Kern teriér

Kern teriér

Kern teriér - charakteristika

čulýveselýzaneprázdnený
Veľkosť: malý
Výška: 24 - 25 cm
Hmotnosť: 6 kg
Dĺžka života: 13 - 15 rokov

Jedinečné vlastnosti kerna, nazývané ”cairnovstvo”, zahŕňajú krátku, širokú hlavu a voľne sa pohybujúce, krátkonohé telo, ktoré vyžaruje silu, ale nie ťažkosť, dosahuje výšku približne 25 cm a dĺžku približne 37 cm. Dvojitá srsť je na vrchnej strane drsná a pod ňou je huňatá. Kern teriér sa prezentuje ako malý, huňatý, ostražitý pes so vztýčenou hlavou, chvostom a ušami a očami žiariacimi inteligenciou. Britský klub chovu propaguje kernov ako ”najlepšieho malého kamaráta na svete”. Sú dostatočne malí na to, aby sa mohli pritúliť na kolenách, a dostatočne robustní na to, aby sa mohli dobre vyšantiť na trávniku. Najlepšie sa im darí v úzkom rodinnom kontakte. Pre majiteľov, ktorí si ctia teriérske vlastnosti, ako je hravosť, nezávislé myslenie a pravá vernosť, nie je vhodné žiadne iné plemeno. Kern teriéri sú veselí, pracovití malí zemní psi, ktorí boli pôvodne vyšľachtení na to, aby v skalnatej škótskej krajine neohrozene lovili líšky a inú malú chlpatú korisť. Zvedaví a ostražití psy majú radi miesto, kde môžu skúmať a hrabať.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kern teriér - obrázky

Kern teriér vzhlad Kern teriér vyzor Kern teriér foto

Kern teriér - starostlivosť

Starostlivosť o cairn teriéra nie je náročná. Vďaka svojej malej veľkosti je vhodným psom pre obyvateľov bytov, ale je aj dostatočne odolný, aby si užil život na ranči. Musí mať však dostatok pohybu a aktivity. Dlhá každodenná prechádzka alebo intenzívna hra v trvaní 20 až 30 minút mu pomôže udržať si zdravie a čulosť. Napriek tomu, že sa rýchlo učí, nezabudnite, že cairn má aj tvrdohlavú povahu. Pravidelný výcvik poslušnosti (počnúc kurzom pre šteňatá) je nevyhnutný, aby ste ho naučili dobrým mravom a rešpektovaniu vašej autority. Nebuďte prekvapení, ak vás bude napádať - jednoducho pokračujte vo výcviku. Buďte pozitívni, láskaví a dôslední. Povel "ticho" by mal patriť k základom vášho cairna. Nepúšťajte ho bez vôdzky na verejných miestach; pravdepodobne podľahne akémukoľvek pokušeniu naháňať sa. A nedávajte mu bez dozoru voľný čas na dvore. Bude hrabať a je mu jedno, či vyhrabe odľahlé miesto pri plote alebo vašu krásnu novú kvetinovú záhradu.

Povaha plemena: Kern teriér

Cairn teriér je úžasne priateľský pes. Je šťastný a veselý a zdá sa, že sa skutočne teší zo stretnutí s ľuďmi. Je to tiež celý teriér: nezávislý, húževnatý a ostražitý. Ako každý pes tohto plemena, aj on kladie hrabanie, štekanie a naháňanie sa na popredné miesta v zozname zábavných činností. Ak má príležitosť, prenasleduje akékoľvek malé zviera vrátane susedovej mačky. Je to aj dobrý strážny pes a ohlási každú návštevu. Hoci je cairn nezávislý, je oddaný svojej rodine a najšťastnejší je, keď je súčasťou každodenného života svojich majiteľov. Rád je v dome, hrá sa s deťmi, nasleduje vás z izby do izby, pridá sa k vám pri vchodových dverách, keď vítate priateľa. Je známy aj tým, že je citlivý. Nemá rád, keď ho karháte, a je rozrušený, keď s ním nie ste spokojní. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj cairn potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka cairna vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.