Komondor

Komondor

Komondor - charakteristika

lojálnydôstojnýodvážny
Veľkosť: veľký
Výška: 65 - 70 cm
Hmotnosť: 36 - 45 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Vidíme veľkého a mohutného strážcu pokrytého veľkým množstvom bielych šnúr od hlavy až po koniec labiek. Veľký samec môže mať výšku viac ako 65 cm a vážiť viac ako 45 kg, má ťažké kosti, hlboký hrudník a veľa svalov. Napriek svojej mohutnosti sú komondorokovia obratní a pohybujú sa dlhými krokmi. Vďaka ich jedinečnému vzhľadu je nemožné pomýliť si komondora s niečím iným. Mohutný veľký maďarský strážca stáda komondor patrí medzi najrozpoznateľnejšie plemená na svete. Nezávislý a ochranársky komondor si vyžaduje pevnú a skúsenú ruku pri výcviku.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Komondor - obrázky

Komondor vzhlad Komondor vyzor Komondor foto

Komondor - starostlivosť

Keď je komondor mladý, vďaka svojej inteligencii vykazuje prekvapujúcu ľahkosť pri výcviku. Táto počiatočná fáza vnímavosti však môže rýchlo vystriedať frustráciu, keď sa z nich stanú tvrdohlaví žiaci. Komondory sú nielen inteligentné, ale aj nezávislé. Kľúč k úspešnému výcviku spočíva v tom, aby bol pre majiteľa aj psa príjemný, a nie v tom, aby sa spoliehal na silu alebo opakovanie. Vzhľadom na svoju schopnosť samostatne myslieť si komondory samy určia, ktoré povely sa oplatí naučiť, ktoré sa neoplatí opakovať a ktoré budú občas dodržiavať. Ich tendencia ľahko sa nudiť zdôrazňuje dôležitosť obmieňania každého tréningu. Pokiaľ ide o pohyb, komondory majú mierne potreby a vystačia si s dvoma alebo tromi krátkymi prechádzkami denne alebo s hrou na bezpečnom dvore. Bezpečne oplotený dvor je pre nich nevyhnutný, aby si vytvorili svoje teritórium a vzhľadom na ich ochranársku povahu zabránili vstupu iných ľudí a zvierat. Dôležité je dbať na dentálnu hygienu a starostlivosť o nechty. Čistenie zubov aspoň dva až trikrát týždenne pomáha predchádzať tvorbe zubného kameňa a s ním spojených baktérií, pričom ešte lepšie je čistiť zuby denne. Zastrihávanie nechtov raz alebo dvakrát mesačne podľa potreby zabezpečuje ich primeranú dĺžku. Ak počujete cvakanie nechtov o podlahu, je to znak toho, že sú príliš dlhé.

Povaha plemena: Komondor

Komondorské šteňatá potrebujú dlhší čas na dozretie, zvyčajne okolo troch rokov, ale keď sa tak stane, vyvinie sa u nich pokojná a oddaná osobnosť. Sú inteligentné, nezávislé a prejavujú silnú ochranársku povahu, vždy pripravené brániť svoj domov a rodinu. Komondory sú prirodzene opatrné v blízkosti cudzích ľudí a môžu prejavovať agresiu voči iným psom. Vzhľadom na tieto vlastnosti v kombinácii s ich veľkou veľkosťou nie sú vhodné pre prvých alebo bojazlivých majiteľov. Včasná a rozsiahla socializácia je pre šteniatka komondora veľmi dôležitá, a to už od útleho veku. Odporúča sa zapísať ich do triedy škôlky pre šteňatá, aby sa začala ich cesta socializácie. Priebežná socializácia by mala zahŕňať ich vystavovanie rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Pravidelné pozývanie návštevníkov a ich zapájanie do výletov a prechádzok ďalej prispeje k ich sociálnemu rozvoju.