Kaukazský ovčiak

Kaukazský ovčiak

Kaukazský ovčiak - charakteristika

nebojácnyodvážnyláskavý
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 76 cm
Hmotnosť: 45 - 77 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Kaukazské ovčiarske psy sa po stáročia používali na ochranu majetku pred narušiteľmi, na stráženie hospodárskych zvierat pred veľkými a malými predátormi, ako sú vlci a kojoti, a na mnohé ďalšie úlohy. V dnešnej dobe, najmä na Západe, sú najčastejšie spoločníkmi a strážnymi psami. Medzi kaukazskými psami existuje veľká rozmanitosť typov v závislosti od ich domovského regiónu. Už takmer sto rokov existujú dva typy a štandardy plemien: Horský typ, ktorý má dlhú srsť a ťažšiu telesnú hmotnosť, ako stepný typ, pes s kratšou srsťou a ľahšou telesnou hmotnosťou. Kaukazský ovčiak je vážne strážne plemeno a nikdy by sa nemal brať na ľahkú váhu. Je odvážny, nebojácny, sebavedomý a divoký, keď je prítomná hrozba, ale k svojej rodine vrátane ostatných domácich zvierat je jemný, oddaný, milý a láskavý.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kaukazský ovčiak - obrázky

Kaukazský ovčiak vzhlad Kaukazský ovčiak vyzor Kaukazský ovčiak foto

Kaukazský ovčiak - starostlivosť

Hlavnou formou starostlivosti, ktorú kaukazský ovčiak potrebuje, je kontrola hmotnosti prostredníctvom vhodnej stravy a cvičenia. O týchto otázkach by ste sa mali poradiť so svojím veterinárnym lekárom alebo odborníkom na výživu. Okrem toho by sa kaukazským ovčiakom mali dva až trikrát týždenne čistiť zuby a odborne čistiť podľa odporúčania veterinára. Uši by sa mali kontrolovať na prítomnosť nečistôt alebo nahromadeného vosku aspoň raz týždenne a podľa potreby čistiť. V opačnom prípade môže dôjsť k ušným infekciám. Nechty by sa mali strihať podľa potreby, aby sa zabránilo ich lámaniu a poraneniu. Možno budete musieť dávať pozor aj na sliny a v prípade potreby ich utrieť, aby ste predišli tomu, že váš domov bude pokrytý slinami.

Povaha plemena: Kaukazský ovčiak

Kaukazský ovčiak nie je určený pre začínajúcich majiteľov psov. Hoci dokážu byť milujúcimi, vernými rodinnými psami a zarytými ochrancami, sú tiež prirodzene nedôverčiví voči cudzím ľuďom a zle znášajú psy alebo iné zvieratá, ktoré nepoznajú. Vo všeobecnosti sú málo energické a pokojné, ale sú aj veľmi teritoriálne a nikdy neustúpia z boja, aj keby to znamenalo, že sa pustia do medveďa alebo vlka. Hoci sú kaukazské ovčiaky inteligentné, môžu byť aj dosť tvrdohlavé, čo môže výcvik sťažovať. Potrebujú pevné hranice, trpezlivosť a dôslednosť. Tento výcvik by sa mal začať čo najskôr a socializácia je prakticky nevyhnutná. Správny socializačný výcvik sa musí vykonávať, aby sa prekonal strach tohto plemena z nových ľudí a zvierat, ktorý môže vyústiť do agresie. S ľuďmi, ktorých pozná, je však kaukazský ovčiak pomerne milujúci a verný a bude z neho celoživotný strážca a ochranca.