Norfolkský teriér

Norfolkský teriér

Norfolkský teriér - charakteristika

nebojácnypohotovýmilujúci zábavu
Veľkosť: malý
Výška: 23 - 25 cm
Hmotnosť: 5 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov

Norfolkské teriéry patria k najmenším pracovným teriérom, v ramenách nie sú vyššie ako 25 cm. Srsť je tvrdá, drsná a rovná. Majú veľa spoločných znakov so svojimi blízkymi príbuznými norwichskými teriérmi. Ak ich chcete rozlíšiť, pozrite sa na uši: Norwichský teriér má vztýčené, špicaté uši, norfolk má uši úhľadne sklopené. Norfolkovia sú vyšľachtení na prácu v tlupách, sú viac spoločenskí ako typickí teriéri, ale majú v sebe veľa starej teriérskej odvahy. Máloktorý norfolk sa v súčasnosti živí lovom hlodavcov, ale dobrý norfolk to bez obáv urobí, keď dostane príležitosť. Norfolkovia sú úzko spätí so svojimi majiteľmi, niekedy až žiarlivo, a sú z nich pekní strážni psi. Majú povesť dobrých cestovateľov: sú prenosní, prispôsobiví a pripravení na všetko. Norfolk teriéry sú malé, roztomilé a verné a ochotne sa vám schúlia na kolená, ale neodvážte sa ich nazvať psíkmi. Norfolkovia sú napriek svojim hračkárskym vlastnostiam skutoční teriéri - sú to temperamentní, sebavedomí, odolní a pripravení na dobrodružstvo.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Norfolkský teriér - obrázky

Norfolkský teriér vzhlad Norfolkský teriér vyzor Norfolkský teriér foto

Norfolkský teriér - starostlivosť

Norfolk je pes, ktorý sa ľahko udržiava. Vzhľadom na svoju malú veľkosť je vhodný na bývanie v byte, hoci ak sa nudí, môže byť uštvaný. Potrebuje aspoň jednu 20- až 30-minútovú intenzívnu prechádzku alebo hru alebo dve 10 až 15-minútové stretnutia každý deň. Tento pes je inteligentný a rád sa učí. Jeho prirodzená nezávislosť a občasná tvrdohlavosť však môžu niekedy spôsobiť, že výcvik bude náročný. Dôsledný, pozitívny výcvik je najlepší spôsob, ako ho presvedčiť, aby robil to, čo od neho žiadate. Naučiť norfolka spoľahlivo prísť na zavolanie je obzvlášť dôležité v prípade, že náhodou príde bez vôdzky. Na tieto psy nikdy nekričte ani nepoužívajte fyzickú silu - sú veľmi citlivé a v dôsledku toho môžu byť vystrašené alebo rozrušené. Tak ako mnohé teriéry, aj norfolk šteká. Hoci nie je príliš hlučný, povel "Ticho" by sa mal stať súčasťou jeho základného psieho repertoáru. Jedno upozornenie: Norfolk, podobne ako mnoho iných zemných psov, rád, nie, miluje, hrabe a túto vlastnosť nie je také ľahké odradiť ako štekanie.

Povaha plemena: Norfolkský teriér

Norfolk má osobnostné plus. Hoci je malý, vynahrádza to energickým a živým prístupom k životu. Je aktívny, čulý, dobromyseľný a vždy pripravený hrať sa. Norfolk je neúnavný v honbe za zábavou - čo môže byť pre vás vyčerpávajúce. Nečakajte, že norfolk bude sedieť, keď je čo skúmať. Tento pes sa vyžíva v akcii, takže buďte pripravení poskytnúť mu ju - inak sa bude nudiť a bude nešťastný. Norfolk je typický teriér, čo znamená, že je nezávislý a vždy pripravený dať sa naháňať. Je náchylný aj na kopanie a štekanie - správanie, ktoré je prirodzené pre plemená vyšľachtené na naháňanie škodcov, ktorí žijú v brlohoch. Tieto vlastnosti môžu byť frustrujúce pre majiteľov, ktorí buď nie sú pripravení na teriérsku povahu, alebo ich jednoducho nebaví. Ak vám teriéri nevadia, budete nadšení živým, odvážnym prístupom norfolka a jeho oddanosťou rodine.