Kai

Kai

Kai - charakteristika

lojálnyagilnýhorlivý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 39 - 50 cm
Hmotnosť: 9 - 18 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Kai sú atletické a inteligentné psy so silnou túžbou po love. Kai je nezávislý mysliteľ a dokáže si vytvoriť silné puto so svojou urodinou. Sú výborní plavci a lezci a je známe, že pri prenasledovaní zveri kludne lezú po stromoch či plávajú cez rieku. Kai majú výraznú žíhanú srsť, ktorá sa vyskytuje v troch farbách: Čierna žíhaná (Kuro-Tora), žíhaná (Chu-Tora) a červená žíhaná (Aka-Tora). Červená žíhaná je najvzácnejšia farba srsti. Výrazné sfarbenie a žíhaný vzor umožňovali psovi v dávnych dobách splynúť s horskými lesmi, v ktorých lovil, a maskovať sa tak pred korisťou a predátormi. Množstvo žíhanej farby sa u jednotlivých psov líši, rovnako ako žíhaný vzor. Väčšina šteniat sa rodí úplne čierna a ich žíhaná farba sa objaví až s vekom a bude sa meniť približne prvých päť rokov života. V domácnosti si Kai Ken vyžaduje základnú psiu starostlivosť. Môže byť chovaný v byte za predpokladu, že má pravidelný pohyb vo forme prechádzok na vôdzke. Keďže ide o prirodzene čistotné plemeno, kúpanie by sa malo obmedziť len na prípady, keď je špinavý. Odporúča sa kefovanie dvakrát ročne. Kai je pes strednej veľkosti a je jedným zo šiestich pôvodných japonských plemien. Kai Ken sa tradične používa na lov širokej škály zveri v japonských horách a aj v Japonsku sa považuje za vzácne plemeno. Kai je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí. Zdá sa, že sa učí rovnako rýchlo ako ostatné japonské plemená, ak nie rýchlejšie. Nie sú takí nezávislí a sú ochotnejší vyhovieť svojim spoločníkom. Japonci opisujú Kai ako spoľahlivého strážcu a mimoriadne oddaného svojmu pánovi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kai - obrázky

Kai vzhlad Kai vyzor Kai foto

Kai - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u vášho Kai Kena by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Kai kene sú trochu náchylné na priberanie na váhe a majú vysokú hladinu energie. Dbajte na to, aby váš pes mal aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne s niekoľkými dobrými, aktívnymi hrami a kratšími prechádzkami. Keďže kay kenovia dobre prospievajú vďaka pozitívnemu posilňovaniu, tréning poslušnosti alebo agility môže byť skvelým spôsobom, ako udržať psa v psychickej aj fyzickej kondícii. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty skôr, ako budú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Dbajte na zdravie ústnej dutiny. Zuby by ste im mali čistiť denne. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Kai

Fanúšikovia japonských špicov často opisujú svoje psy ako stoické a tvrdohlavé a Kai Ken nie je výnimkou. Nie sú to typické psy, ktoré by skákali do kola. Namiesto toho sa Kai Ken spokojne vylihuje vo svojom vlastnom vyhradenom priestore v tej istej miestnosti ako vy. To však neznamená, že Kai Ken nie je láskavý. Väčšinou sa to však musí diať podľa ich podmienok! Kai Ken je neuveriteľne verný pes. Toto starodávne plemeno bude prejavovať malé alebo rezervované gestá náklonnosti každému v rodine, ale majú tendenciu mať špeciálneho človeka, ktorý je "ich". Tento špeciálny človek je pravdepodobne človek, ktorý sa o nich najviac stará. Tigrie psy sa budú držať po boku svojho špeciálneho človeka a je prospešné, ak tento človek udržiava pevný a dôsledný výcvik. Je to dôležité najmä vtedy, keď ide o cudzích ľudí a hostí v domácnosti. Kai Ken sa zvyčajne nestáva fyzicky agresívnym, aby ochránil svoju rodinu, ale upozorní vás na to, čo vníma ako potenciálne nebezpečenstvo. Vďaka tomu sú to vynikajúce strážne a strážne psy pre osamelo žijúcich ľudí aj pre rodiny. Kai Ken tiež potrebuje vysokú úroveň duševnej a fyzickej stimulácie. Ak ste aktívni a ste pripravení venovať svojmu psovi veľa pozitívneho posilňovania a pozornosti, Kai Ken môže byť pre vás tým správnym plemenom.