Nórsky losí pes sivý

Nórsky losí pes sivý

Nórsky losí pes sivý - charakteristika

priateľskýsebavedomýspoľahlivý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 50 - 52 cm
Hmotnosť: 22 - 25 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Nórske losie psy sú odolné psy s krátkym telom, ktoré v ramenách merajú približne 50 cm. Majú hustú striebornošedú srsť a chvost sa im tesne krúti na chrbte. Hlboký hrudník, robustné nohy a svalnaté stehná patria psom stavaným na poctivú prácu. Oči sú tmavohnedé a uši pohyblivé a vzpriamené. Celkovo je losí pes obrazom ostražitého a vytrvalého psa severu. Losí psi sú známi ako dobrí spoločníci a inteligentní strážni psi. Súťaže agility a pastierske skúšky sú dobrým odbytiskom ich prirodzeného atletického ducha a horlivosti. Až do zoznámenia je losí pes rezervovaný, potom je spoľahlivým priateľom naveky. Tieto silné, sebavedomé psy sú skutočne citlivé duše s prímesou húnskej nezávislosti. Nórsky losí pes je robustný typ špica známy svojou bujnou striebornošedou srsťou a dôstojným, ale priateľským správaním. Odolný losí pes patrí medzi najstaršie európske psy. Plavili sa s Vikingami a figurujú v severskom umení a legendách.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Nórsky losí pes sivý - obrázky

Nórsky losí pes sivý vzhlad Nórsky losí pes sivý vyzor Nórsky losí pes sivý foto

Nórsky losí pes sivý - starostlivosť

Nórsky losí pes potrebuje každodenný pohyb (chovatelia odporúčajú 30 minút dvakrát denne), nielen na spálenie energie, ale aj na udržanie zdravej hmotnosti. Je výnimočne motivovaný jedlom, môže sa stať obéznym (pozor na tie obrovské, oduševnené hnedé oči namierené na vašu večeru) a správne kŕmenie a pohyb sú potrebné po celý jeho život. V bytoch sa mu darí, ale je to štekáč, takže to berte do úvahy. Vhodnejší je domov s oploteným dvorom. Mohol by žiť vonku, pretože je veľmi odolný, ale oveľa radšej by bol s vami doma. Výcvik v prepravke prospieva každému psovi a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš losí pes nemal v dome nehody alebo sa nedostal k veciam, ku ktorým by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže uchýliť na spánok. Výcvik v prepravke v mladom veku pomôže vášmu losiemu psovi akceptovať uzavretie, ak bude musieť byť niekedy umiestnený v internáte alebo hospitalizovaný. Nikdy však nezatvárajte svojho losieho psa do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí (ak tam spí - bude radšej s vami v posteli). Elfovia sú ľudské psy a nie sú stvorení na to, aby trávili svoj život zavretí v klietke alebo búde.

Povaha plemena: Nórsky losí pes sivý

Títo extrovertní klauni sú nezávislí myslitelia a radi sú tam, kde sa niečo deje. Vnímajú sa ako osoby, ktoré s vami koexistujú - nie nevyhnutne pod vami v reťazci velenia. Kvôli tejto nezávislosti sa môžu ťažko trénovať, ale ak budete pevní a dôslední, dokážu si to osvojiť. Ak však nie ste pevný človek, tento pes po vás bude chodiť. A hoci je dôslednosť rozhodujúca, drsné metódy výcviku nefungujú dobre. Úžasne oddaný, je ochranársky, ak nie priamo majetnícky voči svojej rodine. Pripútaný a verný, najšťastnejší je, keď je stále s vami a potrpí si na vašu pozornosť a interakciu. Je to rodený strážny pes, ale od prírody nie je agresívny, jeho štekot poskytuje istú úroveň bezpečnosti pred votrelcami. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s príjemným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj losí pes potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka losieho psa vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.