Malinois

Malinois

Malinois - charakteristika

sebavedomýinteligentnýpracovitý
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 66 cm
Hmotnosť: 18 - 36 kg
Dĺžka života: 14 - 16 rokov

Belgickí malinois sú statní, hrdí a ostražití pastieri vysokí 50 až 65 cm. Sú silní a dobre osvalení, ale skôr elegantní ako mohutní. Charakteristickým znakom plemena je hrdé nosenie hlavy. Farby srsti sa pohybujú od sýtej plavej až po mahagónovú. Čierne uši a maska zvýrazňujú jasné, pýtavé oči farby tmavej belgickej čokolády. Ak ste niekedy videli malinoisa pri tréningu, viete z prvej ruky, aké je to inteligentné a horlivé plemeno. Problémy však nastanú, keď je tento na ľudí orientovaný pes nedostatočne zamestnaný a zanedbávaný. Cvičenie a jeho dostatok, najlepšie po boku svojho zbožňovaného majiteľa, je kľúčom k jeho šťastiu. Inteligentný, sebavedomý a všestranný belgický ovčiak malinois je prvotriedny pracovník, ktorý si so svojím ľudským partnerom vytvorí nezlomné puto. Odoprieť tomuto psovi aktivitu a potešenie z vašej spoločnosti znamená zbaviť ho samotného dôvodu jeho existencie.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Malinois - starostlivosť

Belgickému malinoisovi sa darí aj v malom priestore, ak má dostatok pohybu. Uprednostňujú chladné podnebie, ale dobre sa prispôsobia aj teplejšiemu prostrediu. Vždy by mali byť súčasťou rodiny a žiť v interiéri. Ak je to možné, okrem dlhých prechádzok alebo behania zabezpečte malinoisovi aj pohyb mimo vodítka v oplotenom areáli. Malinois potrebuje približne 20 minút aktivity trikrát alebo štyrikrát denne a voľná prechádzka ho neuspokojí. Sú stavané na akciu. Ak radi chodíte na túry alebo beháte, váš belgický malinois bude rád po vašom boku. Zvážte výcvik svojho psa na súťaženie v poslušnosti alebo agility. Nezáleží na tom, čo robíte, pokiaľ ich udržiavate aktívne. Nebuďte prekvapení, ak budú behať vo veľkých kruhoch na vašom dvore; je to pozostatok ich pastierskeho dedičstva. Šteňatá majú rôzne pohybové potreby. Vo veku od 9 týždňov do 4 mesiacov je pre ne skvelým spôsobom pohybu, výcviku a socializácie raz alebo dvakrát týždenne šteniatková škôlka a navyše 15 až 20 minút hry na dvore, ráno a večer. Hoďte im loptičku na aportovanie. Vo veku od 4 do 6 mesiacov ich potreby splnia týždenné kurzy poslušnosti, každodenné polkilometrové prechádzky a hry na dvore. Od 6 mesiacov do 1 roka sa hrajte s loptou alebo frisbee do 40 minút počas chladných rán alebo večerov, nie v horúčave. Prechádzky naďalej obmedzujte na pol míle. Po dovŕšení 1 roka môže šteňa malinoisa začať behať s vami, ale vzdialenosť udržiavajte na menej ako 1 míľu a cestou mu doprajte časté prestávky. Vyhýbajte sa tvrdým povrchom, ako je asfalt a betón. Keď naďalej dospievajú, môžete vzdialenosť a čas behu predĺžiť. Tieto odstupňované úrovne cvičenia budú chrániť ich vyvíjajúce sa kosti a kĺby. Malinois sú citlivé a veľmi dobre cvičiteľné. Buďte k nim pevní, pokojní a dôslední. Hnev a fyzická sila sú kontraproduktívne.

Povaha plemena: Malinois

Šteniatka belgického malinoisa sú často zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. K členom rodiny sú láskavé, ale k cudzím ľuďom sú rezervované, kým si ich nezmerajú. Je to vynikajúci pracovný pes, ktorý je sebavedomý a ochranársky v každej situácii. Hliadkovacie schopnosti malinoisa sú vynikajúce. Svojich ľudí a majetok chránia len takou silou, aká je potrebná. Plachosť a agresivita sú u tohto plemena zriedkavé. Napriek tomu sa temperament len tak nestane. Ovplyvňuje ho viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Ako každý pes, aj malinois potrebuje včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - už v mladosti. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka malinoisa vyrástol všestranný pes. Zapísanie do triedy pre šteniatka je skvelým začiatkom. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie šteniatok do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi im tiež pomôže vypilovať ich sociálne zručnosti.