Lancashirský pätár

Lancashirský pätár

Lancashirský pätár - charakteristika

láskavývšestrannýinteligentný
Veľkosť: malý
Výška: 25 - 30 cm
Hmotnosť: 4 - 8 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Malý, mohutný, robustne stavaný, čulý a energický pracovník Lancashirský pätár pracuje s dobytkom, ale má teriérske inštinkty, keď sa venuje králikom a krysám. Majú jedinečnú vlastnosť, ktorá sa nazýva Heeler Smile (úsmev pätolízača); keď sú spokojní, je známe, že pätolízači sťahujú pery v snahe napodobniť ľudský úsmev. V roku 2003 bolo toto plemeno zaradené na zoznam ohrozených plemien britského Kennel Clubu z dôvodu malého počtu psov tvoriacich genofond a rizika viacerých dedičných chorôb. Lancashirský pätár je pes so strednou až vysokou energiou. Sú inteligentné, čulé a priateľské, rýchlo sa učia novým úlohám. Robustný malý pes s krátkou srsťou odolnou voči poveternostným vplyvom čiernej s pálením alebo pečeňovej s pálením je láskavý k svojim majiteľom, vždy veselý, zhovorčivý a vždy pripravený na prechádzku. Ich malá veľkosť im dodáva šarm.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Lancashirský pätár - obrázky

Lancashirský pätár vzhlad Lancashirský pätár vyzor Lancashirský pätár foto

Lancashirský pätár - starostlivosť

Starostlivosť o lancashirského vĺčika zahŕňa niekoľko základných aspektov, ktoré zabezpečia jeho celkovú pohodu a spokojnosť. Po prvé, pohyb je veľmi dôležitý, pretože tieto psy sú známe svojou energiou a pohyblivosťou. Na udržanie ich fyzickej kondície sú nevyhnutné každodenné prechádzky, hry na bezpečnom dvore a zapojenie sa do psích športov, ako je agility alebo flyball. Po druhé, ich inteligencia si vyžaduje pravidelnú mentálnu stimuláciu, ktorá sa dosahuje prostredníctvom skladačiek, výcviku poslušnosti a interaktívnych hier, aby sa zabránilo nude. Dôležitá je aj socializácia; včasné vystavenie rôznym situáciám, miestam a ľuďom pomáha zabezpečiť, aby sa dobre prispôsobili a boli priateľskí k iným psom a jednotlivcom. Ďalším kľúčovým aspektom je výcvik, ktorý sa zameriava na techniky pozitívneho posilňovania, aby sa využila ich dychtivosť vyhovieť. Potrebná je pravidelná starostlivosť vrátane česania ich krátkej hustej srsti a kontroly uší, či nemajú infekcie.

Povaha plemena: Lancashirský pätár

Lancashirský plemeník je známy svojou očarujúcou a výraznou osobnosťou. Napriek svojej malej veľkosti majú tieto psy veľké srdce a množstvo energie. Sú inteligentné a dychtivé potešiť, takže sa dajú pomerne ľahko vycvičiť, hoci niekedy môžu prejavovať trochu tvrdohlavosti. Lancashirské plemena sú známe svojou vernosťou a náklonnosťou k ľudským členom rodiny a vytvárajú si silné putá s tými, ktorých milujú. Môžu byť vynikajúcimi spoločníkmi a vyžívajú sa v interakcii s ľuďmi, pričom často vyhľadávajú pozornosť a fyzickú náklonnosť. Okrem toho majú lancashirské pätolízačky tendenciu byť ostražité a môžu byť účinnými strážnymi psami, pretože svojím štekaním rýchlo oznamujú prítomnosť cudzích ľudí. Aj keď môžu byť v blízkosti neznámych ľudí rezervované, zvyčajne sú priateľské a prístupné, keď sa cítia bezpečne. Ich pastierske inštinkty sa môžu prejaviť hravým ťapkaním po pätách, čo je správanie, ktoré sa dá správnym výcvikom usmerniť.