Laponský pastiersky pes

Laponský pastiersky pes

Laponský pastiersky pes - charakteristika

priateľskýenergickýinteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 46 - 51 cm
Hmotnosť: 32 kg
Dĺžka života: 10 - 14 rokov

Laponský pastiersky pes je nezávislé a zábavné plemeno. Sú veľmi inteligentné a vo všeobecnosti sa chcú páčiť. Ako vysokoenergetické pastierske plemeno vynikajú okrem pasenia aj v mnohých iných psích športoch, napríklad v spoločenských podujatiach. Jeho láska k tvrdej práci z neho robí skvelé plemeno na akomkoľvek podujatí, ktoré je súťaživé a zábavné. Kvôli ich pastierskej mentalite je dôležitá skorá socializácia a darí sa im, keď majú prácu. Aj keď je Laponský pastiersky pes dychtivý po radosti, je veľmi hlasný a pri práci často šteká. Laponský pastiersky pes je stredne veľký pes so stredne hustou srsťou, vďaka čomu sa ľahko udržiava a je ideálny pre každého skúseného majiteľa psa. Sú to úžasné, všestranné a rozmanité psy ktoré sú pripravené vyriešiť akúkoľvek úlohu, ktorá im bude zadaná. Dokážu zapadnúť do väčšiny životných prostredí, pokiaľ dostanú prácu. Toto plemeno sa vyskytuje v mnohých farbách vrátane sivohnedej, čiernej často so svetlejšou podsadou a bielymi alebo pálenými znakmi. K cudzím ľuďom sa správajú odmerane, ale svojich ľudí milujú.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Laponský pastiersky pes - obrázky

Laponský pastiersky pes vzhlad Laponský pastiersky pes vyzor Laponský pastiersky pes foto

Laponský pastiersky pes - starostlivosť

Laponský pastier potrebuje veľa intenzívneho pohybu a času na hranie. Snažte sa každý deň venovať aspoň hodinu pohybu vonku a nezabudnite zaradiť skúšky agility a používať inteligentné hračky, aby ste udržali záujem o plemeno. Uistite sa tiež, že všetky ploty okolo vášho pozemku sú dostatočne veľké a v dobrom stave, aby taký atletický pes, ako je laponský stavač, nemohol ľahko uniknúť. Medzi ďalšie potreby laponského stádového psa patrí dentálna hygiena a starostlivosť o nechty. Čistite zuby laponského plemena aspoň dva až trikrát týždenne, aby ste odstránili nahromadený zubný kameň a sprievodné baktérie. Denne je to lepšie. Raz mesačne skontrolujte nechty svojho laponského plemena a zistite, či ich treba ostrihať. Hoci, ak sa laponskému plemenu Herder venuje dostatok času vonku, je veľká pravdepodobnosť, že jeho nechty zostanú v skvelom stave prirodzene. Nezabudnite tiež skontrolovať uši psa, či sa v nich nenahromadili nečistoty, najmä preto, že laponský stavač môže byť niekedy náchylnejší na vznik ušných infekcií ako niektoré iné plemená.

Povaha plemena: Laponský pastiersky pes

Pokiaľ ide o osobnosť laponského stádového psa, je toho na ňom veľa, čo si môžete zamilovať. Toto plemeno je priateľské a hravé a s ľuďmi vo svojom živote, vrátane malých detí, si vytvorí dlhodobé a láskyplné puto. Laponský herder sa môže zo začiatku ukázať ako trochu plachý, keď príde do kontaktu s novými ľuďmi, ale rýchlo sa zahreje pri stálych postavách v ich živote. Toto plemeno je výnimočne inteligentné, preto budete musieť dbať na používanie interaktívnych hračiek, ktoré pomôžu uspokojiť ich potreby duševnej stimulácie. Laponské pastierske psy tiež potrebujú veľa spoločnosti a nemali by zostávať osamote dlhé úseky dňa, inak by sa mohli dopustiť deštruktívneho správania, aby sa zabavili. Ako sa dá očakávať od psa s pracovnými koreňmi, laponský stádo miluje pobyt vonku a na to, aby prosperoval, bude naozaj potrebovať život s veľmi aktívnou rodinou.