Kučeravý retríver

Kučeravý retríver

Kučeravý retríver - charakteristika

sebavedomáhrdášibalsky inteligentná
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 69 cm
Hmotnosť: 27 - 43 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Kučery čiernej alebo pečeňovej farby slúžia ako nepremokavá a tŕňom odolná výbava do každého počasia pri práci v hustom ostružiní a na zľadovatených jazerách. Curly je veľký, odolný pištoľnícky pes, ale elegantnejší a pôvabnejší ako ostatní retrieveri. Ďalšou črtou, ktorou sa curlie odlišujú od bežných retrieverov, je zúžená, klinovitá hlava. Podobne ako labradory a zlatí retrvíveri sú curlie láskavé a jemné, ale sú trochu nezávislejšie a menej náročné. S blízkymi sú hravé a rozpustilé, s cudzími ľuďmi môžu byť odstupčivé. Táto ostražitosť z nich robí náročnejších strážnych psov než z iných, spoločenskejších retrieverov. Tieto neúnavné psy potrebujú veľa pohybu vonku. Nudiace sa, nedostatočne zamestnané curlie sú hravé. Curly-Coated Retriever, ktorý patrí medzi najstaršie plemená retrieverov, je známy ako všestranný pes a bezkonkurenčný plavec. Vyrovnaný, hrdý a bezbožne inteligentný kučeravý retríver je mysliaci človek, ktorý sa nikdy nevzdá skôr ako vy.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kučeravý retríver - obrázky

Kučeravý retríver vzhlad Kučeravý retríver vyzor Kučeravý retríver foto

Kučeravý retríver - starostlivosť

Curly-Coated Retriever potrebuje denne pol hodiny až hodinu pohybu a stimulácie. Jedným z najlepších spôsobov, ako udržať kučeravého retrievera aktívneho a stimulovaného, je poskytnúť mu rôzne úlohy, od prechádzok cez plávanie až po nosenie ľahkých predmetov. Puzzle hračky, ako sú napríklad kocky Buster Cubes, curlyho zabavia, rovnako ako výcvik poslušnosti, agility a iné aktivity pre psov. Curly-Coated Retrieveri sú ako šteniatka búrliví. Včasný výcvik je nevyhnutnosťou a je to skvelý spôsob, ako si vytvoriť puto s aktívnym šteniatkom. Šteniatka majú vysokú úroveň aktivity, ale potrebujú aj veľa spánku na načerpanie nových síl, takže tvrdý tréning, ktorý by ste mohli venovať dospelým, pre ne nie je potrebný. Curly-Coated Retrieveri majú tendenciu byť papuľnatí a budú hrýzť a hrýzť všetko, čo nájdu. To môže spôsobiť drahé účty za veterinárne ošetrenie, ak sa stane, že šteňa zje niečo, čo by mu mohlo ublížiť. Aby bolo vaše šteňa v bezpečí a aby ste mu pomohli s výcvikom v domácnosti, odporúča sa výcvik v prepravke. Výcvik v prepravke je prospešný pre každého psa a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš Curly nemal v dome nehody alebo sa nedostal k veciam, ku ktorým by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže uchýliť na spánok. Výcvik v klietke v mladom veku pomôže vášmu psíkovi Curlymu akceptovať uzavretie, ak bude musieť byť niekedy umiestnený v internáte alebo hospitalizovaný. Nikdy však nezatvárajte svojho Curlyho do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Curly sú ľudské psy a nie sú určené na to, aby trávili svoj život zavreté v klietke alebo búde.

Povaha plemena: Kučeravý retríver

Curly-Coat je plný retríverskej energie a odhodlania. Bude pracovať, kým sa práca neskončí. V teréne alebo doma je ostražitý a sebavedomý. Má vyrovnanú povahu, ale k cudzím ľuďom je zdržanlivejší ako ostatní retrieveri. Včasná socializácia - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - pomáha predchádzať plachosti. Napriek tomu si jeho nezávislosť a vyrovnanosť nemýľte s plachosťou alebo nedostatkom ochoty potešiť. Curly-Coated retrieverom trvá dlhšie, kým dospejú, ako iným plemenám, takže sa pripravte na to, že s dospelým šteniatkom budete žiť niekoľko rokov. Kudrnáči majú vlastnú myseľ a potrebujú sebavedomého majiteľa, ktorý im nedovolí riadiť predstavenie. Kučeravý retriever dobre reaguje na výcvik, hoci nie vždy tak rýchlo ako iné psy. To však neznamená, že je hlúpy. Jednoducho sa ľahko nudí. Udržujte jeho záujem pomocou rôznych výcvikových cvičení. Nie je nezvyčajné, že kučeravý retriever ignoruje svojho trénera, keď sa cvičenie alebo činnosť opakuje.