Mudi

Mudi

Mudi - charakteristika

lojálnyinteligentnýaktívny
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 38 - 47 cm
Hmotnosť: 8 - 13 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Mudi je stredne veľký pastiersky pes z Maďarska, ktorý existuje od 19. storočia. Mudi sa údajne vyvinul prirodzeným spôsobom z krížencov plemien puli, pumi a nemeckého špica. Dnes je mudi, aj keď veľmi zriedkavý, považovaný za aktívne, inteligentné, učenlivé pracovné plemeno. Odhaduje sa, že na celom svete žije maximálne niekoľko tisíc mudiov, pričom najväčší počet je v Maďarsku, potom vo Fínsku a ešte menej v celej Európe, USA a Kanade. Mudi vyniká v agility či flyballe, ako aj v iných psích športoch. Je to pravé pracovné plemeno a vyniká pri pasení dobytka aj oviec. Vo Fínsku aj v USA sa tiež preslávil ako pátrací a záchranársky pes. Mudi je mimoriadne všestranný, inteligentný, ostražitý, agilný, univerzálny maďarský poľnohospodársky pes. Jeho odvaha je užitočná pri práci s najtvrdohlavejším dobytkom. Plemeno je verným ochrancom majetku a členov rodiny bez toho, aby bolo príliš agresívne.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Mudi - obrázky

Mudi vzhlad Mudi vyzor Mudi foto

Mudi - starostlivosť

Mudis majú pomerne základné požiadavky na starostlivosť. Nechty by sa mali strihať každých niekoľko týždňov podľa potreby. Zuby by sa mali pravidelne čistiť podľa odporúčania veterinára. Ich uši by sa mali kontrolovať, či sa v nich nevyskytujú známky infekcie, parazity alebo nečistoty, a mali by sa udržiavať čisté. Pravidelne navštevujte veterinára, aby ste si udržali dobrý zdravotný stav.

Povaha plemena: Mudi

Mudíci, ktorí sa chcú páčiť a sú plní nadšenia pre každú úlohu, ktorú dostanú, sú cenení pastiermi pre ich schopnosť myslieť na svoje labky a udržiavať stáda v bezpečí a v súlade bez veľkého dozoru. Vďaka svojej vysokej inteligencii a ostražitosti sa dajú ľahko vycvičiť a hodia sa aj na iné práce, ako je pátranie a záchrana, psie športy, lov hlodavcov a iné. Mudíci nie sú príliš dôverčiví k cudzím ľuďom a rýchlo zašteknú, keď sa niečo vymyká z normálu, čo z nich robí vynikajúcich strážnych psov. Mali by sa však socializovať a cvičiť už od útleho veku, aby neboli v blízkosti hostí odmeraní a vedeli, kedy sa majú upokojiť. Mudíci majú vysoké nároky na pohyb a vyžadujú primeranú duševnú stimuláciu, inak sa môžu nudiť a začať sa správať deštruktívne. Každý deň budú potrebovať aspoň niekoľko dobrých prechádzok a ideálne je, ak majú možnosť chvíľu behať. Pokiaľ sú ich pohybové potreby uspokojené, sú šťastné ako pokojné, vnútorné psy, hoci sa im môže lepšie dariť na veľkom, oplotenom dvore ako v byte. Mudíci milujú osobnú pozornosť a ľudskú spoločnosť a zvyčajne sa upnú na jedného člena rodiny viac ako na ostatných. Majú vo zvyku tohto člena rodiny pozorne sledovať a niekedy sa mu môžu pripliesť pod nohy. Výcvik založený na pozitívnom posilňovaní bude pre mudiho veľmi účinný, ale nereaguje dobre na tresty alebo prísne pokarhania. Správny výcvik udrží mudiho psychicky stimulovaného, šťastného a dobre vychovaného.