Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak - charakteristika

sebavedomýodvážnyinteligentný
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 66 cm
Hmotnosť: 23 - 41 kg
Dĺžka života: 7 - 10 rokov

Nemecký ovčiak môže byť v ramenách vysoký až 65 cm a pri pohľade na obrysy predstavuje skôr obraz hladkých, ladných kriviek než uhlov. Ich prirodzenou chôdzou je voľný a ľahký klus, ale dokážu ho aj zrýchliť a dosiahnuť veľkú rýchlosť. Existuje mnoho dôvodov, prečo nemecké ovčiaky stoja v prvej línii psej kráľovskej rodiny, ale odborníci tvrdia, že ich určujúcim atribútom je charakter: vernosť, odvaha, sebadôvera, schopnosť naučiť sa povely na mnohé úlohy a ochota nasadiť život pri obrane svojich blízkych. Nemecké ovčiaky budú nežnými rodinnými miláčikmi a vytrvalými strážcami. Nemecký ovčiak, ktorý sa všeobecne považuje za najlepšieho všestranného pracovníka psej rasy, je veľký, agilný, svalnatý pes s ušľachtilou povahou a vysokou inteligenciou. Verný, sebavedomý, odvážny a stabilný nemecký ovčiak je skutočným potešením pre milovníkov psov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Nemecký ovčiak - starostlivosť

Nemecké ovčiaky boli pôvodne vyšľachtené na celodenné pastierske práce a sú prispôsobené na aktivitu. To znamená prebytok energie, ktorý si vyžaduje každodenný pohyb na uvoľnenie. Dlhšie obdobie samoty bez fyzickej námahy môže viesť k problémom. Nuda a nečinnosť pripravujú pôdu pre nežiaduce správanie, ako je žuvanie, hrabanie a štekanie. Na nasýtenie svojich energetických nárokov si nemecké ovčiaky vyžadujú fyzické nasadenie (behanie, hravé posedenia v psom parku) aj mentálnu stimuláciu (účasť na súťažiach agility alebo poslušnosti). Podobne ako mnohé pastierske plemená, aj nemecké ovčiaky majú sklony k vokalizácii. Hoci štekanie nie je vo svojej podstate problematické, môže sa ním stať, keď pramení z nudy. Preto je vhodné zaradiť výučbu povelu "Ticho" ako neoddeliteľnú súčasť ich výcvikového režimu poslušnosti. Okrem toho majú tieto psy sklony k žuvaniu a ich impozantná sila čeľustí dokáže rýchlo zdemolovať rôzne materiály. Aby ste predišli možným zubným problémom, požitiu škodlivých látok alebo nebezpečenstvu zadusenia, je rozumné vybaviť ich bezpečnými hračkami na žuvanie a kosťami a zabezpečiť im zaujímavé alternatívy, keď sa nehrajú.

Povaha plemena: Nemecký ovčiak

Osobnosť nemeckého ovčiaka sa vyznačuje skôr jemnou odstupom než otvorenou agresivitou. Tieto psy majú sklon k rezervovanosti, vytvárajú si väzby nie okamžite, ale hlboko, a keď sa tieto väzby vytvoria, ich vernosť nepozná hraníc. V rodinnom kruhu sa správajú prívetivo a prístupne, ale keď čelia hrozbám, môžu sa zmeniť na neochvejných ochrancov a preukázať svoje výnimočné strážne schopnosti. Toto plemeno je obdarené pozoruhodnou inteligenciou a inštinktmi, ktoré sa dajú vycvičiť, a preto sa mu darí, keď dostane cielenú úlohu - žiadna výzva nie je príliš veľká. Schopnosti nemeckého ovčiaka sa zdajú byť neobmedzené - od upozornenia sluchovo postihnutého jedinca na zvonček pri dverách až po nájdenie obete zasypanej lavínou. Jedným z aspektov, ktoré si vyžadujú dôkladné zváženie, je však ich potreba spoločnosti a angažovanosti. Dlhodobá samota nie je v súlade s ich povahou. Bez potrebnej interakcie, pohybu a príležitostí na zapojenie ich bystrej mysle môžu pociťovať nudu a nepokoj. Nemecký ovčiak, ktorý je nedostatočne stimulovaný a izolovaný od rodinných aktivít, sa môže uchýliť k nežiaducemu správaniu, ako je nadmerné štekanie a deštruktívne žuvanie. Rovnako ako u všetkých psov je pre všestranný vývoj nemeckého ovčiaka rozhodujúca jeho včasná socializácia. Nemecký ovčiak by mal byť počas svojho formovania vystavený rôznym ľuďom, prostrediam, zvukom a stretnutiam. Takáto socializácia vytvára základ pre prispôsobivého a vyrovnaného dospelého psa, ktorý je vybavený na to, aby s istotou a ľahkosťou zvládal rôzne situácie. Ak si nemecký ovčiak osvojí tieto vlastnosti a poskytne vhodné odbytisko pre svoju energiu a intelekt, môže sa z neho stať vynikajúci spoločník a strážca, ktorý stelesňuje to najlepšie z jeho pozoruhodných osobnostných vlastností.