Laekenois

Laekenois

Laekenois - charakteristika

láskavýostražitýinteligentný
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 66 cm
Hmotnosť: 25 - 29 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Zo štyroch blízkych belgických ovčiakov - belgického ovčiaka, malinoisa, tervura a laekenoisa - je laekenois najvzácnejší. Tento silný a robustný pes sa od svojich bratov odlišuje drsnou, strapatou srsťou, ktorá má červené alebo plavé odtiene, prípadne sivasté tóny. Začernenie okolo papule poukazuje na výraz ostražitosti, ktorý žiari z tmavých mandľových očí. Belgický laekenois je ochrancom svojho pána a majetku. Hoci je toto plemeno k cudzím ľuďom opatrné, k tým, ktorých dobre pozná, je láskavé a priateľské. Srsť laekenoisa vyžaduje pravidelné česanie a občasné kúpanie a ako pracovný pes potrebuje každodenný pohyb. Belgický laekenois (vyslovuje sa ”Lak-in-wah”), silný, pohyblivý a plný života, je jedným zo štyroch pôvodných belgických psov. Hoci je podobný malinoisovi, ovčiakovi a tervurovi, líši sa farbou, štruktúrou a dĺžkou srsti, ako aj regiónom pôvodu.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Laekenois - obrázky

Laekenois vzhlad Laekenois vyzor Laekenois foto

Laekenois - starostlivosť

Na zabezpečenie dobrého zdravotného stavu vášho belgického ovčiaka je dôležité pravidelne navštevovať veterinárneho lekára, aby sa včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť pri vytváraní rutinnej starostlivosti, ktorá podporuje šťastie a zdravie vášho belgického plemena laekenois. Keďže toto plemeno je pri sedavom spôsobe života náchylné na priberanie, odporúča sa zabezpečiť mu každodennú polhodinovú až hodinovú prechádzku a zaradiť aktívne hry a kratšie prechádzky počas dňa. Je veľmi dôležité kontrolovať ich uši, či nie sú zanesené nečistotami a škodcami, a dodržiavať odporúčania veterinára na čistenie. Pravidelne im zastrihávajte nechty, aby sa zabránilo ich cvakaniu o podlahu.

Povaha plemena: Laekenois

Belgický laekenois je verný a ostražitý pes, ktorému sa darí robiť radosť svojim ľuďom. Účinný výcvik tohto plemena si vyžaduje dôslednosť a pokojný prístup. Pozitívne posilňovanie a povzbudzovanie je pri výcviku neuveriteľne účinné. Našťastie je belgický ovčiak inteligentný, takže výcvik poslušnosti je relatívne prirodzený. Pre toto plemeno je veľmi dôležitá skorá socializácia, pri ktorej sa vystavuje rôznym pohľadom, ľuďom a zvukom, aby sa predišlo teritoriálnemu alebo agresívnemu správaniu. Aj keď belgický laekenois nie je príliš energický, psy sa hrajú na sedenia a mentálne stimulujúce hračky. Ako pastierske plemeno môžu počas hry škriabať päty, preto je dôležité toto správanie riešiť a odrádzať od neho, najmä v blízkosti menších detí. Belgickým laekenois psom nerobí dobre, keď zostanú dlhší čas osamote, a z nudy si môžu vypestovať deštruktívne návyky. Dokážu sa však prispôsobiť bývaniu v byte, pokiaľ majú dostatok času na hranie a prechádzky a nie sú dlhší čas ponechané samé.