Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Lakelandský teriér

Lakelandský teriér

Lakelandský teriér - charakteristika

priateľskýsebavedomýodvážny
Veľkosť: malý
Výška: 36 - 38 cm
Hmotnosť: 8 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Hranaté a robustné lakelandy, ktoré v ramenách merajú menej ako 35 cm a vážia približne 8 kg, sú malé psy. Ale to im nehovorte. Lakelandy svojou šviháckou chôdzou zosobňujú staré klišé milovníkov psov ”veľký pes v malom balení”. Vyskytujú sa vo viacerých farbách, niektoré majú na chrbte športový znak sedla. so sklopenými ušami v tvare V, rovným predkom, obdĺžnikovou hlavou a zlomyseľným zábleskom v oku sú lakelandy predlohou dlhonohého britského teriéra. Odvážny, temperamentný ”veľký pes v malom balení”, lakeelandský teriér, pomenovaný podľa Lake District v rodnom Anglicku, bol kedysi farmárskym psom, ktorého chovali na prácu vo svorkách na líšky kradnúce ovce. Lakelandský teriér má tvrd a drsnú srsť.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Lakelandský teriér - obrázky

Lakelandský teriér vzhlad Lakelandský teriér vyzor Lakelandský teriér foto

Lakelandský teriér - starostlivosť

Lakeland by mal žiť doma so svojimi ľuďmi, nie vonku. Lakelandský teriér je vďaka svojej malej veľkosti vhodný do bytu, ak ho naučíte neštekať na každý hluk, ktorý počuje. V interiéri je aktívny a vystačí si aj bez dvora, pokiaľ mu denne poskytnete jednu alebo dve 20- až 30-minútové prechádzky. Ak má dvor, mal by byť bezpečne oplotený, pretože je schopný kopáč a útekár. Nespoliehajte sa na to, že ho udrží v ohrade podzemný elektronický plot; hrozba šoku nie je nič pre tvrdého teriéra, ktorý chce za niečím ísť. V ideálnom prípade by mal mať možnosť pravidelne behať a hrať sa bez vôdzky v bezpečnom priestore. Keď Lakieho venčíte, majte ho na vodítku. Nikdy neviete, kedy sa v ňom prebudí teriérsky inštinkt lovca. Vďaka svojej nezávislej povahe môže byť Lakie náročný na výcvik. Majte pripravený zmysel pre humor, ako aj veľkú zásobu trpezlivosti. Buďte pevní a dôslední, ale používajte techniky pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo, pochvala a hra, aby ste z neho dostali čo najviac. Udržujte lekcie krátke, milé a zábavné a zistíte, že váš lakeťák je celkom inteligentný a schopný naučiť sa všetko, čo ho naučíte. Výchova šteniatka lakeelandského teriéra v domácnosti môže byť pri tomto plemene niekedy problémom. Trpezlivosť a dôslednosť sú nevyhnutnosťou. Vezmite ho na nočník hneď ráno, po každom jedle, po spánku a hre a tesne pred spaním. Odmeňte ho za každý nočník vonku. Pomáha aj výcvik v prepravke. Okrem výcviku v domácnosti je výcvik v prepravke láskavým spôsobom, ako zabezpečiť, aby sa váš lakeeland nedostal do vecí, do ktorých by nemal. Ako každý pes, aj lakeťáci môžu byť ako šteňatá deštruktívni. Výcvik v prepravke v mladom veku pomôže vášmu lakeťákovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať byť hospitalizovaný alebo umiestnený v internáte. Nikdy však nezatvárajte svojho lakeťáka do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Lakies sú ľudské psy a nie sú určené na to, aby strávili svoj život zavreté v klietke alebo búde. Lakeland vyniká ako strážny pes, ale môže byť hlučný. Myslite na to, ak bude žiť v byte alebo v spoločenstve bytov.

Povaha plemena: Lakelandský teriér

Typický Lakeland je odvážny a priateľský. Opisuje sa, že má postoj "kohúta na prechádzke", ale nie je ani príliš agresívny, ani hádavý. Celý teriér je zvedavý na všetko, inteligentný a zábavný. K cudzím ľuďom je zvyčajne zdržanlivý, ale miluje svoju rodinu, najmä deti. S inými psami možno nezačne bitku, ale určite z nej neustúpi. Je ostražitý a sebavedomý, je z neho výborný strážny pes. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj lakeťáci potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa lakeťáka vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.