Kromforlandský pes

Kromforlandský pes

Kromforlandský pes - charakteristika

inteligentnýaktívnycitlivý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 38 - 46 cm
Hmotnosť: 9 - 16 kg
Dĺžka života: 13 - 15 rokov

Kromforlandský pes je veľmi inteligentný, zábavný a pohyblivý pes, ktorý rád šplhá a skáče a ľahko vyniká v agility a výcviku psích trikov, ale môže byť vyberavý v jedle. Vyskytujú sa v dvoch typoch srsti: drôtosrstá (s bradou) a hladkosrstá (hladká tvár bez brady a krásna, dlhá, mäkká srsť). Prezývka tohto plemena v Severnej Amerike je ”Kromi. Kromforlandský pes bol vyšľachtený len ako spoločník, zachováva si veľmi málo loveckého inštinktu (napriek svojmu teriérskemu dedičstvu) a často sa dožíva dlhého veku (17 - 18 rokov). Dobre sa znáša s deťmi a rodinou a býva psom jedného človeka. Je veľmi naviazaný na svojho majiteľa, neuteká a na cudzích ľudí upozorňuje ako prvý. Kromforlandský pes je stredne veľké spoločenské plemeno, ktoré je citlivé, milujúce a verné svojim majiteľom. Má charakteristický ”úsmev” a na privítanie kýchne.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kromforlandský pes - obrázky

Kromforlandský pes vzhlad Kromforlandský pes vyzor Kromforlandský pes foto

Kromforlandský pes - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u kromfohrlandského psa je dobré raz za mesiac ostrihať nechty alebo ich nechať ostrihať u kaderníka a raz za týždeň skontrolovať, či nemá začervenané alebo podráždené uši. Čistenie zubov niekoľkokrát týždenne je tiež dobrý nápad na podporu dobrého zdravia zubov. Môžete požiadať svojho veterinára, aby vám ukázal, ako vykonávať niektorú z týchto činností. Stredná úroveň energie kromfohrlandských plemien sa dá celkom ľahko zvládnuť. Je dobré vziať ich počas dňa na niekoľko prechádzok a milujú, keď sa môžu navyše hrať, či už vo vnútri alebo vonku. Aj po emocionálnej stránke im prospieva táto individuálna väzba s vami, vďaka ktorej budú šťastní a zdraví. Kromfošské psy potrebujú veľa duševnej a fyzickej stimulácie od svojej rodiny.

Povaha plemena: Kromforlandský pes

Kromfohrlandský pes je skrz-naskrz spoločenský pes. Milujú byť v kruhu rodiny a neznášajú, keď zostávajú dlho sami. Kromfohrlandský pes je síce ostražitý voči cudzím ľuďom a je dobrým strážnym psom, ale nie je agresívny. Dobre vychádzajú aj s inými psami a dokážu sa zžiť aj s inými zvieratami; napriek teriérskemu pôvodu majú nízky lovecký pud. Kromfohrlandské psy sú inteligentné, hravé a spoločenské. Sú to priateľské, dobromyseľné psy, známe svojimi úsmevmi. Sú známe aj svojou prispôsobivosťou - dokázali to na bojiskách druhej svetovej vojny! Tieto stredne veľké, stredne energické psy sa dokážu dobre uplatniť v akomkoľvek prostredí, od domu po byt, od jedného človeka po veľkú rodinu. Zvyčajne sa obzvlášť úzko pripútajú k jednej osobe v domácnosti. Kromfohrlandskí psi môžu byť citliví, preto je dôležité dbať na to, aby ste pri nich nepoužívali prísne kázne - a nikdy nie fyzické kázne, a to pri žiadnom psovi. Majú tvrdohlavú povahu, ale dobre sa im darí pri pevnom, ale jemnom výcviku.