor Japonský španiel foto

Japonský španiel - starostlivosť

Japonské brady vyžadujú veľmi málo pohybu. Stačí im každodenná prechádzka alebo príjemné hranie, ale viac si nevyžadujú. Výcvik môže byť mierne náročný, pretože majú vlastnú myseľ a opakovaný výcvik ich začne nudiť. Keď si vás však obľúbia, budú tvrdo pracovať, aby vás potešili. Keď urobia chybu, stačí pevný tón hlasu, aby ste ich napravili. Dôraznejšie korekcie sa vám iba vrátia a spôsobia, že váš čuvač si bude tvrdohlavo stáť za svojím. Môže byť ťažké naučiť ich na domácnosť, ale s trpezlivosťou a dôslednosťou môžete vo všeobecnosti očakávať, že sa naučia na domácnosť do 4 mesiacov. Japonský číňan je spoločenský pes a nemal by žiť vonku alebo v búdach. Veľmi sa naviažu na svojich ľudí a mnohé z nich trpia separačnou úzkosťou. Japonský číňan má nízke nároky na pohyb, preto je skvelým obyvateľom bytu. Krk japonského čina je veľmi jemný a pri venčení sa dôrazne odporúča používať postroj namiesto obojku.

Povaha plemena: Japonský španiel

Osobnosť japonského čina je skutočným ukazovateľom hĺbky, ktorú tieto psy majú. Vo všeobecnosti je to šťastný a očarujúci pes, ktorý je láskavý a inteligentný. Je zhovorčivý, ale nie uštipačný. Číňania hovoria, že ich psy radi "spievajú" a budú štebotať, aby ohlásili príchod hostí alebo cudzích ľudí. Číňania sú takí citliví na svoje prostredie a emócie svojich ľudí, že je známe, že podľa nich formujú svoju osobnosť. Ak žije v dome, ktorý je tichý a pochmúrny, japonský číňan sa stane rezervovaným. Ak žije v aktívnom domove, bude sa snažiť, aby bolo dianie živé. Japonský číňan je vždy oddaný svojim ľuďom a môže trpieť separačnou úzkosťou. Je to príjemný pes, ktorý prejavuje lásku a náklonnosť každému vo svojom živote, ale môže byť plachý, keď je vystavený novým ľuďom alebo situáciám.