Kólia

Kólia

Kólia - charakteristika

oddanosťpôvabhrdosť
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 66 cm
Hmotnosť: 23 - 34 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Kólia je veľký, ale štíhly pastier vysoký od 60 do 65 centimetrov. Drsnosrstá odroda sa môže pochváliť jednou z najpôsobivejších kožuchov v psej ríši; pôvab hladkosrstej odrody je jemnejší, ale o nič menej uspokojivý. Farby srsti v oboch varietách sú rôzne: biele, trojfarebné, blue merle alebo krémové. Fanúšikovia kólie sú hrdí na elegantnú klinovitú hlavu svojho plemena, ktorej pohyblivé uši a mandľové oči vyjadrujú širokú škálu výrazov. Kólie sú známe tým, že majú rady deti a sú úžasnými rodinnými miláčikmi. Tieto rýchle, atletické psy sa dobre cítia, keď majú spoločnosť a pravidelne sa pohybujú. Pri jemnom výcviku sa radi a rýchlo učia. O vernosti, inteligencii a bezchybnej povahe kólie kolujú legendy. Majestátna kólia patrí vďaka sto rokom, ktoré strávila ako hviezda popkultúry, medzi najznámejšie a najobľúbenejšie plemená psov na svete. Známejšou odrodou je ”drsná” kólia s plnou srsťou, ale existuje aj ”hladká” kólia.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kólia - starostlivosť

Afólia túži po interakcii a môže sa u nej vyvinúť separačná úzkosť, podobne ako u jej rodičovského plemena border kólia. Pravdepodobne by boli šťastné v domácnosti, kde sa ľudia vyskytujú len zriedka. Často sa tešia aj zo spoločnosti iného psieho spoločníka. Prechádzky by sa nemali vynechávať, pretože toto plemeno sa pri nedostatku pohybu stáva úzkostlivým a možno aj deštruktívnym. Okrem toho zápis do psích športov, ako je agility, môže afganskú kóliu udržať šťastnú a dobre vychovanú. Môžu vynikať v rôznych úlohách, od pasenia až po pachové práce.

Povaha plemena: Kólia

Afganská kólia je vďaka svojej inteligencii ľahko cvičiteľná. Dobré správanie však sprevádza potreba správne cvičiť a stimulovať tohto psa. Afolie najlepšie prospieva prechádzka alebo túra v trvaní aspoň 60 minút denne spolu s ďalšími možnosťami pohybu. Toto plemeno vynikne v dome s veľkým dvorom na hranie. Afganské kolie sú často dobrosrdečné a snažia sa vychádzať s každým. Borderkólia má však pôvod založený na pastierstve, a to sa môže ľahko preniesť na zmiešané plemená. Afganské kolie sa môžu pokúšať hnať do stáda iné psy, menšie domáce zvieratá alebo malé deti. Ak sa toto správanie prejavuje v nevhodnom prostredí, je potrebné dôsledné usmerňovanie. Toto správanie sa môže ľahko stať problémovým. Hoci je afganská kólia inteligentná, môže byť aj tvrdohlavá.