Nórsky lundehund

Nórsky lundehund

Nórsky lundehund - charakteristika

lojálnyenergickýpohotový
Veľkosť: malý
Výška: 30 - 38 cm
Hmotnosť: 9 - 14 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Na prvý pohľad sa lundehund zdá byť typickým severským plemenom: špicatý typ s trojuholníkovými ušami, zahnutým chvostom a hustou dvojitou srsťou. Pri bližšom pohľade však odhalíme niekoľko jedinečných znakov. Majú nohy s najmenej šiestimi plne funkčnými prstami a prídavnými vankúšikmi na labkách, ”pružný krk”, ktorý sa môže ohnúť dozadu tak, že sa hlava dotýka chrbtice, uši, ktoré sa sklopia, a pružné plecia, ktoré umožňujú predné končatiny natiahnuť do strán, kolmo k telu. Táto posledná anomália spôsobuje charakteristickú ”rotačnú” chôdzu tohto plemena. Z nórskeho skalnatého ostrova Vaeroy pochádza jedinečne stavaný nórsky lundehund, ktorý je jediným plemenom psov vytvoreným na lov puffinov. Keďže tieto vtáky sú dnes už chráneným druhom, z lundehundu je priateľský, atletický domáci spoločník.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Nórsky lundehund - obrázky

Nórsky lundehund vzhlad Nórsky lundehund vyzor Nórsky lundehund foto

Nórsky lundehund - starostlivosť

Je dôležité poznamenať, že toto plemeno môže byť náročné na výchovu a má tendenciu štekotať. Tieto vlastnosti môžu sťažovať prvé vlastníctvo, najmä v byte alebo v bytovke, kde môže byť potrebné neustále pripomínanie, aby sa používal "vnútorný" hlas. Okrem toho, hoci niektorí lundehundi môžu pri správnom zoznámení vychádzať s mačkami, vo všeobecnosti sa neodporúča umožniť mu prístup k malým chlpatým domácim zvieratám, zvieratám v klietkach alebo domácim vtákom, pretože toto plemeno je známe tým, že sa vláme do klietok. Lundehund je nezávislý mysliteľ a môže sa u neho prejaviť tvrdohlavosť. Pri výcviku sú účinné techniky pozitívneho posilňovania, ako je hra, pochvala a odmeny za jedlo. Nórsky lundehund reaguje na tón hlasu, takže dôrazná hlasová korekcia môže upútať jeho pozornosť. Je dôležité, aby výcvikové sedenia boli krátke a príjemné, aby sa predišlo nude.

Povaha plemena: Nórsky lundehund

Nórske lundehundy sú uznávané pre svoju ostražitosť, aktivitu, oddanosť a ochranárstvo. Vo vlastnej rodine je extrovertný a veselý, no z cudzích ľudí môže mať obavy. To z neho v spojení s jeho ostražitou povahou robí vynikajúceho strážneho psa. Nikdy by však nemal byť agresívny voči ľuďom. Plachosti sa dá predísť včasnou a častou socializáciou. Hoci môže byť zábavným kamarátom na hranie pre staršie, aktívnejšie deti, nemusí akceptovať hrubú hru batoliat. Môže byť trochu balič, zbierať honosné predmety a ukladať ich. Nebuďte prekvapení, ak ho nájdete, ako si robí zásoby jedla na neskoré nočné prežúvanie.