Laponský pes

Laponský pes

Laponský pes - charakteristika

priateľskýpohotovýagilný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 53 cm
Hmotnosť: 15 - 24 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Fínske laponské psy so svojou bujnou srsťou, sladkou tvárou pripomínajúcou špica a bohato osrsteným chvostom, ktorý sa vlní na chrbte, sú okamžite rozpoznateľné ako severské psy. Laponci merajú v ramenách približne 50 cm a na svoje centimetre sú prekvapivo svalnatí a mohutní. Sú rýchle a obratné, pohybujú sa bez námahy a v sekunde dokážu prejsť z klusu do plného cvalu. Sú priateľskí a submisívni spoločníci, hoci sú trochu opatrní voči cudzím ľuďom. Túžia po spoločnosti, a keď sú zanedbávané, sú nešťastné. Charakteristickou vlastnosťou plemena je silný ”zľakovací reflex”, ktorý je výsledkom stáročí strávených uhýbaním pred parožím rozzúrených sobov. Napriek ich sklonu k štekaniu sú laponské psy vo svojej domovine obľúbenými domácimi zvieratami. Fínsky laponský pes je odolný voči poveternostným vplyvom a je húževnatý a statný pastier sobov zo severnej časti polárneho kruhu. Toto pozoruhodne empatické plemeno patrí medzi najpriateľskejšie psy - len čo sa presvedčí, že nie ste zlodej sobov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Laponský pes - obrázky

Laponský pes vzhlad Laponský pes vyzor Laponský pes foto

Laponský pes - starostlivosť

Fínski laponci sú nádherné plemeno, ktoré potrebuje špecifickú starostlivosť, aby sa zabezpečila ich pohoda. Ako aktívny a inteligentný pes si vyžadujú pravidelný pohyb a duševnú stimuláciu. Každodenné prechádzky, hry a možnosti zapojiť sa do aktivít, ako je agility alebo výcvik poslušnosti, sú nevyhnutné na to, aby boli fyzicky a psychicky spokojní. Týmto psom sa darí v interakcii s ľuďmi a ich láskavá povaha z nich robí ideálnych spoločníkov. Pravidelná socializácia od mladého veku im pomáha dobre sa prispôsobiť a získať sebadôveru v rôznych situáciách vrátane interakcií s inými psami a ľuďmi. Dôležitým aspektom starostlivosti o fínskeho laponského psa je starostlivosť o neho. Ich hustá dvojitá srsť si vyžaduje pravidelné kefovanie, aby sa zabránilo tvorbe rohoží a minimalizovalo sa línanie. Počas sezónneho liahnutia môže byť potrebné častejšie ošetrovanie. Hoci ide vo všeobecnosti o zdravé plemeno, pravidelné veterinárne prehliadky sú nevyhnutné na sledovanie ich celkovej pohody a včasné riešenie prípadných zdravotných problémov. Okrem toho je kľúčom k udržaniu ich zdravia a vitality poskytovanie vyváženej a výživnej stravy. Majitelia by mali spolupracovať so svojimi veterinárnymi lekármi, aby určili najlepší diétny plán a plán kŕmenia pre svojho psa. Pri správnej starostlivosti a zohľadnení ich špecifických potrieb sú fínski laponci úžasnými a vernými rodinnými miláčikmi.

Povaha plemena: Laponský pes

Sú to veľmi spoločenské zvieratá, ktorým sa darí v spoločnosti, čo prispieva k ich statusu jedného z najobľúbenejších fínskych plemien. Ich krvné línie sú chránené, aby sa zachovalo ich národné dedičstvo. Fínsky lafund má spoločnú inteligenciu a schopnosť rýchlo sa učiť, ktoré sú bežné medzi pastierskymi plemenami. Majú však aj nezávislú a niekedy svojhlavú povahu. Lappy ako pes orientovaný na svorku prosperuje, keď je so svojou rodinou. Ak zostane dlhší čas sám, môže sa u neho prejaviť nežiaduce správanie. Pravidelná spoločnosť a pozornosť sú dôležité, aby boli šťastné a dobre vychované. Fínske laponky sú prirodzení pastieri a majú pozoruhodné reflexy a obratnosť. Inštinktívne chránia svoje stádo alebo rodinu a prejavujú citlivú a ochranársku povahu. Hoci výborne upozorňujú svojich majiteľov na potenciálne hrozby, ich priateľská povaha ich robí nevhodnými ako spoľahlivých strážnych psov.